www.infoglobe.cz » ČR – běžkování v Krušných horách

ČR – běžkování v Krušných horách

Publikováno: 13.2.2020
Krušné hory jsou ideálním místem pro turistiku, nabízí se zde nespočet zajímavých výletů. V zimě, když je dostatek sněhu, se pak promění v běžkařský ráj. Z města Boží Dar vede tolik skvělých tras, že by byla škoda sem v zimě nezavítat.

Auto zaparkujte kousek od běžeckého a lyžařského areálu Jahodová louka, kde se můžete i rozjezdit. Tratě jsou zde skvěle upravené a nabízí různé varianty okruhů. Jsou však vhodnější pro zkušenější běžkaře, protože se zpravidla jezdí z kopce a do kopce, rovinek zde mnoho není. Je nutné také počítat s tím, že se na louce pojedou závody a bude veřejnosti nepřístupná.

parkoviště u běžeckého a lyžařského areálu Jahodová louka   a jedeeeeeem

Nicméně ani v případě závodů není třeba jezdit domů, stačí pouze přejít silnici u parkoviště, nasadit běžky a pokračovat kousek přes pláň, kde se rozléhá Božídarské rašeliniště. Na jeho druhém konci je již pěkná běžkařská stopa. U rozcestníku Na Pláni se tak vydejte po Krušnohorské lyžařské magistrále kolem Božídarského Špičáku. Po 1,5 kilometru míjíme rozcestník Za Špičákem, pokračujeme na Elektrovod za Špičákem a plánovanou trasu si prodlužujeme ještě o 4 kilometry okolo Božídarského Špičáku. Pokud chcete na tento menší okruh také vyrazit, stopa je zde velmi dobrá, pokračujte doprava na Wunderblume, odsud směrem na rozcestník V Bažinách, kde při odbočení doprava se opět navrátíte k rozcestníku Za Špičákem.

cestou přes rašeliniště

Odsud nyní pokračujeme opět po Krušnohorské lyžařské magistrále 1,3 kilometru k rozcestníku Pod Špičákem. Zde odbočujeme doprava a po dalších 1,3 kilometrech U Mrtvého rybníka odbočujeme opět doprava. Míjíme Mrtvý rybník, Slatiny i rozcestník U maringotky po dalších 2 kilometrech a míříme směrem ke štole Bílá holubice. Tato štola cínového ložiska pochází z 16. století a objevena byla roku 2012. Dnes je veřejnosti nepřístupná, nachází se zde však naučná tabule.

naučná tabule – štola Bílá holubice

My pokračujeme dále kolem 20 metrů hluboké propadliny Schneppova pinka až na 2 kilometry vzdálený rozcestník Spáleniště. Zde se také nachází malé Občerstvení u Červené jámy. V tomto kamenném kiosku se sice moc neohřejete, ale občerstvení je za velmi příjemné ceny a obsluze vydávání objednávek opravdu odsýpá od ruky. Nachází se hned vedle propadliny dolu Červená jáma, po které je také pojmenované.

Občerstvení u Červené jámy   rozcestník Pod Špičákem

Zpět pokračujeme stejnou cestou po magistrále až k rozcestníku Přístřešek HS, kde odbočujeme doleva na Jáchymovskou spojku. Zde se dáváme doprava na Wunderblume, kopírujeme krátký úsek z našeho předchozího okruhu, neodbočujeme ale na rozcestník V Bažinách, nýbrž na louku u Wunderblume. Po Špičácké cestě míříme následně k rozcestníku Vodárenská a pak k rozcestníku Kaffenberská. Až sem je to přibližně 9 kilometrů cesty od občerstvení. Na Kaffenberské odbočujeme doleva a míříme na Ježíškovo rozcestí vzdálené přibližně další kilometr. Vydáváme se doprava na rozcestník U Kazišuka a poté na Vraky. Po 2 kilometrech pak dorážíme do Božího Daru, odkud se již přes Božídarské rašeliniště dostáváme zpět k našemu výchozímu parkovišti. Za sebou máme krásných 30 kilometrů.

závěr jízdy – Božídarské rašeliniště

GPS: Jahodová louka 50°23'57.9"N 12°55'13.4"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory – okruh přes Klínovec a Boží Dar
Publikováno: 21.11.2019
V okolí Božího Daru je neskutečné množství tras, po kterých se můžete vydat. Především pro rodiny s dětmi je to ideální místo pro dovolenou, kterou lze uskutečnit po celý rok. Krušné hory nejsou příliš vysoké, proto lze s dětmi podniknout i delší výlet, navíc nabízejí plno zpestření – Ježíškovu cestu, Božídarské rašeliniště, parní lokomotivu v německém Oberwiesenthalu, monstr-koloběžky, závěsnou skluzavku, bobovou dráhu a mnoho dalšího. V zimě je zde pak nepřeberné množství lyžařských sjezdovek i běžkařských tras.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

Německo, Krušné hory – krátký výlet a jízda parní lokomotivou
Publikováno: 14.11.2019
Naším startovním místem dnešního výletu je německé město Oberwiesenthal, které navazuje na českou Loučnou pod Klínovcem. Míříme do asi deset kilometrů vzdálené vesnice Neudorf.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 22.2.2018
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C