Karviná

Publikováno: 2.10.2007
Město Karviná leží asi 19km východně od Ostravy, má 64 000 obyvatel a na severu sousedí s Polskou republikou. Leží na plochém až mírně zvlněném povrchu Karvinska a bývá spojováno s těžbou uhlí. Nabízí ale i sportovní a kulturní vyžití, je to významné lázeňské a univerzitní město. Ke Karvinsku patří 7 měst (Karviná, Havířov, Bohumín, Český Těšín, Orlová, Petřvald a Rychvald) a 9 obcí.

     Město leželo na obchodní cestě z Uher do Pobaltí. První písemné zmínky jsou z roku 1268 z tzv. Vratislavského desátku. Velký význam pro Karvinou mělo působení knížete Bolka II., který Karviná, magistrátuzavřel mír s husity a podařilo se mu tak město uchránit před jejich nájezdy. Kazimírovým privilegiem z roku 1473 byly městu potvrzeny dosavadní výsady a bylo mu povoleno pořádat trhy.

     17. století bylo ve znamení třicetileté války, válečného drancování, epidemií a velkých útrap. Po slezských válkách v 18. století byl vydán nový robotní patent, v roce 1781 bylo zrušeno nevolnictví a pro evangelická vyznání byly uzákoněny náboženské svobody. Na konci 18. století koupil město hraběcí rod Larisch-Mönnichů, který dal podnět k těžbě černého uhlí a s tím byl spojen i rozvoj dalších průmyslových odvětví- hutnictví, železářství a koksárenství. Počátkem 20. století pak vnikly další podniky a továrny a v roce 1923 byla Karviná oficiálně Karviná, Dům kulturyprohlášena městem. V letech 1938 a 1939 patřilo území polskému státu a v roce 1939 Velkoněmecké říši. Po osvobození v  roce 1948 byly spojeny obce Karviná, Fryštát, Darkov, Ráj a Staré Město pod jeden správní celek a název - Karviná.

     V Karviné- Fryštátě můžete navštívit empírový zámek z konce 18. století. Je v něm expozice o životě rodu Larisch-Mönnichů a od loňského roku je přístupný veřejnosti. Z počátku 14.století pochází farní kostel Povýšení sv. Kříže.

Karviná, kostel a pomník T.G.Masaryka     V roce 1862 byla objevena jodobromová solanka, která slouží k léčbě pohybového a oběhového systému, kožních nemocí, pooperační léčbě, po úrazech a popáleninách. Lázně Darkov se těší velké návštěvnosti a to i u zahraničních klientů.

     Karviná se stala v roce 1991 také sídlem Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity. Karvinsko je součástí Euroregionu Těšínské Slezsko a ten, kdo má rád cykloturistiku, zde může využít 800 km cyklistických tras. K rekreaci slouží Těrlická přehrada s několika plážemi, půjčovnami plavidel a vlekem pro vodní lyžování.

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Tedmek, Hellooo, č.2, Palickap  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Karviná, zámek Fryštát: zahájení zámecké sezony 2016
Publikováno: 2.4.2016
V neděli 3. dubna zahájí návštěvnickou sezonu zámek Fryštát zábavným programem v prvorepublikovém stylu. Od 10 do 17 hod. zazní tóny charlestonu a jazzu, nesmí chybět tanec, módní přehlídka, divadlo a zábava v duchu tehdejší doby.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 11. 7. 2020
svátek:Olga
dnes:
sobota 11.7.
19 °C
zítra:
neděle 12.7.
20 °C