www.infoglobe.cz » ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka

Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

Výlet na Třemošnou

Pokud se chystáte na Třemošnou v zimě, je nejlepší zvolit cestu ze sedla Roviny. Na to se nejlépe dostanete buď z Obecnice, z Bohutína, či Kozičína. Pokud si vyberete druhou možnost, projedete kolem Pilské vodní nádrže. U té bylo nedávno vybudováno i nové turistické odpočívadlo, ze kterého je na tuto vodní nádrž hezký výhled. Na Roviny odtud pokračujte po lesní silnici, ze které pak odbočuje modrá turistická značka směrem k Pilské studánce. Směrem doprava cesta stoupá a po asi 1,5 km se ocitnete na rozcestí. Nachází se zde místo tísňového volání a také turistické odpočívadlo.

rozcestí pod Třemošnou

Na Třemošnou odtud pokračuje lesní cesta pojmenovaná Třemošenská. Hlavně první úsek cesta stoupá, poté ale prochází převážně po vrstevnici. Cesta vede na další rozcestí už téměř těsně pod vrcholem Třemošné, kde zahýbá mírně doleva. Po levé straně se brzy otevírá výhled na dopadovou plochu Tok. Pak už stačí zabočit prudce doprava a vyšlápnout si poměrně prudký kopec na vrchol Třemošné.

 

Skelná Huť

Od Pilské vodní nádrže se můžete vydat také na Skelnou Huť. Tato luční enkláva leží mezi Zavírkou a šestým největším brdským vrcholem (Brdce) a dříve tu bývala sklářská huť patřící rodině Adlerů. Prvních pár desítek metrů této trasy se shoduje s přechozím výletem na Třemošnou, na první křižovatce za nádrží je ovšem třeba zahnout doleva k Pilské studánce. Těsně před ní se nachází rozcestí, kde modrá turistická značka zahýbá doleva na lesní cestu pojmenovanou Perkanská, na Skelnou Huť je to odtud kolem 2,5 km. Cesta nejprve klesá do údolí Pilského potoka, poté opět stoupá lesem nahoru.

rybníček na Skelné Huti   Skelná Huť

Z rušného provozu dnes zbyla jenom stodola, malý rybníček u rozcestníku a studna. Celá odlesněná plocha má výměru více než deset hektarů a působí trochu tajuplně v každém ročním období. Kdo má dost sil, může odtud pokračovat dál k rozcestí U svatého Jana, odkud je to jenom kousek na druhý nejvyšší vrchol Brd – Prahu. Pohodlně se odtud dá sjet na okraj Lázu, silnice vede přímo kolem vodní nádrže Lázská, a vrátit se po lesní cestě Struhy zpátky k Pilské vodní nádrži.

pod hrází Pilské nádrže

Na co nezapomenout?

Kromě toho, co bývá zmiňováno téměř v každém článku o Brdech – tedy papírová mapa, teplé oblečení a svačina, vás místy mohou překvapit spadlé stromy nebo těžba dřeva. Také setkání s vysokou zvěří je v Brdech časté. V sezoně bývají hlavní lesní cesty prohrnuté, na frekventovaných tazích bývají vyšlapané stopy. Oproti minulým letům už se výrazně zlepšilo i znační turistických tras.

vodní nádrž Lázská   Pilský potok

GPS: 49°40'47.0"N 13°54'09.8"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Zavírka a Linkův kříž – zimní tipy na výlety
Publikováno: 12.3.2020
Zavírka a Linkův kříž patří k nejtajemnějším místům v Brdech, ke kterým se pojí mnoho pověstí. Na Zavírku se v zimě dostanete i na běžkách a tajemný Linkův kříž se vám zase bude nejlépe hledat právě v období vegetačního klidu, obě místa jsou tedy ideálními tipy na zimní výlet do Brd.

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce
Publikováno: 26.9.2019
Klobouček sice leží tak trochu ve stínu Toku, Prahy, Třemošné a dalších známých vrcholů, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z blízké Obecnice je Klobouček snadno dosažitelný, nově na něj vede také naučná lesnická stezka.

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
29.6.2020
Evropská komise spustila novou webovou platformu týkající se volného pohybu po celé Evropě, která obsahuje nejen základní informace o šíření koronaviru, ale i o aktuálních opatřeních daného státu.
26.6.2020
Nedaleko městské části Děvínská Nová Ves vzniká nová turistická atrakce – rozhledna, která je situována přímo v areálu bývalé raketové základny na Děvínské Kobyle.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 2. 7. 2020
svátek:Patricie
dnes:
čtvrtek 2.7.
24 °C
zítra:
pátek 3.7.
23 °C