www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Ostrava – Landek Park aneb tvrdý život horníků - VIDEO

ČR: Ostrava – Landek Park aneb tvrdý život horníků - VIDEO

Publikováno: 1.11.2011
Ostrava – místo, kde není jednoduchý život a kde je vzduch nejtěžší v celé EU. Přesto na něj Ostraváci nedají dopustit a neváhají se špičkovat kvůli každému detailu. Na Pražáky jsou někteří Ostraváci, a není jich málo, zvlášť alergičtí.

pro formát flv není dostupný prohlížeč

Ostravu si nedávno vzala na mušku taky britská BBC, aby v jednom ze svých dokumentů ukázala, jak se žije ve městě ležícím na tolik cenném uhelném podloží. Ocelové srdce republiky, jak se kdysi Ostravě přezdívalo, je po Praze a Brnu třetím největším městem České republiky a druhým největším na Moravě.

O Ostravu samotnou ale tentokrát tolik nejde. Zavedeme vás totiž do největšího hornického muzea v Česku – do Landek Parku, který najdete na úpatí vrchu Landek, u soutoku řek Ostravice a Odry.

Nejde o žádné sterilní a nudné muzejní místnosti, kde je všechno vycíděné do maximální čistoty, ale spíš o dokonalou ukázku toho, jak těžká a namáhavá je práce horníků, díky které je Ostrava především průmyslovým městem.

hornické muzeum Landekhornické muzeum Landekhornické muzeum Landekhornické muzeum Landek

hornické muzeum Landek

Místo kostymérny řetízková šatna

První zastávkou horníků byla tzv. řetízková šatna. V místnosti nebo spíš hale, kde se do vás vkrádají velice zvláštní pocity při pohledu na holinky a helmy zavěšené na řetízcích vysoko u stropu, se každé ráno převlékali do svých od uhlí věčně zašpiněných mundůrů. Jen při představě startovací etapy jejich víc než desetihodinové pracovní doby vám nejspíš naskočí husí kůže.

Než se stačíte vzpamatovat z prvních silných dojmů, už fáráte dolů pod zem. Malou výtahovou kabinou se tehdy do dolu za velmi krátký čas musely dostat desítky horníků. Teď se kabina pohybuje pomalu, když klec zastaví, otevře se před vámi čtvrt kilometru dlouhý labyrint dokumentující hornickou práci od 18. století až po současnost. Bez odborného výkladu a stálého dotazování by to ale nešlo. Průvodce vysvětluje, jak který stroj fungoval, poví vám o bezpečnostním systému nebo taky to, že horníci svačili hlavně cestou na svoje pracoviště, která se někdy protáhla až na desítky minut.

hornické muzeum Landek

hornické muzeum Landekhornické muzeum Landekhornické muzeum Landek

Uhlí, pot a krev

Místo horníků jsou dnes na jejich místě figuríny. V podivných prostorách a v neobvyklých polohách. Horko, které práci hluboko provázelo a namáhavá fyzická práce horníky nutila, aby pracovali vysvlečeni do půl těla. Odštěpky od jimi dobývaného uhlí se jim pak ale zarývaly hluboko pod kůži a způsobovaly nepříjemná krvácivá zranění. Návštěvníkům tohoto unikátního důlního muzea se naskytne jedinečná možnost probádat uhelné sloje, geologické vrstvy a veškerá zařízení zajišťující bezpečnost v dole. Bojovka pak může pokračovat u uzavíracích hrází štol, za kterými žijí smrtící důlní plyny důkladně sledované různými měřáky.  

hornické muzeum Landekhornické muzeum Landekhornické muzeum Landekhornické muzeum Landek

hornické muzeum Landek

Hornictví je odjakživa spojené s vysokou mírou rizika, za vidění proto stojí taky expozice báňského záchranářství, která je na Landeku vůbec tou největší na světě. Nechá vás nahlédnout do extrémně náročné práce záchranářů, kteří se musí pohybovat v podmínkách nepřátelštějších než kosmický prostor či hlubiny moře, jak říkají zasvěcení tomuto řemeslu. Nezbytnou součástí důlních záchranářů jsou dýchací přístroje, nejstarší je z roku 1884. Vystavené jsou na Landeku ale také přístroje nové a tak milovníci techniky mohou vidět celý průřez dějinami hornického záchranářství a porovnat tak posun jednotlivých technologií.

Bylo-li by snad všechno popsané i přesto pro někoho nudou, pak zbývá jen jedno – vyzkoušet si záchranářský výcvik na vlastní kůži na cvičném záchranářském polygonu. Simulace nepříjemností jako jsou nedýchatelné prostředí, horko, tma, hluk nebo stísněný prostor snad bude dostačující zábavou i pro takové nezmary.

hornické muzeum Landekhornické muzeum Landekhornické muzeum Landek

hornické muzeum Landek

Návštěva v Landek Parku stojí za to, jde totiž o spojení zábavy s poznáváním toho, co je pro většinu z nás něčím jen těžko uchopitelným. Otevřeno zůstává po celý rok. V létě je pak možné spojit návštěvu unikátního muzea třeba s beach volejbalem, tenisem, badmintonem, petanquem nebo cyklistikou.      

Foto/text/video: Klára Svobodová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Koncerty, divadelní představení a performance
Publikováno: 1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.

ČR: Novinky na Technotrase – je větší a navíc evropská
Publikováno: 28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.

ČR: POJEZ - novinka spojuje moravskoslezskou gastroscénu
Publikováno: 4.6.2022
V Moravskoslezském kraji vznikl speciální program na podporu gastroturistiky pod názvem „Pojez“, jehož cílem je propojit osvědčené gastroslužby v regionu a přilákat turisty na zážitky spojené s dobrým jídlem a nápoji. Součástí projektu budou festivaly, workshopy a jiné akce.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prohlídka vysoké pece
Publikováno: 2.9.2014
Oblast Dolní Vítkovice, která se stala v roce 2002 národní kulturní památkou, se těší velkému zájmu veřejnosti. Za poslední dva roky se stala čtvrtým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR. Průmyslový areál s vysokými pecemi ale sloužil 170 let k výrobě železa. Jak probíhal výrobní proces, funkci jednotlivých konstrukcí a hlavně autentické dojmy zažijete při prohlídce vysoké pece. Tam, kde se kdysi vozil koks, železná ruda a vápenec, jezdí nyní prosklená zdviž, která na místo materiálu vyveze vás.

ČR, Vinařice u Kladna: Hornický skanzen Mayrau
Publikováno: 16.8.2015
V areálu bývalého dolu, dnes kulturní památky, jsou prohlídkové trasy vedeny povrchově, pouze jedna vás zavede do bývalého bunkru v kopci Homole, ve které je simulována podzemní šachta s těžní technikou. Na výběr jsou dvě trasy – dvouhodinová nebo zkrácená hodinová. Začíná autentický výklad, neboť průvodci jsou tu bývalí horníci, kteří na dolu Mayrau pracovali.

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji
Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.

Ostrava: město na rozcestí – VIDEO
Publikováno: 20.9.2016
Není to tak dávno, kdy turisté do Ostravy zabloudili opravdu jen náhodou. Město žilo hornictvím a těžkým průmyslem a v mnoha částech se člověk bál chodit sám i ve dne, natož po setmění. Jenže Ostrava se změnila. Dnes jde o město plné kultury, zajímavých památek a přibývá v ní mladých lidí, kteří rozjíždějí stále nové ambiciózní projekty.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 4.11.2021
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR: Dolní oblast Vítkovice – majestátní ocelová kráska – VIDEO
Publikováno: 6.6.2017
Říká se jí ostravské Hradčany. Bývalé železárny totiž opravdu z dálky působí jako obrovský hrad. Ruda se v nich přestala tavit na konci minulého století, ale velkou část unikátního průmyslového kolosu se naštěstí podařilo zachovat pro příští generace. Vydejte se s námi na krátký výlet do ocelového srdce Ostravy.

ČR: Břestek - proleťte se v balónu za romantikou i dobrodružstvím
Publikováno: 3.8.2012
Máte chuť pokochat se pohledem na Chřiby, hrad Buchlov či zámek Buchlovice, Velehrad, řeku Moravy a Baťův kanál nebo na vrcholky Bílých Karpat z pořádné výšky? Svůj sen si můžete splnit, pokud se odhodláte podniknout vyhlídkový let balónem. V BalonCentru Břestek - a nejen tam - tuto možnost máte.

Ostrava
Publikováno: 27.8.2007
Ostrava je třetím největším městem v České republice. Dlouho byla brána jako průmyslové, špinavé a nehostinné město. Jako ocelové srdce republiky s drsnými a těžce pracujícími lidmi.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Beskydy
Ve východní části České republiky se podél hranic s Polskem a Slovenskou republikou táhne rozsáhl...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Ostrava: Zoologická zahrada a botanický park
Ostravská zoo má v letošním roce přírůstek v sloní říši. Je jím roztomilá slečna slona indického....

ČR, Ostrava: Dolní oblast Vítkovice
Průmyslový areál bývalých hutí Vítkovických železáren se stal v r. 2002 národní kulturní památkou...

ČR: Karviná
Město u česko-polské hranice je proslulé těžbou černého uhlí. Dodnes jsou zde funkční doly, ovzdu...


Souvisejicí videa

Ostrava: město na rozcestí
Ostrava není zrovna místo, kam by se turisté hrnuli – město vždy žilo hornictvím a těžkým průmysl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X