www.infoglobe.cz » ČR: Bedřichov – běžkování po okolí

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí

Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

I my jsme tedy v sobotu dopoledne nazuli v Bedřichově běžky, nandali batůžky se svačinou a s dobrou náladou jsme vyrazili na první zimní výlet směrem na Novou Louku, Hřebínek a dále podle situace. Ještěže jsme se obrnili trpělivostí, protože té bylo opravdu třeba. Což o to, přes husté noční sněžení byly běžkařské cesty perfektně upravené pro klasiku i bruslařský styl. Nápad si vyrazit na běžky dostala ale kromě nás i spousta dalších lidí. A to navzdory nepříliš přívětivému počasí.

u běžeckého lyžařského areálu v Bedřichově   Blatný rybník

Běžkařské trasy kolem Bedřichova jsou samozřejmě dostupné všem. Až na výjimky vhodné jak pro sportovně zdatné, tak i pro amatérské běžkaře, včetně rodin s malými dětmi. Jen by neuškodilo, kdyby byli lidé disciplinovanější a ohleduplnější. Takže i naše skupinka se zařadila do proudu návštěvníků a posouvala se v davu po Jizerské magistrále. Přestože je trať opravdu hodně široká, místy dokonce s oddělením protijedoucích směrů, o kolize není nouze. Na rozcestí U Buku, cca po necelých 2 km jízdy, jsme se dali vlevo směrem na Novou Louku. Na dalším rozcestníku U Nové Louky jsme se vydali opět vlevo po Vládní cestě k rozcestí Vládní a odtud jsme dále pokračovali po Jizerské magistrále vpravo až k rozcestí Za Přehradou. Zde jsme se trochu vydýchali a rozhodli se odpočinout si na chvíli od davu lidí před i za námi a vydali jsme se po vyšlápnuté stopě přibližně v trase naučné stezky Černá Nisa. V duchu jsme děkovali tomu, kdo tudy projel ten den jako první a prošlápnul cestu. Konečně jsme se mohli v klidu pokochat krásnou okolní přírodou a užít si chvilky ticha.

po NS Černá Nisa   výhled na prošlápnutou lyžařskou stopu v trase NS Černá Nisa

Po necelých 3 km, kde jsme potkali pouze dvě srnky, jsme dorazili na Hřebínek. Zde bylo opět plno lidí a nekonečná fronta na občerstvení u kiosku. Posvačili jsme proto raději z vlastních zásob a vydali jsme se směrem na Točnu. Na rozcestníku Točna se zdatnější z nás vydali opět prošlápnutou stopou přibližně v trase Holubnické cesty, my unavenější jsme pokračovali Jizerskou magistrálou, konkrétně po Nové cestě. Zde již bylo lidí méně, tak jsme si mohli v klidu vychutnat upravené tratě dlouhé rovinky i táhlé sjezdy. Holubnická cesta se připojila k naší a my jsme tak mohli už opět společně pokračovat směrem na Kristiánov. Na rozcestí Kristiánov jsme se dali doprava, projeli jsme kolem Tetřevího kříže a zastavili jsme až u nádherného Blatného jezírka, které bylo celé zamrzlé.

po magistrále z Hřebínku na Točnu

S vidinou občerstvení na chatě Šámalce u Nové Louky jsme vyjeli krátký kopec. Vzhledem k přeplněné restauraci, kde se táhla fronta čekajících na místo u stolu až ven, jsme si jen odskočili a z Nové Louky jsme vyrazili směrem zpátky na Bedřichov. Po cestě opět bylo nutné neustále dávat pozor a předcházet kolizím, zvláště v případě předjíždění skupin, jejichž členové byť nebyli fyzicky zdatní, zabírali kromě pravé stopy i veškerý volný prostor pro předjíždění. Ačkoliv se v závěrečném úseku nevyskytuje žádný prudký sjezd (prakticky veškeré sjezdy na Jizerské magistrále jsou spíše táhlé s dojezdem do roviny) a sníh nebyl namrzlý, nebyla zde nouze o pády. Vyhýbání se popadaným běžkařům pak připomínalo překonávání neregulérní překážkové dráhy.

pod Šámalkou

Nakonec jsme však šťastně dorazili zpět na okraj Bedřichova, projeli jsme pod lanovým parkem ke koupališti a zamířili do naší oblíbené chaty Dolina. Naštěstí nás opět nezklamala. Jednomyslně jsme se však shodli, že příště si buď o víkendu přivstaneme, nebo naopak vyrazíme na noční jízdu s čelovkou.

GPS: 50°47'48.8"N 15°08'32.6"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Josefův Důl - brána Jizerských hor
Publikováno: 9.3.2010
Josefův Důl - kdysi brusičská a sklářská obec, jejíž přilehlé stráně s chutí spásával místní dobytek.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 26.1.2017
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 22.2.2018
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 24.7.2018
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti
Publikováno: 19.12.2019
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 16.2.2017
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.
15.1.2020
Slovenské národní muzeum – Muzeum Andreje Kmetě vás zve na výstavu, kde semínka, plody či listy rostlin nekrášlí jen přírodu, ale i člověka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 17. 1. 2020
svátek:Drahoslav
dnes:
pátek 17.1.
1 °C
zítra:
sobota 18.1.
2 °C