www.infoglobe.cz » ČR, Brdy: Kam na běžky?

ČR, Brdy: Kam na běžky?

Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

Na běžkách na Tok i na Třemošnou

Na většinu míst, která lze navštívit v létě, se na běžkách dá dostat i v zimě. Jen některé cesty nejsou příliš vhodné, protože jsou v zimním období zledovatělé a kluzké, to se týká třeba stezky z Třemošné přes Kazatelnu na rozcestí Pod Malou Třemošnou. Nejlepší je vydat se po zasněžených silnicích. Většinou nejsou sypané a na okrajích jsou v zimním období vyšlapané běžkařské stopy. Krásná je v zimě například cesta z Teslín k Padrťským rybníkům, dobře se běžkuje také k Pilské přehradě nebo Octárně u Obecnice.

pohled na Třemošnou

Výlet na Brdce

Brdce jsou šestým nejvyšším vrcholem Brd, a dokonce se o nich jednu dobu uvažovalo jako o vhodném místě pro americkou raketovou základnu. Z užšího výběru místa pro základnu byly však kvůli občasným návštěvám lidí vyřazeny. Dobrým výchozím místem pro výlet na Brdce je například Nepomuk. Odtud se vydejte po lesní cestě Andělská, ze které poté odbočte doleva na lesní cestu Borská. Asi o 1,5 km dále cesta prochází kolem Krausova kříže, o něco později se objeví jedna z brdských lesních bud – Emanuelova bouda. Obě místa jsou spjata s lesmistrem Emanuelem Krausem. Kříž s nápisem BŮH MŮJ VŠUDY ÚTĚCHA MÁ a iniciály EK nechal lesmistr vztyčit v roce 1863, kdy se na něj v těchto místech převrátil plně naložený vůz a on jako zázrakem vyvázl bez zranění. Po lesní cestě Borská se dostaneme až k rozcestí U Vojáka, které je označené obrázkem na stromě. Zde odbočte z lesní cesty Borská doprava. Od cíle už jste jenom kousek, právě toto mělké sedlo dělí Brdce od sousedního Hradiště. Ze silnice po chvíli odbočte doprava. Cesta vrchol Brdců obchází, takže abyste se na ně dostali, budete z ní muset lehce sjet. 

Brdce   zasněžená cesta podél struh

Luční enkláva Bor

Z Brdců se můžete vrátit po stejné trase do Nepomuku, pokud vám ovšem ještě zbývají síly, můžete si výlet protáhnout a pokračovat po lesní cestě Borská ze sedla U Vojáka k luční enklávě Bor. Až do roku 1959 zde stávala hájovna v tyrolském stylu. Tato reprezentativní hájovna vznikla přestavbou starého objektu, který byl zachycen při prvním mapování zdejšího území v polovině 18. století. Dnes už zdejší hájovnu připomínají jenom zbytky ovocných stromů a malý rybníček. Z této bývalé luční enklávy můžete pokračovat dále po zelené a odtud odbočit na lesní cestu Bahenská, která vás dovede na další brdskou luční enklávu Skelná Huť, odkud můžete pokračovat do Lázu.

zasněžená silnice   pláně na Vysoké

Pokud se na velkou túru necítíte, můžete se vydat třeba podél struh k zámečku ve Vysoké u Příbrami. Na zasněžených polích mezi Bohutínem a Vysokou bývá v zimním období vyšlapáno několik stop a tyto trasy nejsou tolik fyzicky náročné jako výlet na brdské vrcholky.

Brdy

Na co myslet?

Především na to, co už bylo o Brdech v předchozích článcích řečeno – že se vyplatí si s sebou vzít papírovou mapu a pořádně si prostudovat cestu, protože v mnoha oblastech není signál. Zvláště v zimním období je také třeba myslet na vhodné oblečení a počítat s tím, že v Brdech žádné boudy, kde byste se mohli schovat před vánicí, nejsou. Pokud se budete do některého z výchozích míst vaší trasy přesouvat autem, možná bude lepší ho nechat na návsi, protože některé místní komunikace se v zimním období příliš neudržují a kloužou. Z Příbrami sem také jezdí turistický autobus.

GPS: (Nepomuk) 49°38'32.3"N 13°50'14.2"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Public domainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 16.2.2017
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 26.1.2017
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan