www.infoglobe.cz » ČR, Krušné hory - kam na lyže

ČR, Krušné hory - kam na lyže

Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

rozhledna KlinovecStávající lyžařské areály se sezónu od sezóny rozšiřují a nabízejí dostupné a stále kvalitnější služby jak pokročilým lyžařům, tak třeba i rodinám s dětmi, které rády sjíždějí svah na čemkoli. Na destinaci sezóny aspiruje v naší redakci Božídarsko s blízkými areály Klínovcem a Plešivcem.

S 1244 m je Klínovec nejvyšší horou Krušných hor a rozhledna na jeho vrcholu vloni doslova vstala z mrtvých. Je otevřena celoročně a za dobré viditelnosti nabízí bezkonkurenční kruhový rozhled. Na obzoru zahlédnete Ještěd, Říp a na jihu i 140 km rozhledna Kinovecvzdálenou Šumavu.

Většina lyžařů chce přijet s lyžemi až pod svah, nebo ještě lépe – nad svah. To je na Klínovci možné, parkoviště je až nahoře, což vám dává vůli spustit se dolů kteroukoli sjezdovkou. Nejspíš si vyberete na jižní straně největší lyžařský bonbón – letos nově otevřenou 3 km dlouhou sjezdovou trať s výjimečným převýšením 500 m a luxusní šířkou až 100 m. Tyto parametry z ní dělají jednu z nejdelších a nejkrásnějších sjezdových tratí u nás. Je označena jako „červená“ a dva složitější úseky mají vyznačenou objížďku po „modré“. Lanovka, která vás vyveze zpět, je letos nově zprovozněná, 2400 m dlouhá sedačková s tzv. „bublinou“. Po nasednutí se přiklopíte plastovou skořepinou, do které nefouká a nesněží. Podobně řešená lanovka obsluhuje i sjezdovku Pařezovka na opačné straně kopce. Celkem je na Klínovci 7 lyžařských vleků a 4 lanovky, snowpark s upravenými skoky a překážkami. Dětský skipark s lyžařskou školou a hlídáním je vybaven dvěma posuvnými pásy, dlouhými 110 m. Devadesát procent z celých 18 km sjezdovek je uměle zasněžováno, čerstvě je dobudovaná zásobní nádrž k nejvýkonnějším sněžným dělům.

Budeli parkoviště na vrcholu obsazeno, dozvíte se to včas a na správných místech ze světelných infotabulí. Potěšující je, že další velká parkoviště na jižní i severní straně jsou zdarma.

Boží Dar

Na Klínovci zdaleka zdejší možnosti nekončí. Na skipas z Klínovce můžete totiž lyžovat i na německém Fichtelbergu, kam vás z vrcholu Klínovce dopraví skibus zdarma během deseti minut. 10 sjezdovek různých obtížností v celkové délce 15 km obsluhuje kabinová lanovka a přiměřené množství vleků. Je zde i sáňkařská dráha a přírodní kluziště.

Další blízký vrchol Plešivec (1028 m n. m.) je snadno dostupný z Abertam, dojedete autem až na vrchol, nebo můžete využít velké neplacené parkoviště v Pstruží. Odsud vede na vrchol čtyřsedačková lanovka, jedna ze tří. Dvanáct kilometrů sjezdových tratí, stoprocentně uměle zasněžovaných, nové moderní lanovky a dětský park s pojízdnými pásy a vleky zaručí, že se tu na týdenní dovolené nebudete nudit. Na vrcholu Plešivce je hotel s útulnou restaurací a rozhlednou. V dosahu jsou celkem tři restaurace, čtyři bary, lyžařská a snowboardová škola a půjčovny lyžařského vybavení. Kromě linkových autobusů, které staví přímo na parkovišti v Pstruží, bude v zimě areál obsluhovat vlastní autobusová kyvadlová doprava, která bude svážet lyžaře na svah až z Karlových Varů, Ostrova, Horní Blatné a dalších obcí.

Boží Dar

Samotný Boží Dar je městečko, které umí svého turistického potenciálu využít. Je na rekreanty připravené, v podstatě co domek, to penzion, velké záchytné parkoviště, blízké sjezdařské terény a téměř sto kilometrů udržovaných běžeckých tras. S lyžemi na nohou tu rozhodně nebudete nikomu překážet, ba naopak.

Pro děti a lyžaře – začátečníky je ideální areál Novako přímo v centru Božího Daru. Je u něj půjčovna vybavení, občerstvení a děti od dvou let můžete svěřit lyžařské školičce. Řádit se dá na dětském hřišti a snowtubingové dráze. A letos přibude nový vlek v blízkém areálu Hranice s osvětlením pro večerní lyžování.

Pár set metrů za Božím Darem směrem na Klínovec je parkoviště na horní hraně skiareálu Neklid (1100 m n. m.). Ten nabízí 5 sjezdovek, snowpark se skoky a překážkami a snowkiting.

To nejlepší na všem ale je, že nemusíte žádné vybavení řešit z domova. Na místě je množství půjčoven - jak lyžařského, tak snowboardového vybavení. V infocentrech získáte kompletní přehled a informace o aktivitách v celém horském středisku, můžete zde rezervovat ubytování, zapůjčit výzbroj a výstroj a to nejen pro lyžování. Lze si zapůjčit i sněžný skútr s plnou nádrží, ochrannou helmou a totéž pro dítě, vč. instruktáže o používání skútru a bezpečném provozu. A víte, co je ktrak? Ktrak je sněžné pásové kolo, vpředu s lyží, na kterém se můžete projet po sjezdovkách a upravených tratích. Kromě ktraku si lze vypůjčit i kickspark – skandinávskou sněhoběžku. Princip je stejný jako u koloběžky, jen místo kol má sněhoběžka lyžiny. K tomu odrážecí grip na boty a jedem! Nebo vyzkoušíte dual snowboards? S malými prkýnky na nohou jste rychlí a volní, na rozdíl od klasického snowboardu. Všechny své zážitky z těchto atraktivních vozítek, z lyžování a krásné horské přírody můžete zaznamenat na lehoučkou Gopro kameru, kterou si také můžete zapůjčit. Vrátíte se domů se spoustou zdokumentovaných zážitků.

Boží Dar

Kolem Božího Daru, Klínovce a Fichtelbergu je v zimě přes sto kilometrů udržovaných běžeckých tras. Dnes je Ježíškova cesta s třinácti zastávkami na třinácti kilometrech celkem proslulá. Okruh lze zkrátit na 5,5 km, ale až děti uvidí zastavení se skřítky a jejich zábavnými úkoly, určitě nebudou spěchat domů. Běžecké trasy vedou jednak po letních cestách, ale také místy v létě neprůchodnými, například přes rašeliniště. Při zimních výletech se vám tak otevřou zcela nové pohledy na hory a okolní krajinu. Vyjeďte si třeba na Hřebečnou, kolem romantické zříceniny vápenky Háj, je to magické místo v létě i v zimě. A možná zde potkáte na běžkách i Lukáše Bauera, po němž je pojmenován 8km běžecký okruh Boží Dar – Oberwiesenthal.

Boží Dar

Text: Radka Snížková

Foto: Marek Smitka, IC Boží Dar, Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka
Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

ČR: dvě nové památky na seznamu UNESCO
Publikováno: 23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.

Boží Dar: nová rozhledna
Publikováno: 16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách
Publikováno: 17.12.2017
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

Hranice: pochod k Trojstátí 2015
Publikováno: 26.12.2015
Každoroční zimní turistický pochod nesmí chybět ani v letošním roce. Sraz je v neděli 27. 12. v 11 hod. u roty v Trojmezí.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

Krušné hory: vítěz soutěže Krušnohorská NEJ
Publikováno: 13.8.2019
Nultý ročník soutěže Krušnohorská NEJ má svého vítěze. Tři měsíce trvalo hlasování na sociálních sítích, při kterém lidé zvolili tu NEJ novinku loňského roku. Nejvíce hlasů získalo Thermalium Teplice.

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Česká republika: Karlovy Vary v zimě
Představovat nejznámější české lázně by bylo nošením dřeva do lesa. Přesto má toto město – a zejm...


Souvisejicí videa

ČR: Karlovy Vary
Karlovy Vary - nejkrásnější české lázeňské město proslavené filmovým festivalem, Becherovkou, skl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C