Nejnovější videogalerie: ČR, Doubravník – nenápadná obec s unikátním kostelem i historií
Videogalerie
ČR, Doubravník – nenápadná obec s unikátním kostelem i historií
Rubrika: Města
Publikováno: 15.5.2020
Doubravník je pravděpodobně nejstarší obcí na Moravě. Na první pohled vás jistě zaujme majestátní kostel Povýšení svatého Kříže, který si nechali postavit Pernštejnové, majitelé nedalekého hradu Pernštejn, zajímavou památkou je ale také doubravnické náměstí. Na kopci Bozinka nad Doubravníkem pak stojí nenápadná kaple svaté Máří Magdalény ze 17. století. A protože tu stojí sama, působí místo velmi romanticky.
Náš seriál z okolí Bobrůvky a Loučky zakončíme na zřícenině strážního hradu Košíkov. I výlet na něj rádi doporučíme všem milovníkům přírody a klidného výletování.
Údolí řeky Bobrůvky a Loučky skýtá spoustu romantických zákoutí a Trenckova rokle nedaleko obce Drahonín určitě patří mezi ně. Pojďme se vypravit na lehce dobrodružný výlet přes skály a roklinky do skalní soutěsky se zajímavou historií.
Nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na východním okraji Vysočiny dnes společně navštívíme malebnou krajinu v okolí říček Bobrůvky a Libochovky. Čekají nás zříceniny, rybníky i majestátní skály.
Nedaleko obce Nedvědice stojí jeden z našich nejpůsobivějších gotických hradů, ve středověku hlavní sídlo vlivných pánů z Pernštejna. Pojďme se k němu společně vypravit a obhlédnout i dokončovanou velkorysou rekonstrukci jeho zahrad.
Začalo jaro a turistická sezona je v plném proudu. Vydejte se i vy do přírody, za kulturou či památkami. V Čechách jich najdete nespočet a dnes se spolu s námi můžete podívat na hrad Pernštejn.
Bezesporu jedním z nejkrásnějších přírodních míst v České republice je oblast Moravského krasu. A právě zde se nachází město Blansko, které nabízí spojení unikátních historických, kulturních, přírodních i technických památek. Spolu s kulturním životem a sportovními aktivitami je ideálním cílem k vícedennímu výletu.
Dnes budeme pokračovat v návštěvě krásného města v srdci úchvatné přírody. Ano, mluvíme o Blansku, které je vstupní branou do Moravského krasu, ale i místem pozoruhodných památek, které společně navštívíme v následujících řádcích.
Poté, co jsme navštívili zámek Blansko a kostel sv. Martina, jsme se vydali k dřevěné stavbě, kterou jsme zahlédli při pozorování města. Byl jí kostelík, který se nijak nehodil do zdejší zástavby.
Po návštěvě architektonických skvostů Blanska v podobě dřevěného kostelíku, tzv. Zámečku nebo Ježkova mostu se dnes vydáme po stopách nejen dalších pamětihodností, ale řekneme si také něco o společenském životě tohoto města.
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.
Nyní už z prvního dílu víte, proč do Brna vyrazit, kde začít prohlídku historického centra i kde se naobědvat. Co nás čeká dál? Pár chvil na náměstí Svobody se záhadným orlojem, nezbytná návštěva Špilberku, UNESCO vila Tugendhat a funkcionalistická čtvrť kolem ní a samozřejmě ochutnávka veselého nočního života, výborného piva nebo vína a exkurze do zdejšího studentského života. Tak pojďme na to!
Když jsem se nedávno dozvěděl, že podle Lonely Planet je Brno nejméně zajímavé město ČR, chvíli jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Pak mi ale došlo, že je to tak vlastně dobře. Pokud by do něj každý den proudil stejný dav turistů jako do Prahy, velice rychle by ztratilo své kouzlo. Brno je totiž hlavně město studentů, zábavy, kultury a mnoha nenápadných, zato však překvapivě krásných a zajímavých míst. Otáčivé hodiny ve tvaru pánského přirození, ze kterých každý den vypadne skleněná kulička, a kouřící dopravní značky navíc najdete opravdu jen zde... V New York Times byli moudřejší a Brno zařadili do seznamu 52 top míst, kam v roce 2016 vyrazit!
Nedaleko hradu Pernštejn, po proudu řeky Svratky, leží městys Doubravník. Na první pohled vás v něm zaujme majestátní kostel Povýšení svatého Kříže a i v okolí je toho dost k objevování. Pojďme se nyní do Doubravníku společně vypravit.
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.