www.infoglobe.cz » ČR, Krušné hory - kam na lyže

ČR, Krušné hory - kam na lyže

Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

rozhledna KlinovecStávající lyžařské areály se sezónu od sezóny rozšiřují a nabízejí dostupné a stále kvalitnější služby jak pokročilým lyžařům, tak třeba i rodinám s dětmi, které rády sjíždějí svah na čemkoli. Na destinaci sezóny aspiruje v naší redakci Božídarsko s blízkými areály Klínovcem a Plešivcem.

S 1244 m je Klínovec nejvyšší horou Krušných hor a rozhledna na jeho vrcholu vloni doslova vstala z mrtvých. Je otevřena celoročně a za dobré viditelnosti nabízí bezkonkurenční kruhový rozhled. Na obzoru zahlédnete Ještěd, Říp a na jihu i 140 km rozhledna Kinovecvzdálenou Šumavu.

Většina lyžařů chce přijet s lyžemi až pod svah, nebo ještě lépe – nad svah. To je na Klínovci možné, parkoviště je až nahoře, což vám dává vůli spustit se dolů kteroukoli sjezdovkou. Nejspíš si vyberete na jižní straně největší lyžařský bonbón – letos nově otevřenou 3 km dlouhou sjezdovou trať s výjimečným převýšením 500 m a luxusní šířkou až 100 m. Tyto parametry z ní dělají jednu z nejdelších a nejkrásnějších sjezdových tratí u nás. Je označena jako „červená“ a dva složitější úseky mají vyznačenou objížďku po „modré“. Lanovka, která vás vyveze zpět, je letos nově zprovozněná, 2400 m dlouhá sedačková s tzv. „bublinou“. Po nasednutí se přiklopíte plastovou skořepinou, do které nefouká a nesněží. Podobně řešená lanovka obsluhuje i sjezdovku Pařezovka na opačné straně kopce. Celkem je na Klínovci 7 lyžařských vleků a 4 lanovky, snowpark s upravenými skoky a překážkami. Dětský skipark s lyžařskou školou a hlídáním je vybaven dvěma posuvnými pásy, dlouhými 110 m. Devadesát procent z celých 18 km sjezdovek je uměle zasněžováno, čerstvě je dobudovaná zásobní nádrž k nejvýkonnějším sněžným dělům.

Budeli parkoviště na vrcholu obsazeno, dozvíte se to včas a na správných místech ze světelných infotabulí. Potěšující je, že další velká parkoviště na jižní i severní straně jsou zdarma.

Boží Dar

Na Klínovci zdaleka zdejší možnosti nekončí. Na skipas z Klínovce můžete totiž lyžovat i na německém Fichtelbergu, kam vás z vrcholu Klínovce dopraví skibus zdarma během deseti minut. 10 sjezdovek různých obtížností v celkové délce 15 km obsluhuje kabinová lanovka a přiměřené množství vleků. Je zde i sáňkařská dráha a přírodní kluziště.

Další blízký vrchol Plešivec (1028 m n. m.) je snadno dostupný z Abertam, dojedete autem až na vrchol, nebo můžete využít velké neplacené parkoviště v Pstruží. Odsud vede na vrchol čtyřsedačková lanovka, jedna ze tří. Dvanáct kilometrů sjezdových tratí, stoprocentně uměle zasněžovaných, nové moderní lanovky a dětský park s pojízdnými pásy a vleky zaručí, že se tu na týdenní dovolené nebudete nudit. Na vrcholu Plešivce je hotel s útulnou restaurací a rozhlednou. V dosahu jsou celkem tři restaurace, čtyři bary, lyžařská a snowboardová škola a půjčovny lyžařského vybavení. Kromě linkových autobusů, které staví přímo na parkovišti v Pstruží, bude v zimě areál obsluhovat vlastní autobusová kyvadlová doprava, která bude svážet lyžaře na svah až z Karlových Varů, Ostrova, Horní Blatné a dalších obcí.

Boží Dar

Samotný Boží Dar je městečko, které umí svého turistického potenciálu využít. Je na rekreanty připravené, v podstatě co domek, to penzion, velké záchytné parkoviště, blízké sjezdařské terény a téměř sto kilometrů udržovaných běžeckých tras. S lyžemi na nohou tu rozhodně nebudete nikomu překážet, ba naopak.

Pro děti a lyžaře – začátečníky je ideální areál Novako přímo v centru Božího Daru. Je u něj půjčovna vybavení, občerstvení a děti od dvou let můžete svěřit lyžařské školičce. Řádit se dá na dětském hřišti a snowtubingové dráze. A letos přibude nový vlek v blízkém areálu Hranice s osvětlením pro večerní lyžování.

Pár set metrů za Božím Darem směrem na Klínovec je parkoviště na horní hraně skiareálu Neklid (1100 m n. m.). Ten nabízí 5 sjezdovek, snowpark se skoky a překážkami a snowkiting.

To nejlepší na všem ale je, že nemusíte žádné vybavení řešit z domova. Na místě je množství půjčoven - jak lyžařského, tak snowboardového vybavení. V infocentrech získáte kompletní přehled a informace o aktivitách v celém horském středisku, můžete zde rezervovat ubytování, zapůjčit výzbroj a výstroj a to nejen pro lyžování. Lze si zapůjčit i sněžný skútr s plnou nádrží, ochrannou helmou a totéž pro dítě, vč. instruktáže o používání skútru a bezpečném provozu. A víte, co je ktrak? Ktrak je sněžné pásové kolo, vpředu s lyží, na kterém se můžete projet po sjezdovkách a upravených tratích. Kromě ktraku si lze vypůjčit i kickspark – skandinávskou sněhoběžku. Princip je stejný jako u koloběžky, jen místo kol má sněhoběžka lyžiny. K tomu odrážecí grip na boty a jedem! Nebo vyzkoušíte dual snowboards? S malými prkýnky na nohou jste rychlí a volní, na rozdíl od klasického snowboardu. Všechny své zážitky z těchto atraktivních vozítek, z lyžování a krásné horské přírody můžete zaznamenat na lehoučkou Gopro kameru, kterou si také můžete zapůjčit. Vrátíte se domů se spoustou zdokumentovaných zážitků.

Boží Dar

Kolem Božího Daru, Klínovce a Fichtelbergu je v zimě přes sto kilometrů udržovaných běžeckých tras. Dnes je Ježíškova cesta s třinácti zastávkami na třinácti kilometrech celkem proslulá. Okruh lze zkrátit na 5,5 km, ale až děti uvidí zastavení se skřítky a jejich zábavnými úkoly, určitě nebudou spěchat domů. Běžecké trasy vedou jednak po letních cestách, ale také místy v létě neprůchodnými, například přes rašeliniště. Při zimních výletech se vám tak otevřou zcela nové pohledy na hory a okolní krajinu. Vyjeďte si třeba na Hřebečnou, kolem romantické zříceniny vápenky Háj, je to magické místo v létě i v zimě. A možná zde potkáte na běžkách i Lukáše Bauera, po němž je pojmenován 8km běžecký okruh Boží Dar – Oberwiesenthal.

Boží Dar

Text: Radka Snížková

Foto: Marek Smitka, IC Boží Dar, Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka - VIDEO
Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

ČR, Loučná pod Klínovcem – podzim v Krušných horách
Publikováno: 16.12.2021
Kam s dětmi na víkend? Krušné hory jsou ideální. Nabízí se zde plno možností ubytování – ať už v nejvýše položeném českém městě Boží Dar, nebo třeba v klidném městečku Loučná pod Klínovcem.

ČR, Krupka – krušnohorské město horníků i romantických básníků – VIDEO
Publikováno: 12.11.2019
Nedaleko Teplic se pod svahy Krušných hor rozkládá hornické město Krupka. Díky romantickému okolí i historickému jádru města si ji turisté oblíbili už na začátku 19. století. V roce 2019 se Krupka dostala na seznam světového dědictví UNESCO jako součást Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

Německo, Krušné hory – krátký výlet a jízda parní lokomotivou
Publikováno: 14.11.2019
Naším startovním místem dnešního výletu je německé město Oberwiesenthal, které navazuje na českou Loučnou pod Klínovcem. Míříme do asi deset kilometrů vzdálené vesnice Neudorf.

ČR, Louny – jižní brána Českého středohoří – VIDEO
Publikováno: 19.11.2019
Na dolním toku řeky Ohře leží nenápadné město Louny. Nedejte ale na první pohled, Louny si rozhodně zaslouží pozornost. Ať už jako součást výletu do Českého středohoří, nebo při objevování české historie.

ČR, Krušné hory – okruh přes Klínovec a Boží Dar
Publikováno: 21.11.2019
V okolí Božího Daru je neskutečné množství tras, po kterých se můžete vydat. Především pro rodiny s dětmi je to ideální místo pro dovolenou, kterou lze uskutečnit po celý rok. Krušné hory nejsou příliš vysoké, proto lze s dětmi podniknout i delší výlet, navíc nabízejí plno zpestření – Ježíškovu cestu, Božídarské rašeliniště, parní lokomotivu v německém Oberwiesenthalu, monstr-koloběžky, závěsnou skluzavku, bobovou dráhu a mnoho dalšího. V zimě je zde pak nepřeberné množství lyžařských sjezdovek i běžkařských tras.

ČR – běžkování v Krušných horách
Publikováno: 13.2.2020
Krušné hory jsou ideálním místem pro turistiku, nabízí se zde nespočet zajímavých výletů. V zimě, když je dostatek sněhu, se pak promění v běžkařský ráj. Z města Boží Dar vede tolik skvělých tras, že by byla škoda sem v zimě nezavítat.

SR: Bezplatná aplikace SKIALP TÚRY
Publikováno: 15.3.2020
Pro všechny milovníky skialpinismu máme dobrou zprávu. Před pár dny spatřila světlo světa nová skialpinistická aplikace, která vám pomůže při orientaci v terénu a zároveň vás upozorní před možným uvolněním laviny.

ČR, Krušné hory – spaní pod širákem, bikepark i koupání
Publikováno: 30.7.2020
Letošní nevyzpytatelné počasí a složitější podmínky k vycestování nás stále více nabádají k prozkoumání naší rodné země. Naštěstí možností, jak skvěle využít volný čas, je v u nás v Česku více než dost. Tentokrát se vydáváme na víkend do Krušných hor, v plánu máme nocování pod širákem kousek od vesnice Měděnec, sportovní den v Trail Parku Klínovec i relaxaci u rybníka.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách
Publikováno: 23.1.2023
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Česká republika: Karlovy Vary v zimě
Představovat nejznámější české lázně by bylo nošením dřeva do lesa. Přesto má toto město – a zejm...


Souvisejicí videa

ČR, Louny – jižní brána Českého středohoří
Louny jsou sice nenápadné, ale pozornost si zaslouží. Buď jako součást výletu do Českého středoho...

ČR, Krupka – krušnohorské město horníků i romantických básníků
Krupka leží pod svahy Krušných hor a vůbec se nedivíme, že je na seznamu UNESCO. Díky romantickém...

ČR: Karlovy Vary
Karlovy Vary - nejkrásnější české lázeňské město proslavené filmovým festivalem, Becherovkou, skl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 1. 6. 2023
svátek:Laura
dnes:
čtvrtek 1.6.
13 °C
zítra:
pátek 2.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X