Nový Jičín

Publikováno: 19.9.2007
Nový Jičín je správní, hospodářské a kulturní centrum severovýchodní části České republiky, Moravskoslezského kraje. Nejstarší písemná zpráva o městě s necelými 27 000 obyvateli pochází z roku 1313 a s tímto datem se proto váže jeho vznik. Byl to rok, kdy bylo městu uděleno Janem Lucemburským privilegium vybírat clo a mýto.

Bašta v Novém Jičíně     Před vznikem města se zde nacházela osada Starý Jičín, která ležela na křižovatce důležitých obchodních cest. Tato výhoda zůstala Jičínu dodnes, stejně tak jako pravidelný čtvercový půdorys. 

     Důležité období pro rozvoj města bylo během působení pánů z Kravař počátkem 14.století. Město dostalo gotickou podobu dnešního Žerotínského zámku, část městského znaku a městské opevnění. 16.století bylo ve znamení hospodářského rozkvětu řemesel, především soukenictví. Zásluhu na tom měl rod ze Žerotína. Město díky soukenictví bohatlo a zbohatlo natolik, že v roce 1558 koupilo od Žerotínů jejich panství Nový Jičín a odkoupilo se tak z poddanství. V roce 1620 se stalo dokonce královským městem, ale jen na krátkou dobu.Nový Jičín, K Nemocnici

     17.století bylo obdobím nepokojů a politických bojů. Neblaze se na městě podepsala, jako na většině míst Evropy, třicetiletá válka. Po ní vyhořelo a v roce 1623 Jičín postihla morová epidemie. V roce 1624 se stalo opět městem poddanským a bylo darováno olomouckým jezuitům. Následovaly náboženské boje, po kterých se město vzdalo a konvertovalo. Bylo pokatoličtěno a ve 30.letech bylo vypleněno Švédy. Druhá polovina století byla příznivější a přispěla k obnovení obchodu a soukenického řemesla.    Morový sloup na Masarykově náměstí

     V druhé polovině 18.století Marie Terezie prohlásila město za svobodné a z Jičína se stalo sídlo mnoha významných státních úřadů (např. okresního hejtmanství a okresního soudu). Ve století 19. zde stát na žádost města postavil tabákovou a doutníkovou továrnu.

    Před 1. světovou válkou zde žila část obyvatel německého původu, Získali na vlivu hlavně po nástupu fašismu v Německu a během 2. světové války se stal Jičín německým městem s převážně německým obyvatelstvem. Až po osvobození se sem vrátilo mnoho Čechů a město se začalo vzpamatovávat po válce. Celkový úpadek Nového Jičína postupně navázal na předválečný život a prosperitu. V roce 1967 byl prohlášen městskou památkovou rezervací a získal titul Historické město roku 2001.

Gymnázium Nový JičínNovojičínsko je rodištěm mnoha významných osob, například Františka Palackého (14.6.1789 Hodslavice – 26.5.1876 Praha), významného politika a filosofa Sigmunda Freuda (6.5.1856 Příbor – 23.9.1939 Londýn), který v Příboru strávil pouze první tři roky života, ale právě ty asi ovlivnily jeho život a práci na psychoanalýze a výkladu snů nejvíce. Déle pak František Tomášek (30.6.1899 Studénka – 4.8.1992 Praha) kardinál a později pražský arcibiskup, Zdeněk Burian (11.2.1905 – 1.7.1981) akademický malíř a ilustrátor nebo hudební skladatel, písničkář a básník Karel Kryl (12.4.1944 Kroměříž – 3.3.1994 Pasov), jehož rodina vlastnila v Novém Jičíně známou knihtiskárnu.Žerotínský zámek

Památky a zajímavosti:

Muzeum Novojičínska – Žerotínský zámek v Novém Jičíně se stálou expozicí 

Klub vojenské historie Nový Jičín – skupina nadšenců inspirovaná oslavami k příležitosti 200. výročí úmrtí maršála Laudona, která začala pracovat na obnovení tradice pěšího pluku Kaunitz-Rietberg, má za sebou účasti na tuzemských a mezinárodních akcích.

 

Text: Markéta Řandová

Foto: WIkimedia Commons, Mikko Virtaperko, Dr. Killer, č.2, č.3, Palickap, Jiří Paclík  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
18 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X