www.infoglobe.cz » ČR: Bedřichov – běžkování po okolí

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí

Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

I my jsme tedy v sobotu dopoledne nazuli v Bedřichově běžky, nandali batůžky se svačinou a s dobrou náladou jsme vyrazili na první zimní výlet směrem na Novou Louku, Hřebínek a dále podle situace. Ještěže jsme se obrnili trpělivostí, protože té bylo opravdu třeba. Což o to, přes husté noční sněžení byly běžkařské cesty perfektně upravené pro klasiku i bruslařský styl. Nápad si vyrazit na běžky dostala ale kromě nás i spousta dalších lidí. A to navzdory nepříliš přívětivému počasí.

u běžeckého lyžařského areálu v Bedřichově   Blatný rybník

Běžkařské trasy kolem Bedřichova jsou samozřejmě dostupné všem. Až na výjimky vhodné jak pro sportovně zdatné, tak i pro amatérské běžkaře, včetně rodin s malými dětmi. Jen by neuškodilo, kdyby byli lidé disciplinovanější a ohleduplnější. Takže i naše skupinka se zařadila do proudu návštěvníků a posouvala se v davu po Jizerské magistrále. Přestože je trať opravdu hodně široká, místy dokonce s oddělením protijedoucích směrů, o kolize není nouze. Na rozcestí U Buku, cca po necelých 2 km jízdy, jsme se dali vlevo směrem na Novou Louku. Na dalším rozcestníku U Nové Louky jsme se vydali opět vlevo po Vládní cestě k rozcestí Vládní a odtud jsme dále pokračovali po Jizerské magistrále vpravo až k rozcestí Za Přehradou. Zde jsme se trochu vydýchali a rozhodli se odpočinout si na chvíli od davu lidí před i za námi a vydali jsme se po vyšlápnuté stopě přibližně v trase naučné stezky Černá Nisa. V duchu jsme děkovali tomu, kdo tudy projel ten den jako první a prošlápnul cestu. Konečně jsme se mohli v klidu pokochat krásnou okolní přírodou a užít si chvilky ticha.

po NS Černá Nisa   výhled na prošlápnutou lyžařskou stopu v trase NS Černá Nisa

Po necelých 3 km, kde jsme potkali pouze dvě srnky, jsme dorazili na Hřebínek. Zde bylo opět plno lidí a nekonečná fronta na občerstvení u kiosku. Posvačili jsme proto raději z vlastních zásob a vydali jsme se směrem na Točnu. Na rozcestníku Točna se zdatnější z nás vydali opět prošlápnutou stopou přibližně v trase Holubnické cesty, my unavenější jsme pokračovali Jizerskou magistrálou, konkrétně po Nové cestě. Zde již bylo lidí méně, tak jsme si mohli v klidu vychutnat upravené tratě dlouhé rovinky i táhlé sjezdy. Holubnická cesta se připojila k naší a my jsme tak mohli už opět společně pokračovat směrem na Kristiánov. Na rozcestí Kristiánov jsme se dali doprava, projeli jsme kolem Tetřevího kříže a zastavili jsme až u nádherného Blatného jezírka, které bylo celé zamrzlé.

po magistrále z Hřebínku na Točnu

S vidinou občerstvení na chatě Šámalce u Nové Louky jsme vyjeli krátký kopec. Vzhledem k přeplněné restauraci, kde se táhla fronta čekajících na místo u stolu až ven, jsme si jen odskočili a z Nové Louky jsme vyrazili směrem zpátky na Bedřichov. Po cestě opět bylo nutné neustále dávat pozor a předcházet kolizím, zvláště v případě předjíždění skupin, jejichž členové byť nebyli fyzicky zdatní, zabírali kromě pravé stopy i veškerý volný prostor pro předjíždění. Ačkoliv se v závěrečném úseku nevyskytuje žádný prudký sjezd (prakticky veškeré sjezdy na Jizerské magistrále jsou spíše táhlé s dojezdem do roviny) a sníh nebyl namrzlý, nebyla zde nouze o pády. Vyhýbání se popadaným běžkařům pak připomínalo překonávání neregulérní překážkové dráhy.

pod Šámalkou

Nakonec jsme však šťastně dorazili zpět na okraj Bedřichova, projeli jsme pod lanovým parkem ke koupališti a zamířili do naší oblíbené chaty Dolina. Naštěstí nás opět nezklamala. Jednomyslně jsme se však shodli, že příště si buď o víkendu přivstaneme, nebo naopak vyrazíme na noční jízdu s čelovkou.

GPS: 50°47'48.8"N 15°08'32.6"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Josefův Důl - brána Jizerských hor - VIDEO
Publikováno: 9.3.2010
Josefův Důl - kdysi brusičská a sklářská obec, jejíž přilehlé stráně s chutí spásával místní dobytek.

ČR, Jizerské hory – běžkařská sezona
Publikováno: 11.2.2021
Sjezdové lyžování či snowboarding nás letos asi nečeká, ale i běžky nabízejí v těchto časech skvělé zpestření. Dnes vyrazíme do Jizerských hor. Podmínky na běžkování jsou skvělé, stopy krásně připravené.

ČR, Krušné hory: Cínovec – Krušnohorskou magistrálou
Publikováno: 28.1.2021
Běžkování je z důvodu uzavření center pro sjezdové lyžování a snowbording letos zimní aktivitou číslo jedna. Oblíbené Jizerské hory však již praskají především o víkendech ve švech. Kam ale ještě vyrazit si pěkně zaběžkovat? Nabízejí se třeba Krušné hory.

ČR, Zavírka – zimní výlet na běžkách
Publikováno: 21.1.2021
Zavírka sice výškově zaostává za nejvyššími brdskými vrcholy, díky výhodné poloze poblíž Skelné Huti a Pilské vodní nádrže je ale ideálním místem i pro kratší zimní výlet na běžkách.

SR: Nejhezčí lyžařské trasy ve slovenských pohořích
Publikováno: 27.12.2020
Zasněžená zimní krajina má osobité kouzlo a lyžování je ideálním způsobem aktivního odpočinku v zimní slovenské přírodě. A právě nejkrásnější lyžařské trasy zachycuje nová knižní publikace z rodinného vydavatelství Dajama.

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti
Publikováno: 28.1.2022
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 6.5.2022
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 1.1.2022
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 8.1.2022
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 21.1.2022
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 25.12.2021
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR: Zimní výlet na běžkách – Praha, druhý nejvyšší vrchol Brd
Publikováno: 20.2.2021
Praha je oblíbeným brdským turistickým cílem, výšlap na tento kopec lze spojit i s výletem na dalším blízké vrcholy například Malý Tok či Hradiště. Velkou výhodou je, že jakmile se vyšplháte na Prahu, dosáhnout dalších zajímavých míst v okolí už pro vás bude snadné.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
20 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X