Nejnovější videogalerie: Francie, Azurové pobřeží V.: Fréjus a Saint-Raphaël
Videogalerie
Francie, Azurové pobřeží V.: Fréjus a Saint-Raphaël
Rubrika: Státy
Publikováno: 30.10.2015
Fréjus a Saint-Raphaël jsou velmi příjemnou alternativou Saint-Tropez. Atmosféra je tu dost podobná, a navíc zde můžete nahlédnout do hluboké historie – zachovaly se zde totiž zajímavé památky z dob vlády Římanů. Město Fréjus vzniklo už ve středověku a leží dále od pobřeží, naopak Saint-Raphaël vznikl jako přístav. I zde si můžete vybrat z několika písečných pláží, posedět v jedné z mnoha kaváren nebo se projít historickým centrem. Toto dvojměstí na Azurovém pobřeží si zaslouží i několikadenní návštěvu, o čemž se můžete přesvědčit v našem dnešním videu.
Švýcarská Ženeva leží u hranic s Francií, hned pod nejvyššími vrcholky Alp. Patří mezi nejdůležitější centra diplomacie a jedno z nejlepších míst k životu na celém světě. Pojďme se do něj společně podívat.
Druhé nejnavštěvovanější město Francie najdete na jihu země v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, nedaleko italských hranic. Miliony turistů sem každý rok přiláká pověstné Azurové pobřeží, krásné počasí a výborné francouzské víno. Věhlas, který Nice získalo díky bohatým anglickým rodinám utíkajícím sem před zimou v 18. století, stále roste. Celé město má navíc nezapomenutelné kouzlo a osobitou atmosféru. Pojďte se do něj s námi na chvíli podívat!
Kultovní film Četník ze Saint-Tropez dodnes přivádí do tohoto krásného městečka na Azurovém pobřeží stovky tisíc návštěvníků. Louis de Funès a typický francouzský humor dokonale zapadli do zdejšího prostředí a společně tak pomohli vytvořit jeden z nejznámějších francouzských filmů vůbec. A Saint-Tropez si to zaslouží. Pro mě patří mezi nejkrásnější místa celé Evropy.
Saint-Tropez je sice nepochybně nejkrásnějším městečkem Azurového pobřeží, v sezoně do něj ale přijíždí tolik návštěvníků, že si ho téměř nemáte šanci užít. Máme pro vás nedalekou alternativu. Fréjus a Saint-Raphaël tvoří dvojměstí mezi Cannes a Toulonem a se Saint-Tropez se minimálně co do atmosféry mohou směle měřit. Navíc zde můžete nahlédnout hluboko do historie, zachovaly se tu totiž zajímavé památky z dob vlády Římanů.
„Bohatí Pařížané sem posílají své děti na univerzitu, když se jich chtějí zbavit. Takže je tu sice dost draho, ale zas to tady opravdu žije,“ říká o svém rodném městě Louis – jeden z místních, se kterým jsem se při návštěvě města seznámil. A skutečně už jsem dlouho nebyl v místě, které by tolik dýchalo studentskou atmosférou a zároveň nebylo plné „chudých“ hipsterských kaváren. Přidejte k tomu více než dvoutisíciletou historii, úzké uličky se starými pískovcovými domy a přívětivé obyvatele Provence a máte téměř dokonalý obraz o jednom z nejznámějších měst jihu Francie.
Minulý týden jsme navštívili městskou radnici a přesunuli jsme se i k Pompidou centru moderního umění. Dnes se podíváme do okolí této budovy postavené naruby, která nese jméno po francouzském prezidentovi Georgi Pompidou, který stál za její zrodem.
Cannes je město ležící na nablýskané francouzské Riviéře a zajisté ho znáte pro slavný filmový festival, který se zde každoročně v květnu koná, a to již od roku 1946. Festival je v současnosti největším evropským filmovým svátkem, který rovněž funguje jako skvělá propagace evropského filmového umění.
Tento pátek zavítáme do dalšího francouzského letoviska, tentokrát na Azurové pobřeží. Regionu nechybí slunce ani písčité pláže. Není to tu však jen o plážích, koupání nebo celebritách, které sem rády zavítají. Na místní ekonomice má značný podíl také pěstování květin, převážně růží a karafiátů. Jak ve městě, tak v jeho okolí se nachází mnoho zajímavých památek, na které se v dnešním článku podíváme.
Dnes se s námi podíváte do italského města Finale Ligure, které leží v provincii Savona v Janovském zálivu (Ligurské moře) a patří k italské Riviéře. Ač možná Finale Ligure není mezi klasickými turisty příliš známé, sjíždí se sem plno milovníků horských kol, protože v okolí se nacházejí pěkné trasy i MTB traily.
V našich toulkách po Paříži budeme pokračovat i dnes. Zvolníme tempo poznávání historie a více dáme prostor krásám přírody. Ta je v Paříži zastoupena v mnoha podobách. Snad ty nejkrásnější ukázky jsme se rozhodli hledat v nádherných parcích či zahradách.
Po minulém letmém představení Paříže se dnes vydáme na jeho konkrétnější místa. Náš výlet začneme v Latinské čtvrti, projdeme si dva nádherné bulváry a navštívíme i snad nejznámější hrobku ve městě.
Možná se teď divíte, že ministát Monako řadíme do tohoto seriálu o Francii, ale při cestách Azurovým pobřežím ho prostě nelze vynechat. Kasino, honosné jachty, luxusní hotely, formule 1 a daňový ráj. Takové představy probouzí druhý nejmenší stát světa. A asi ho ani nejde popsat lépe. Kromě toho jde také o druhou nejzalidněnější zemi světa, knížectví a místo s nejvyšším HDP i největším procentem dolarových milionářů. Nejvíce lidí do Monaka samozřejmě proudí v době slavného závodu Grand Prix, návštěvu vám ale můžeme doporučit téměř kdykoliv.
Stará námořnická a rybářská tradice, vynikající víno z místních vinic, srdeční a přátelští Francouzi, nádherné počasí i pověstně modré Středozemní moře. To vše sem každý rok přivede miliony lidí, kteří si chtějí odpočinout od každodenních starostí a načerpat trochu jižanské energie. Francouzská Riviéra sice nepatří k nejlevnějším evropským letoviskům, rozhodně odsud však nebudete odjíždět zklamaní.
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.
V minulé části našeho seriálu jsme se na Paříž podívali z pohledu milovníků přírody a zeleně, která je ve městě zastoupena v podobě parků a zahrad. Dnes se z jedné takové oázy klidu a odpočinku vydáme ke snad nejznámějšímu ostrovu této metropole, kde se nachází proslulá dominanta - katedrála Notre Dame.
V dnešní části našeho putování po Paříži navštívíme jednu z největších, nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších památek ve městě. Ano, je to katedrála Notre Dame na ostrově Cité. Opředena mnohými příběhy již po staletí dominuje tomuto městu a podněcuje spisovatele a nejen je, k opisování tajuplných příběhů s nenapodobitelnou francouzskou rafinovaností.
V dnešní, v pořadí již šesté části našeho seriálu o Paříži se vydáme od katedrály Notre Dame ke krásné městské radnici, odkud naše kroky povedou k jedné z nejkontroverznějších staveb města, kterou samotní Pařížané buď milují nebo zatracují.
Po procházce náměstími v okolí Centre Pompidou jsme se přesunuli k Věži sv. Jakuba (Tour Saint-Jacques). Tato 52 metrů vysoká památka nám připomínala věž, z dnes již legendární trilogie Pána prstenů. Neváhali jsme a šli jsme si ji prohlédnout zblízka.
Rušná ulice Rue de Rivoli v nás zanechala hned několik zajímavých zážitků. Ať už to byl dotek s historií v podobě Věže sv. Jakuba, nebo nádherné pohlazení zraku architekturou obchodního centra ve slohovém stylu art deco. Plný elánu jsme si to namířili k další z nesčetných památek Paříže, kterou byl tentokrát kostel Saint-Germain-l'Auxerrois.
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.