Bruntál

Publikováno: 18.10.2007
Město Bruntál bylo založeno roku 1213 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Do té doby byla severní Morava téměř neosídlená a Jeseníky nabízely bohatství v podobě drahých kovů. Díky nim pak město bohatlo a již od založení města měli bruntálští ve znaku horníka. Kromě těžby tady měla zastoupení i řemeslná výroba. Od 15. století byl Bruntál centrem oblasti.

BruntálOd chvíle, kdy město získal řád německých rytířů, město postihlo hned několik pohrom. Požáry, třicetiletá válka, morové epidemie a poklesl i význam těžby. V 18. století město začalo opět vzkvétat. Rozvíjel se průmysl a textilní výroba, hlavně lnářství. Městem okresním se Bruntál stal v polovině 19. století. 20. století znamenalo hlavně rozvoj stavební a změnu v průmyslové výrobě, byly postaveny nové závody a továrny.

K významným historickým památkám patří Bruntálský zámek. Původní hrad z 15. století byl koncem století 17. přestaven na renesanční zámek. Sídlí v něm regionální muzeum a slouží ke kulturním a společenským akcím. K zámku patří 2,5ha park ze 16. století.

BruntálBruntálBruntál

Ze 13.století pochází kostel Nanebevzetí Panny Marie, na severní Moravě jedna z nejstarších staveb. V letech 1731–1757 byl postaven kostel Panny Marie Utěšitelky a klášter Piaristů. Na místě původní kaple na Uhlířském vrchu byl v letech 1755-1765 postaven barokní kostel Panny BruntálMarie Pomocné. Mezi další historicky významné stavby patří kaple sv. Michala, evangelický kostel, bývalý panský dům na Žižkově náměstí, Gabrielův dům, Mildnerova vila a Společenský dům.

V Bruntále se koná několik hudebních festivalů,  bruntálské „Indiánské léto“, Svatováclavský hudební festival a Open House fest. Bruntálsko se pyšní nádhernou přírodou a rozhodně stojí za to ho navštívit. 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Kleinehexe 12, č.2, Osim, Ladislav Homolka, č.2, č.3Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Moravská nej I.
Publikováno: 9.10.2011
V dalším pokračování se vydáme společně prozkoumat některá z moravských NEJ. Víte, které moravské město je nejstarší? Nebo kde se nachází nejvyšší stavba?

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji
Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
2 °C
zítra:
pátek 15.11.
7 °C