www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Něměcko - obecné informace

Hlavní město: Berlín  

Počet obyvatel: 82 424 609

Růst HDP: + 2,3 % (2007)

Oficiální jazyky: němčina

Spolková republika německo je federace 16 spolkových zemí ležících . Německo je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). S Německými turisty se u nás setkáte téměř na každém rohu.

Politika

Německo je federativní parlamentní zastupitelská demokratická republika. Základní charakteristikou politického systémy SRN je federální (spolkové) státní uspořádání – státní celek tvoří po sjednocení 13 spolkových zemí a 3 svobodná města se statutem spolkové země. V roce 1989 došlo k tzv. „pádu železné opony“ a sjednocení tehdejšího NDR a SRN do nynější podoby.

Geografie

Německo se člení na tři hlavní přírodní oblasti:

Severoněmecká nížina – její povrch je ovlivněn dřivějším zaledněním, proto jsou tu suché písčité kopce porostlé vřesovišti (např. Lüneburské vřesoviště jižně od Hamburku), které se střídají s močálovitými. Severovýchodní část zabírá Meklenburská jezerní plošina s více než 600 jezery, z nichž největší je Müritz.

Středoněmecká vysočina – je tvořena řadou dílčích pohoří jejichž průměrné výšky jsou 500–1000 m n. m., nejvyšší z nich je Schwarzwald (Feldberg 1493 m), ve kterém pramení Dunaj. Dalšími pohořími Středoněměcké vysočiny jsou Harz, Rothaar, Eifel, Rhön, Fränkische Alb, Schwäbische Alb. Na západě proráží pásma varisko krušnohorského směru v těsném a hlubokém údolí Rýn. U českých hranic navazuje na Středoněmeckou vysočinu svým západním okrajem Česká vysočina – Erzgebirge (Krušné hory), Fichtelgebirge (Smrčiny), Oberpfälzer Wald (Český les), Bayerischer Wald (Šumava)

Alpy – v úzkém pruhu na jihu zasahují do Německa Severní vápencové Alpy. Na hranicích s Rakouskem se nachází německá nejvyšší hora Zugspitze.

Příroda

Když se řekne německá příroda, každy si určitě vybaví Alpy, které se svými špičatými kopcy Německu dominují.

Zdraví

V září 2002 vstoupila v platnost Smlouva mezi ČR a SRN o sociálním zabezpečení. Český pojištěnec-turista si ve vlastním zájmu před cestou vyzvedne na pobočce své zdravotní pojišťovny formulář D/CZ 111, který potvrzuje nárok na věcné dávky zdravotní péče v ČR na účet této pojišťovny. Na základě uvedené smlouvy má po předložení formuláře na území SRN nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako německý pojištěnec. Bližší informace jsou na webové stránce www.cmu.cz - Centrum mezistátních úhrad, nám. W. Churchila 2, 113 59 Praha.

Doprava

V německu určitě nenarazíte na problém s dopravou. Jako ve většině evropských zemí je hustá železniční i autobusová sít. Ve větších městech se kromě autobusu a tramvaje můžete přepravit také metrem. Pro delší spoje můžete využít vnitrostátních leteckých spojů.

Media

Německo představuje jeden z největších mediálních trhů v Evropě. Dle statistik čte denně alespoň jedny noviny 74,8 % Němců nad 14 let. Tisk zasahuje především střední a starší generaci, avšak pro Německo je i přes permanentní pokles příznačný stále ještě vysoký podíl mladých čtenářů (49 % ve skupině 14-19 let). V r. 2005 zde vycházelo 359 titulů s celkovým nákladem 21 660 000 a s celkovým obratem 8,99 mld €. Čtenářsky nejúspěšnější je bulvární Bild, který denně prolistuje 11,82 mil. Němců. Z celostátních deníků nejvíce čtenářů zasahuje především Süddeutsche Zeitung (1 100 000), Frankfurter Allgemeine Zeitung (900 000) a Die Welt (590 000). Největší oblibě se u týdeníků těší Stern (7,84 mil. čtenářů), Focus (6,26 mil.) a Der Spiegel (6,04 mil.). Intelektuální týdeník Die Zeit si udržuje konstantní čtenářskou základnu 1,44 mil.

V audiovizuální oblasti má ze zpravodajství největší sledovanost televizní deník „Tagesschau“ veřejnoprávní televize ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlichrechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland). V rámci ARD působí 9 rozhlasových a televizních zemských studií, které jsou však přijímány po celém Německu a to vesměs kabelově nebo prostřednictvím satelitu. K veřejnoprávním televizím patří rovněž ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) a francouzsko-německá stanice ARTE (Association Relative à la Télevision Européenne). Některé veřejnoprávní televize provozují další stanice, k nimž patří např. 3sat, Phoenix nebo ZDFinfokanal, ZDFdokukanal a ZDFtheaterkanal. Na německém trhu působí i značné množství soukromých televizí jako např. RTL, RTL2, Super RTL, VOX, SAT1, PRO7 a Kabel 1, z nichž některé již vysílají i v rakouské a švýcarské mutaci. Ze zpravodajských stanic patří k největším hráčům N 24 a n-tv.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

Státní svátky ve všech spolkových zemích v Německu:


1. ledna (Nový rok), 6. ledna (Tři králové), 9. dubna (Velký pátek), 11. dubna a 12. dubna (Velikonoce), 1. května (První máj), Pfingstmontag, 20. května (Nanebevstoupení Páně), 31. května (Svatodušní pondělí), 10. června (Boží tělo), 15. srpna (Nanebevstoupení Pany Marie), 3. října (Den sjednocení Německa), 31. října (Den reformace), 1. listopadu (Svátek Všech svatých), 17. listopadu (Den pokání a modliteb), 25. prosince (1. svátek vánoční), 26. prosinec (2. svátek vánoční).

 

zpět

Lokace:

Německo
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek: