www.infoglobe.cz » ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink

Publikováno: 22.2.2018
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

Ze Semerinku lze však podniknout i zajímavé túry na běžkách. Když budete ubytovaní v Janově nad Nisou, můžete se nechat vyvézt vlekem na vrchol hory Severák (804 m n. m.). Pokladna je sice na druhé straně kopce, ovšem vlekaři vás za milý úsměv a vlídné slovo nechají vyvézt nahoru. My se ze Severáku vydali po mírném severním svahu dolů, podjeli jsme opatrně malé vleky Kampa I a Kampa II (svahy u těchto vleků jsou skutečně nenáročné, takže si s nimi poradí i rekreační běžkaři), přešli jsme silničku vedoucí od rozhledny Slovanka a vydali jsme se přibližně severozápadním směrem k blízkému lesíku. Zde jsme se již napojili na pěší a běžkařskou cestu.

osada Kristiánov

cesta z Hrabětic k Josefodolské nádrži   cesta od Josefodolské nádrže k Hlubokému potoku

Neměli jsme předem vytyčený plán cesty. Kdybychom se dali na východ, dostali bychom se k rozhledně Slovanka. S ohledem na lepší sněhové podmínky jsme však pokračovali severozápadním směrem nad vleky Proti Arnice I a II.  Za chvíli už jsme byli v Hraběticích u velkého parkoviště a autobusové zastávky U Kapličky. Odtud jsme mohli krásně sjet po zasněžené silničce (zde je až na výjimky vyloučen provoz motorových vozidel) na hráz vodní nádrže Josefův Důl. Pokračovali jsme pak přímo po hrázi nádrže a na jejím konci jsme se již napojili na Jizerskou magistrálu. Po magistrále jsme se vydali doleva směrem na Kristiánov, minuli jsme rozcestník u Hlubokého potoka a pokračovali jsme opět vlevo k Pitelkovu pomníčku. Zde jsme odbočili doprava a podél zamrzlého potůčku jsme stoupali až na Kristiánov. Pak jsme se dali doleva a podél Tetřevího kamene jsme sjeli k Blatnému rybníčku.

výhled od Šámalky na Novou louku   Šámalka – Nová Louka

Občerstvit se můžete třeba na Šámalce na Nové louce. Hospoda však často praská ve švech a na místo k sezení si asi počkáte. Na druhé straně chaty je ještě kiosek s venkovním posezením. Ze Šámalky pak sjedete k Blatnému rybníčku. Tady se pak můžete vydat zpátky po druhé straně vodní nádrže a uděláte si ještě výlet na Královku a Prezidentskou chatu. Což byla i naše volba. Vydali jsme se proto doprava směrem k Červenému potoku. Po cca 350 m jízdy od rozcestníku u Blatného rybníčku jsme sjeli z Jizerské magistrály a po vyjeté stopě jsme jihozápadním směrem pokračovali nádhernou rovinatou cestou. Cesta se mírně klikatila, nicméně mlha nebyla, nehrozila ani vánice, směr se nám zdál víceméně správný, a tak jsme pokračovali dál romantickou krajinou Jizerských hor. Po nějaké době jsme dorazili k rozcestí Valešovka a zde jsme se napojili již opět na Jizerskou magistrálu a pokračovali jsme vlevo k rozcestníku Pod Prezidentskou chatou. Odtud nás čekal poměrně dlouhý a v samém závěru i značně prudký výstup k Prezidentské chatě pod vrcholem hory Nekras (859 m n. m.). Protože se zhoršilo počasí, velmi rádi jsme zavítali do útulné restaurace s milou a ochotnou obsluhou na Prezidenstské chatě. Zde jsme hodnou chvíli příjemně poseděli.

Prezidentská chata

S ohledem na nevlídné počasí jsme vzdali návštěvu rozhledny Královka a vydali se na zpáteční cestu. Vystoupali jsme ještě zbylých cca 300 m na vrchol, pak nás však už čekal dlouhý táhlý sjezd do Hrabětic. Protože nebyl dostatek sněhu, abychom mohli jet na Semerink po pěších turistických cestách, zvolili odvážnější jedinci návrat do našeho penzionu opět přes vrchol Severáku a na závěr sjezd po červené sjezdovce. Slabší buď sundali běžky a sjezdovku sešli při kraji, nebo jeli z Hrabětic autobusem.

GPS: 50°46'38.9"N 15°11'21.0"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Desná v Jizerských horách
Publikováno: 2.3.2010
Desná v Jizerských horách - stejně jako Praha se nazývá srdcem Evropy, desenští považují své město, opředené slavnou i smutnou historií, za srdce Jizerských hor.

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 24.7.2018
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti
Publikováno: 19.12.2019
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 26.1.2017
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

Josefův Důl - brána Jizerských hor
Publikováno: 9.3.2010
Josefův Důl - kdysi brusičská a sklářská obec, jejíž přilehlé stráně s chutí spásával místní dobytek.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 16.2.2017
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.


Souvisejicí fotogalerie

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severu České republiky, pár kilometrů od německých i polských hranic, se nachází národní kultu...

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...

Jizerské hory v létě I.
Známá místa těchto romantických hor plných zákoutí a roubených staveb přinášíme ve fotografii – j...
Souvisejicí videa

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách
Chcete-li navštívit příjemnou lázeňskou obec, doporučujeme Lázně Libverda v Jizerských horách. Už...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C