ČR – běžkování v Krušných horách

Auto zaparkujte kousek od běžeckého a lyžařského areálu Jahodová louka, kde se můžete i rozjezdit. Tratě jsou zde skvěle upravené a nabízí různé varianty okruhů. Jsou však vhodnější pro zkušenější běžkaře, protože se zpravidla jezdí z kopce a do kopce, rovinek zde mnoho není. Je nutné také počítat s tím, že se na louce pojedou závody a bude veřejnosti nepřístupná.
Nicméně ani v případě závodů není třeba jezdit domů, stačí pouze přejít silnici u parkoviště, nasadit běžky a pokračovat kousek přes pláň, kde se rozléhá Božídarské rašeliniště. Na jeho druhém konci je již pěkná běžkařská stopa. U rozcestníku Na Pláni se tak vydejte po Krušnohorské lyžařské magistrále kolem Božídarského Špičáku. Po 1,5 kilometru míjíme rozcestník Za Špičákem, pokračujeme na Elektrovod za Špičákem a plánovanou trasu si prodlužujeme ještě o 4 kilometry okolo Božídarského Špičáku. Pokud chcete na tento menší okruh také vyrazit, stopa je zde velmi dobrá, pokračujte doprava na Wunderblume, odsud směrem na rozcestník V Bažinách, kde při odbočení doprava se opět navrátíte k rozcestníku Za Špičákem.
Odsud nyní pokračujeme opět po Krušnohorské lyžařské magistrále 1,3 kilometru k rozcestníku Pod Špičákem. Zde odbočujeme doprava a po dalších 1,3 kilometrech U Mrtvého rybníka odbočujeme opět doprava. Míjíme Mrtvý rybník, Slatiny i rozcestník U maringotky po dalších 2 kilometrech a míříme směrem ke štole Bílá holubice. Tato štola cínového ložiska pochází z 16. století a objevena byla roku 2012. Dnes je veřejnosti nepřístupná, nachází se zde však naučná tabule.
My pokračujeme dále kolem 20 metrů hluboké propadliny Schneppova pinka až na 2 kilometry vzdálený rozcestník Spáleniště. Zde se také nachází malé Občerstvení u Červené jámy. V tomto kamenném kiosku se sice moc neohřejete, ale občerstvení je za velmi příjemné ceny a obsluze vydávání objednávek opravdu odsýpá od ruky. Nachází se hned vedle propadliny dolu Červená jáma, po které je také pojmenované.
Zpět pokračujeme stejnou cestou po magistrále až k rozcestníku Přístřešek HS, kde odbočujeme doleva na Jáchymovskou spojku. Zde se dáváme doprava na Wunderblume, kopírujeme krátký úsek z našeho předchozího okruhu, neodbočujeme ale na rozcestník V Bažinách, nýbrž na louku u Wunderblume. Po Špičácké cestě míříme následně k rozcestníku Vodárenská a pak k rozcestníku Kaffenberská. Až sem je to přibližně 9 kilometrů cesty od občerstvení. Na Kaffenberské odbočujeme doleva a míříme na Ježíškovo rozcestí vzdálené přibližně další kilometr. Vydáváme se doprava na rozcestník U Kazišuka a poté na Vraky. Po 2 kilometrech pak dorážíme do Božího Daru, odkud se již přes Božídarské rašeliniště dostáváme zpět k našemu výchozímu parkovišti. Za sebou máme krásných 30 kilometrů.
GPS: Jahodová louka 50°23'57.9"N 12°55'13.4"E
Text a foto: Veronika Schubertová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Krušné hory - kam na lyže

ČR, Krušné hory – zimní krajinou okolo Klínovce

ČR, Jizerské hory – běžkařská sezona

ČR, Krušné hory: Cínovec – Krušnohorskou magistrálou

ČR, Zavírka – zimní výlet na běžkách

SR: Nejhezčí lyžařské trasy ve slovenských pohořích

Německo, Krušné hory – krátký výlet a jízda parní lokomotivou

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink

ČR, Brdy: Kam na běžky?

ČR: Zimní výlet na běžkách – Praha, druhý nejvyšší vrchol Brd

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad

ČR, Krušné hory – okruh přes Klínovec a Boží Dar

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Lokace:
