www.infoglobe.cz » LOKALITY » Rozhledny » Rozhledna Veľká homoľa

Rozhledna Veľká homoľa - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Rozhledny

V katalogu InfoGlobe – sekce Rozhledny nalezneme výškové budovy z celé ČR. Z těchto rozhleden se můžeme kochat nad krásami země české z ptačí perspektivy. Výškových budov je zde spousta tak například. Rozhledna Libín, Rozhledna na Pradědu, Rozhledna Slovanka, Rozhledna Královka, Štěpánka – Rozhledna a jiné.
Rozhledna Veľká homoľa
Typ lokality: Rozhledny
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Malé Karpaty, Bratislavský kraj

Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.

Jen výjimečně narazíte na rozhlednu na nejvyšším vrchu nějakého pohoří, zpravidla se staví spíše na vyvýšených místech, které jsou přístupnější široké veřejnosti. I v dnešním uspěchaném světě se vyplatí na chviličku zpomalit, vyšlapat si na některou z nich a alespoň na chvilku obdivovat úchvatný výhled do okolní přírody. Teprve tehdy si člověk opravdu uvědomí, v jaké překrásné přírodní scenérii žije a určitě tak načerpá množství pozitivní energie, kterou potřebuje k překonávání každodenních starostí. Tak neváhejte, obujte si turistické boty, do batohu sbalte láhev vody, nějaký pamlsek k zakousnutí, pro jistotu i pláštěnku a vydejte se i vy na nejbližší rozhlednu alespoň na chvilku zapomenout na koloběh všedních dní.

Rozhledna na Velké homoli
rozhledna na Velké homoliMy jsme si za cíl našeho výletu zvolili nejvyšší dřevěnou rozhlednu v okolí Bratislavy - rozhlednu na Velké homoli v Malých Karpatech. První turistickou rozhlednu na Velké homoli, kterou dodnes mnozí domácí stále nazývají Kugel, což je starší název tohoto vrchu, postavili členové Modranského turistického spolku už v roce 1894. Ta se samozřejmě nedochovala až do dnešních dnů. Od roku 2001 zde stojí téměř 21 metrů vysoká dřevěná rozhledna, kterou vybudovalo město Modrá ve spolupráci s městem Pezinok, s finanční podporou peněz z eurofondů a za výrazné pomoci mnoha nadšenců. Stojí v nadmořské výšce 709 metrů a nabízí opravdu překrásný kruhový výhled do okolní krajiny. Na zábradlí vrcholové plošiny najdete nápisy a rysky, které vám pomohou zorientovat se v tom, co skutečně vidíte. Za pěkného počasí budete mít jako na dlani velkou část Malých Karpat od Kamzíku až po Záruby a na opačné straně zas města Trnavu, Pezinok či Modrou. Při návštěvě každé rozhledny však nikdy nezapomínejte na bezpečnost. Chovejte se klidně a na schodech či žebřících se nikdy nepředbíhejte. Zejména menší děti je dobré mít neustále na očích. Každá z rozhleden je dimenzována na jiný počet osob, a tak se nikdy netlačte a raději pár minut počkejte, dokud se uvolní místo i pro vás. Pěkný výhled vám neuteče a vaše bezpečnost, ale i ostatních lidí kolem vás by měla být vždy na prvním místě. Konkrétně tato, na Velké homoli, je určena maximálně pro 10 lidí současně. Hned u rozhledny se nacházejí dřevěné lavice se stoly a také krytý přístřešek. Takže po zdolání 115 schodů, které musíte vyšlapat, abyste se ocitli až na jejím vrcholu, jistě oceníte příjemné posezení s pevnou půdou pod nohama.

rozhledna na Velké homoli
A jak se sem vlastně dostanete?
Nejlehčí přístupová cesta vede z rekreační oblasti Zochova chata - Piesok (465 m n. m.) po červené turistické značce. Je to příjemná vycházka, kterou hravě zvládnou i vaše ratolesti, avšak je třeba počítat také s kratšími, zato poměrně prudkými úseky. Turistická značka vás provede kolem přírodního koupaliště, křemencových Tisových skal, dále kolem Astronomické a geofyzikální observatoře, a pak už jen lesní cestou až k samotné rozhledně. Pokud půjdete pozvolným vycházkovým tempem, tento výstup vám zabere přibližně hodinku.

  přírodní koupalištěAstronomická a geofyzikální observatořlesní cestička
Zajímavosti v okolí
Pokud byste si chtěli výlet ještě trošku prodloužit, určitě navštivte i nedaleký zajímavý skalní útvar nazývaný Tři jezdci. Od nich se dá po červené nebo zelené turistické značce sejít dolů do Pezinku, kde můžete příjemně strávený den v přírodě ukončit posezením v nějaké hospůdce u skleničky dobrého vínka, kterým je Pezinok široko daleko proslulý.

GPS: 48°21'48.04''N   17°15'40.17''E


Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Cyril a Metod
dnes:
úterý 5.7.
19 °C
zítra:
středa 6.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X