Uhrovec - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Uhrovec
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Trenčín

U řeky: Bebrava

Úchvatných míst, kam se noha běžného turisty jen tak nedostane, je na Slovensku stále ještě požehnaně. Jedno z nich leží nedaleko našich hranic mezi Trenčínem a Prievidzou vysoko v lesích Strážovských hor. Právě tady se ukrývá majestátní zřícenina hradu Uhrovec.

Výlet do kraje Uhrovského hradu je možné zahájit v Bánovcích nad Bebravou, ležících na trase hlavní silnice z Trenčína do Zvolena. Odtud se lze autem či autobusem dostat do 7 km vzdálené obce Uhrovec, jenž se řadí mezi slovenská památná místa. Především z toho důvodu, že se zde 28. října roku 1815 narodil jeden z otců slovenského národa a jazyka Ľudovít Štúr. Ten proslul tím, že své vlasti a národu zachoval spisovný jazyk založený na středoslovenských nářečích, který se užívá dodnes. Zcela náhodou se v tomtéž domku jako Štúr v roce 1921 narodil i Alexander Dubček, přední slovenský a československý politik. Dům ve stylu místní lidové architektury slouží jako muzeum, kde je možno shlédnout obsáhlou expozici týkající se obou těchto slavných osobností. Zatímco Štúrova doba 19. století většinu českých návštěvníků asi příliš neosloví, životní osudy Alexandra Dubčeka určitě ano.

Při pobytu v obci Uhrovec nelze opomenout ani kopec Jankov vršek s památníkem věnovaným padlým hrdinům z doby Slovenského národního povstání. Památník má půdorys pěticípé hvězdy, tvar obrovského pylonu, který vyrůstá ze čtvercové základny a je vysoký 15 metrů. Obvod památníku je tvořen valy se schodišti a symbolickými hroby partyzánů, na západním úpatí se nachází amfiteátr.

  

Necelé dvě hodiny z Jankova vršku či slabou hodinu z Uhrovského podhradí zabere pěší cesta k majestátnímu Uhrovskému hradu. Díky jeho odlehlosti od středověkých komunikací a tím i válečných tažení se zachovala jeho kompaktní ruina s nádhernými ukázkami vzájemného prorůstání jednotlivých slohů. Ze staveb vyniká zejména románská kaple s apsidou a panskou tribunou a monumentální renesanční palác tyčící se nad okolními lesy. Hrad byl postaven ve 13. století a na jeho stavbě se s velkou pravděpodobností podílel tehdejší známý magnát Matúš Čák Trenčianský. Nejpříznivější období zaznamenal Uhrovský hrad v 16. a 17. století, kdy se vzhledem ke své poloze mohl nerušeně stavebně rozvíjet daleko od bojišť tehdejší doby do takřka zámecké renesanční podoby. Odlehlost se však stala hradu zároveň i osudná a brzy nato zcela pozbyl smyslu své existence. V současné době na hradě probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Bezprostřední okolí hradu je tvořeno krajinou členitých vápencových kopců se strmými svahy, skalami a hlubokými údolími. Nejvyšší bod celého masivu je Rokoš (1 010 m), jehož zdolání by mělo být při návštěvě okolí Uhrovce samozřejmostí. Z vrcholových skal se nám naskytnou pohledy na různé světové strany, na louce u nejvyšší kóty se tyčí památník věnovaný Štúrovi a Dubčekovi.

Masiv kopce je přírodní rezervací, kde asi nejvíce zaujmou porosty buků všech možných tvarů. Z Uhrovského hradu se na Rokoš dostaneme po zelené turistické značce poměrně náročnou trasou nad krasovou dolinou Zrubiska s úchvatnými průhledy lesem na siluetu hradu a protilehlé svahy pokryté skalami. Na zelenou navazuje červená hřebenovka se strmým výstupem na masiv Rokoše. Méně náročný, jak co se týče terénu, tak i času je sestup z hradu do Uhrovského podhradí a následný výstup po modré dolinou Bahulová. Příjemný sestup z Rokoše vede přes Košútovu skalu po červené a žluté značce do zapadlé vesničky Omastiná, kde můžete shlédnout poslední zbytky originální hliněné lidové architektury, která je pro tuto oblast charakteristická.  

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google, Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Tadeáš
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X