Nejnovější videogalerie: ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít... II
Videogalerie
ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít... II
Rubrika: Města
Publikováno: 8.7.2016
A jde se na „Špilas“! Kdo je v Brně a nenavštíví hrad Špilberk, jako by tu ani nebyl. Sídlí tu Muzeum města Brna, můžete navštívit unikátní kasematy a procházka parkem je příjemnou změnou při prohlídce města. Vydat se můžete ale i do funkcionalistické čtvrti k vile Tugendhat nebo se projít třídou Kpt. Jaroše, která je lemovaná měšťanskými domy z 19. století. Nezapomeňte také, že Brno je skvělým výchozím bodem k návštěvě Moravského krasu a celé oblasti jižní Moravy.
Cítíte, že v poslední době je toho na vás nějak moc a ocenili byste rekreaci a odpočinek? Město Luhačovice k tomu doslova vybízí. Pobyt v lázeňském městě se totiž nemusí rovnat tomu, že tam jezdí pouze starší nebo nemocní lidé. Malebné městečko je plné léčivých pramenů, kolonád, ale také cyklostezek a různých modernějších atrakcí i pro spoustu mladých lidí!
Vypadá to, že letos se k moři nepodíváme, ale to vůbec nevadí, naše zemička totiž nabízí spoustu nádherných míst pro dovolenou. Dnes vás zavedeme do hlavního města Moravy a náhlédneme do historie. Řeč bude o hradu Špilberk.
Nedaleko hradu Pernštejn, po proudu řeky Svratky, leží městys Doubravník. Na první pohled vás v něm zaujme majestátní kostel Povýšení svatého Kříže a i v okolí je toho dost k objevování. Pojďme se nyní do Doubravníku společně vypravit.
Nedaleko obce Nedvědice stojí jeden z našich nejpůsobivějších gotických hradů, ve středověku hlavní sídlo vlivných pánů z Pernštejna. Pojďme se k němu společně vypravit a obhlédnout i dokončovanou velkorysou rekonstrukci jeho zahrad.
Nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na východním okraji Vysočiny dnes společně navštívíme malebnou krajinu v okolí říček Bobrůvky a Libochovky. Čekají nás zříceniny, rybníky i majestátní skály.
Nevíte, kam se vydat v krásný slunečný den? Co byste řekli třeba na rozhlednu spojenou s krásnou vycházkou či s cyklistickým výletem? Přesně jednu takovou rozhlednu znám.
Údolí řeky Bobrůvky a Loučky skýtá spoustu romantických zákoutí a Trenckova rokle nedaleko obce Drahonín určitě patří mezi ně. Pojďme se vypravit na lehce dobrodružný výlet přes skály a roklinky do skalní soutěsky se zajímavou historií.
Náš seriál z okolí Bobrůvky a Loučky zakončíme na zřícenině strážního hradu Košíkov. I výlet na něj rádi doporučíme všem milovníkům přírody a klidného výletování.
Když jsem se nedávno dozvěděl, že podle Lonely Planet je Brno nejméně zajímavé město ČR, chvíli jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Pak mi ale došlo, že je to tak vlastně dobře. Pokud by do něj každý den proudil stejný dav turistů jako do Prahy, velice rychle by ztratilo své kouzlo. Brno je totiž hlavně město studentů, zábavy, kultury a mnoha nenápadných, zato však překvapivě krásných a zajímavých míst. Otáčivé hodiny ve tvaru pánského přirození, ze kterých každý den vypadne skleněná kulička, a kouřící dopravní značky navíc najdete opravdu jen zde... V New York Times byli moudřejší a Brno zařadili do seznamu 52 top míst, kam v roce 2016 vyrazit!
Když stvořitel rozdával, byl k Jihomoravanům opravdu štědrý. Aby mohli své zemi říkat „kraj vína“, nadělil jim největší dávku slunečního záření v celém Česku. A také teplé klima, svědčící nejen révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. A co tu návštěvníky čeká? Památky Velkomoravské říše, hrady, zámky, církevní a technické památky nebo vojenská pohraniční opevnění a v neposlední řadě nevšední krásy krajiny. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem naší vlasti.
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.
Slavné francouzské Versailles bylo již ve své době inspirací pro mnohá šlechtická sídla. Jedním z takových je i zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, kterému se přezdívá Moravské Versailles. Nejde o žádnou klamavou reklamu ve snaze přilákat na tuto barokní perlu co nejvíce turistů. Jan Adam z Questenberka si opravdu přál v Jaroměřicích svoje Versailles vybudovat. Jaroměřice měly být kulturním střediskem regionu, centrem zábavy i umění a domovem múz. I když – jak už to tak bývalo – plány byly velkolepé, ale kvůli nedostatku financí mohly být uskutečněny pouze částečně, ale centrem kulturního života se zámek stal a dějištěm kulturních událostí je i dnes.
Asi 30 kilometrů severovýchodně od Brna leží na řece Haná nenápadné, ale krásné město Vyškov, jehož historie sahá až do 12. století. Město dlouhou dobu patřilo olomouckému biskupství, od 13. až do 19. století. Dnes jeho centrum chrání městská památková zóna a postupně se mu vrací dřívější lesk a sláva.
Kdo z Brněnska by neznal Luleč? I lidé z dalekého okolí sem totiž jezdí za koupáním v přírodním koupališti U Libuše a často se také zastaví občerstvit v průběhu cyklovýletu. Vyžití pro cyklisty je totiž v okolí požehnaně.
Nedaleko hranic s Rakouskem se na jihu Moravy rozkládá krásné historické město Znojmo. Proslavilo se hlavně svým vínem a okurkami, málokdo ale ví, že v něm najdete například relikvii svatého Bonifáce a mnoho středověkých památek nebo že se v něm koná jedna z velmi oblíbených konferencí TEDx. Pojďme se nyní prostřednictvím videa a fotoreportáže do Znojma společně podívat.
Za minulého režimu zapomenuté pohraniční město, kam nikdo nejezdil, dnes vzkvétající vinařské centrum plné velmi schopných lidí. Město Valtice patří spolu s Lednicí do světového dědictví UNESCO a najdete zde nejen krásný renesančně-barokní zámek a park, ale i proslulý Salon vín, dva krásné kostely, mnoho zajímavých domů a několik staveb v Lednicko-valtickém areálu. V rámci návštěvy jižní Moravy doporučujeme se ve Valticích alespoň na pár hodin zastavit, ideálně si na ně vyhradit celý den.
Nyní už z prvního dílu víte, proč do Brna vyrazit, kde začít prohlídku historického centra i kde se naobědvat. Co nás čeká dál? Pár chvil na náměstí Svobody se záhadným orlojem, nezbytná návštěva Špilberku, UNESCO vila Tugendhat a funkcionalistická čtvrť kolem ní a samozřejmě ochutnávka veselého nočního života, výborného piva nebo vína a exkurze do zdejšího studentského života. Tak pojďme na to!
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.
V putování za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovat i dnes. Po prozkoumání Kateřinské jeskyně jsme se vrátili ke Skalnímu mlýnu, odkud jsme se vydali asfaltovou cestou směrem ke spodní stanici lanovky, která by nás měla vyvézt k proslulé a turisticky nejvyhledávanější propasti Macocha.
Naše procházka po naučné stezce Macocha nás minule dovedla až ke spodní stanici lanovky, která byla spuštěna v květnu 1995. Nacházeli jsme se v nadmořské výšce přibližně 361 metrů a naším cílem byl Horní můstek nad propastí Macocha, který je o více než 130 metrů výš.
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.