Bruntál

Publikováno: 18.10.2007
Město Bruntál bylo založeno roku 1213 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Do té doby byla severní Morava téměř neosídlená a Jeseníky nabízely bohatství v podobě drahých kovů. Díky nim pak město bohatlo a již od založení města měli bruntálští ve znaku horníka. Kromě těžby tady měla zastoupení i řemeslná výroba. Od 15. století byl Bruntál centrem oblasti.

BruntálOd chvíle, kdy město získal řád německých rytířů, město postihlo hned několik pohrom. Požáry, třicetiletá válka, morové epidemie a poklesl i význam těžby. V 18. století město začalo opět vzkvétat. Rozvíjel se průmysl a textilní výroba, hlavně lnářství. Městem okresním se Bruntál stal v polovině 19. století. 20. století znamenalo hlavně rozvoj stavební a změnu v průmyslové výrobě, byly postaveny nové závody a továrny.

K významným historickým památkám patří Bruntálský zámek. Původní hrad z 15. století byl koncem století 17. přestaven na renesanční zámek. Sídlí v něm regionální muzeum a slouží ke kulturním a společenským akcím. K zámku patří 2,5ha park ze 16. století.

BruntálBruntálBruntál

Ze 13.století pochází kostel Nanebevzetí Panny Marie, na severní Moravě jedna z nejstarších staveb. V letech 1731–1757 byl postaven kostel Panny Marie Utěšitelky a klášter Piaristů. Na místě původní kaple na Uhlířském vrchu byl v letech 1755-1765 postaven barokní kostel Panny BruntálMarie Pomocné. Mezi další historicky významné stavby patří kaple sv. Michala, evangelický kostel, bývalý panský dům na Žižkově náměstí, Gabrielův dům, Mildnerova vila a Společenský dům.

V Bruntále se koná několik hudebních festivalů,  bruntálské „Indiánské léto“, Svatováclavský hudební festival a Open House fest. Bruntálsko se pyšní nádhernou přírodou a rozhodně stojí za to ho navštívit. 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Kleinehexe 12, č.2, Osim, Ladislav Homolka, č.2, č.3Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Moravská nej I.
Publikováno: 9.10.2011
V dalším pokračování se vydáme společně prozkoumat některá z moravských NEJ. Víte, které moravské město je nejstarší? Nebo kde se nachází nejvyšší stavba?

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji
Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
14.9.2020
Fakulta výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně pořádá ve dnech 17.–20. září módní festival, který přivítá české i zahraniční designéry a s jejich tvorbou seznámí veřejnost. Tématem letošního pátého ročníku je RETHINK – REUSE – REDESIGN, RE… Ve smyslu přehodnocení zaběhnutých postupů a pružné reakce na nové situace či hrozby.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 9. 2020
svátek:Oleg
dnes:
neděle 20.9.
22 °C
zítra:
pondělí 21.9.
23 °C