www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Turistům se doporučuje pobyt předem zajistit. V Nigérii je nespočet rizik, která mohou cestovatele ohrozit. Zejména kriminalita a korupce jsou zde obrovské. Nigérie již léta pravidelně obsazuje poslední či předposlední místo na seznamu intenzity korupce, vydávaného Transparency International.

Nedoporučuje se poskytovat adresy a jiné kontakty na osoby v ČR neznámým osobám, včetně ubytovacích zařízení. Zastupitelský úřad ČR zaznamenal v minulosti podvodné vylákání finančních částek pod lživým zdůvodněním potřeby pomoci cestovateli od příbuzných, přičemž dotyčná osoba zanechala v hotelu kontakt na své příbuzné, který byl pro podvod využit.

Situace na lagosském letišti, zejména bezpečnost cestujících a hygiena, se zlepšuje. Přesto může nezkušený cestovatel či obchodník čelit problémům jako např. čekání na zavazadla v odbavovací hale, kde je vysoká teplota, vlhkost a komáři. Po příletu čeká u zavazadlového pásu velké množství různých lidí. Je třeba si dávat velký pozor na peníze a osobní doklady. Čekací doba na zavazadlo může trvat hodinu a více.

Doprava z letiště do města může turistovi či obchodníkovi při první návštěvě být nepříjemným zážitkem. Důrazně se proto doporučuje vyzvednutí na letišti obchodním partnerem anebo známou osobou s vlastním vozem. Předejde se tak zbytečnému riziku. Pokud přijíždějící není očekáván, je žádoucí sjednat si vůz taxislužby. Doporučuje se vůz s licencí, tzn. vůz žluté barvy s dvěma podélnými, vodorovnými pruhy a licenčním číslem na dveřích. Cenu je vhodné domluvit předem, jakož i podmínku, že během cesty řidič nepřibere další cestující. Taxametry neexistují. Najímat je vhodné pouze vozy osobní v dobrém technickém stavu a pokud možno s fungující klimatizací. Kvůli množství žebráků a pouličních obchodníků se doporučuje neotvírat, alespoň v místech, kde sedí cestovatelé, okna v autě. Při najímání auta ve měste se doporučuje využít hotelových taxíků.

Letiště je 24 km od středu města. Vzhledem k dopravním zácpám může jízda na a z letiště zabrat i více než dvě hodiny. Cesta je v nočních hodinách až na krátký úsek neosvětlená. Na frekventovaných úsecích jsou umístěny kontrolní policejní stanoviště. Policisté, kteří kontrolují vozidla, hledají sebemenší nedostatek na vozidle anebo v dokladech.

Při případném přestupu v Lagosu z mezinárodního na místní spoj se upozorňuje, že je třeba se přemístit z jednoho terminálu na druhý. Přestup může zabrat i tři hodiny (dlouhé čekání na zavazadla, dohadování se s taxikáři, dopravní zácpa při přesunu). Ve špičce vypadá starý místní terminál jako tržiště. Cestovatel, i pokud nemá zavazadlo k odbavení, si musí přes potvrzený let vyzvednout číslo sedadla v letadle. Toto ne vždy zaručuje místo v letadle, někdy se strhne buď ještě v odbavovací hale, nebo u letadla, nelítostní boj kdo se dostane dovnitř.

Mezinárodní letiště v Abuji zatím působí kultivovaněji a přesun na místní trvá několik minut. Na místním letišti se občas vyskytují stejné problémy jako v Lagosu. V Port Harcourtu a v Kano mají místní a mezinárodní letiště stejný terminál. Opět zejména při odbavování místních linek se někdy vyskytují problémy ústící v davovou psychózu. Při leteckých přesunech po Nigérii je třeba počítat s častým větším zpožděním a rušením letů bez náhrady.

Hranice lze přejet i autem (poměrně zdlouhavá záležitost vzhledem k místním specifikám), případně lodí do některého z tří hlavních přístavů (Lagos, Port Harcourt, Calabar).

Pokud se cestovatel ubytuje v hotelu, v ostrovní části Lagosu se nachází pouze tři hotely odpovídající evropským normám. Jedná se o Eko Meridian Hotel a Federal Palace, umístěné v relativně bezpečné čtvrti Victoria Island a Moorhouse (síť Sofitel). V blízkosti letiště se nachází hotel Sheraton. Při pobytu v jiném než v doporučených hotelech je nutno zvážit míru rizika.

V hlavním městě Abuji se nachází velice kvalitní hotel NICON Hilton. Evropským parametrům ještě vyhovují Sheraton a Rockview, nicméně i menší a levnější hotely lze v Abuji využít k přenocování. Doprava z letiště vzdáleného asi 30 km od města je možná pouze vozidly taxislužby.

Bezpečnostní situace je v Abuji příznivější, avšak i zde je nezbytné dodržovat zásady bezpečnosti, věnovat pozornost svému okolí, osobním dokladům a finančním prostředkům.

V Port Harcourt (jih země) se nachází jediné ubytovací zařízení evropské úrovně, hotel Presidential (má se otevírat hotel v síti Meridian). Ve městě Kano (sever země) je možné se ubytovat v hotelu Prince.

V restauracích se doporučuje vybírat jídla kvalitně tepelně zpracovaná, nápoje si objednávat bez ledu a sklenice by měla být ke stolu přinesena čistá a suchá. Pokud to je společensky únosné, doporučuje se pít přímo z láhve či nepoškozeným brčkem. Je třeba se vyvarovat požívání syrové zeleniny a ovoce, které nelze oloupat. Všechna tato opatření snižují riziko nákazy střevní infekcí či parazity.

Před odjezdem do Nigérie by měl cestovatel navštívit odborného lékaře - specialistu na tropické choroby a konzultovat zdravotní rizika spojená s cestou. Zdravotní prohlídka by měla být samozřejmostí. Při vlastním pobytu je třeba být velice opatrný. Nedoporučuje se stravovat v pouličních stáncích a druhořadých restauracích. Stravovat se je možno v již zmíněných hotelech anebo v několika málo kvalitních stravovacích zařízeních.

Největším zdravotním problémem, kterému Evropan musí čelit, je malárie. Při krátkodobém pobytu je vhodné preventivně užívat antimalarika. Výběr a užívání těchto léků je nutno konzultovat s lékařem. Při dlouhodobém pobytu se doporučuje profylaxie první 3 měsíce. Dlouhodobé užívání antimalarik má vážné vedlejší účinky. Při sebemenších zdravotních potížích je nutno navštívit lékaře v místě. Zastupitelský úřad ČR doporučuje privátní kliniku St. Francis Medical Centre v Abuji nebo St.Francis Hospital v Lagosu.

Ke snížení rizika onemocnění malárií se doporučuje nevycházet v době po západu slunce a pobyt venku po setmění omezit na minimum. Neměla by se otevírat okna v obytných místnostech a větrat pouze klimatizéry. Před pobytem venku je třeba ošetřit si nezakryté části těla ochranným prostředkem proti hmyzu. ZÚ každému cestovateli kromě povinného očkování proti žluté zimnici doporučuje i očkování proti virové hepatitidě A,B, tyfu, tetanu a meningitidě. Je zaznamenám vysoký výskyt AIDS.

Každý cestovatel, ať už se jedná o turistu či obchodníka, by měl po příjezdu do Nigérie ve vlastním zájmu navštívit, resp. kontaktovat Velvyslanectví ČR v Abuji.
Vzhledem k bezpečnostní situaci v Nigérii se nedoporučuje cestovat do země a uvnitř ní automobilem. Pokud je to nezbytné, doporučuje se najmout si místního průvodce a v žádném případě nejezdit po setmění (vyčkat v nejbližší obydlené osadě, ve které se nachází policejní stanice).

Velkým problémem je kriminalita. Její úroveň roste či klesá v závislosti na ekonomicko-sociálních podmínkách obyvatelstva a schopnosti policie a armády zasáhnout. Je nutno podotknout, že při sebemenším odporu pachatelé používají hrubé násilí včetně střelby.

 

zpět

S ohledem na zhoršení bezpečnostní situace v Nigérii se doporučuje nepodnikat bez vážných důvodů cesty na sever Nigérie a do provincií Delta State a River State a před cestami mimo Abuju či Lagos kontaktovat Velvyslanectví ČR v Abuji.

Lokace:

Nigérie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 23. 2. 2020
svátek:
dnes:
neděle 23.2.
34 °C
zítra:
pondělí 24.2.
33 °C