www.infoglobe.cz » ČR, Panenské Břežany: abatyše, dílo Santiniho i sídlo Heydricha - VIDEO

ČR, Panenské Břežany: abatyše, dílo Santiniho i sídlo Heydricha - VIDEO

Publikováno: 2.4.2013
Panenské Břežany, malé svou rozlohou, ale o to většího významu. Tahle nenápadná středočeská obec ležící jen asi 15 kilometrů od Prahy hrála mnohokrát v české historii důležitou, ne-li hlavní roli.

Roku 1233 to byly především ženy, které v Břežanech hrály prim. Tahle obec byla v té době zmiňována jako ves ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, tedy rezidence svatojiřských abatyší. Všechno začalo roku 1226, kdy tuhle vísku daroval klášteru král Přemysl Otakar I. Za Karla IV. byly všechny její obyvatelky titulovány jako kněžny a jako takové měly i výsadní právo korunovat českou královnu.

Za husitských válek se kláštera a vesnice zmocnili měšťané Starého Města pražského a v té době taky začal boj benediktýnek za navrácení majetku. V roce 1441 se písemné prameny zmiňují o tvrzi, která podle historiků mohla stát na místě dnešního horního zámku. Až do doby vlády Josefa II., který klášter zrušil, svatojiřské abatyše prokazatelně působily v Břežanech znovu začátkem 18. století. Tehdy jedna z nich - Františka Helena Pieroni de Galliano začala s přestavbou své rezidence a také obnovou požárem poničené vesnice.

Horní zámekHorní zámekHorní zámek Horní zámek

Stopa Santiniho

Povolala významného stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla, který nedaleko jejího sídla vystavěl kapli sv. Anny, vysvěcené 1707, mj. ve stejném roce, kdy se Santini ženil. Tenhle geniální pražský Ital byl zatím na počátku své stavitelské kariéry a pozdější slávy a kaple sv. Anny patří k jeho méně nápadným dílům. Přesto už i ona je výjimečná svou originalitou, Santiniho uměním pracovat s lomem světla i netradičními tvary.

kaple sv. Anny

kaple sv. Annykaple sv. Annykaple sv. Anny

…a stopa Heydrichova

Kromě Santiniho kaple a už zmíněného horního zámku, stojí v Panenských Břežanech ještě zámek dolní, který v empírovém stylu vystavěl Matyáš Bedřich Riese-Stallburg v 19. století. Architektonicky příliš zajímavý není, a tak nás nemusí mrzet, že ho současný majitel obehnal plotem, přes který není nic vidět. Příběh, který se k němu váže, ale víc než zajímavý je. Jestliže v našich článcích zmiňujeme osobnosti, které kdy kde pobývali, pak jde většinou o jména ne příliš známá, a příběhy spojené s nimi jsou mnohdy až nudné. Vyslovíme – li ale jméno K. H. Frank nebo Reinhard Heydrich, pak nám zatrne.

Se jménem říšského protektora jsou neodmyslitelně spojeny právě Panenské Břežany. Za války tam pobýval nejdřív K. H. Frank, jeden z významných nacistických pohlavárů, po něm dva říšští protektoři Konstantin von Neurath a od roku 1941 jeho nástupce Reinhard Heydrich se svou manželkou a dětmi.  V Panenských Břežanech dodnes žije žena, která v jeho domě posluhovala – celé čtyři roky.

Dolní zámek

Jedna z verzí plánovaného atentátu na Heydricha měla proběhnout jen kousek za Břežany – v hustém stromořadí. Nakonec se, jak známo, všechno událo v zatáčce u pražské Bulovky. Místo odkud ale Reinhard Heydrich, osudný den 27. května se zpožděním vyjížděl, je nezpochybnitelné – dolní zámek Panenské Břežany. Tam se začala psát jedna část příběhu s názvem „Konečné řešení“. Ta druhá nit se začala odmotávat v Nehvizdech, v místě kam dopadli výsadkáři Gabčík s Kubišem. Obě se setkaly v Praze v Kobylisích v 10.35. Zprávu o atentátu dostávají i Panenské Břežany, krátce před polednem. Heydrichova těhotná žena Lina je zprávy zatím ušetřena, o tom, co se v Praze událo, se dozví až ve dvě hodiny odpoledne. V půl čtvrté K. H. Frank vydává rozkaz o výjímečném stavu. Heydrich následkům zranění podléhá a 4. června 1942 umírá.

Reinhard Heydrich - jeden ze spoluautorů holocaustu byl zastupujícím říšským protektorem osm měsíců a osm dní.

Dolní zámek

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR, Nehvizdy: tam, kde se lámaly válečné dějiny - VIDEO
Publikováno: 8.1.2013
V Nehvizdech, městečku, oficiálně městysu, se zimnímu slunci nastavuje kostelík barokně stavěný. Zasvěcený byl svatému Václavu a doslova si říká o to, aby si ho člověk všiml. A místo samotné je zase zajímavé tím, co se tam událo za 2. světové války. V Nehvizdech totiž neoficiálně začala Heydrichiáda.

ČR, Pyšely: naučná stezka kolem golfu
Publikováno: 16.7.2015
Jižní okraj města Pyšel obklopuje porost smíšených lesů s názvem Obora. Zde byla zbudována krátká naučná stezka, která byla lidmi v krajině Posázaví už beztak prošlapána.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: Veltrusy - městečko přímo zámecké
Veltrusy - město nedaleko Prahy, kterému dominuje veltruský zámek, jen těsně sousedí s Nelah...

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi
Jenštejn je nenápadná vesnička jen pár kilometrů od Prahy. Její dominantou je hradní zřícenina s ...


Souvisejicí videa

ČR, Panenské Břežany - stopa Santiniho i Heydricha
Panenské Břežany – v malé středočeské obci, ležící asi 15 kilometrů od Prahy, stojí dva zámky – h...

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky"
Jen kousek od Prahy, a ještě blíž od Čelákovic stojí opravdový skvost – středověká tvrz Vyšehořov...

ČR, Nehvizdy: místo, kde se lámaly válečné dějiny
Nehvizdy stojí za zastávku hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je barokní kostelík sv. Václava a t...

ČR: Praha - relax na zámku Ctěnice
Ctěnický zámek byste našli na samotném okraji Prahy, v městské části Praha 9 – Vinoř. Ctěnice jso...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
24 °C