Plovoucí mlýn v Kolárově

Staré obrazy a rytiny potvrzují, že v minulosti na Váhu i na Dunaji plavaly desítky podobných mlýnů. Na rozdíl od klasických vodních mlýnů, budovaných nastálo na břehu potoků a řek, lodní mlýny byly vlastně čluny, ukotvené od jara do podzimu dále od břehu, aby využívaly co nejsilnější proud v řece a s břehem je spojovala jen lávka. Podrobnější výklad ochotně poskytne majitel tohoto mlýna Ivan Šáli, který se s manželkou a přáteli z místního ochranářského sdružení o pozoruhodnou technickou památku stará. Podle jeho slov, majitelem podobného mlýnu mohl být pouze majetnější hospodář. Jednak proto, aby měl dostatek prostředků na jeho stavbu, ale i proto, že s mlýnem se od jara do pozdního podzimu vydával na řeku a po celý rok by se neměl kdo starat o jeho pole a hospodářství.
Lodní mlýn tvoří dva čluny s lopatkovým kolem a nadstavbou se samotným mlýnským zařízením, jež bylo během roku i mlynářovým bydlištěm – nejednou s celou rodinou. Platem za vymleté obilí bývala mlynářovi většinou část pomleté mouky. Důležitou součástí živobytí však byly ryby a to, co poskytla řeka.
Zašlá sláva lodních mlýnů
Postupem času sláva lodních mlýnů upadala. Příčinou byl jednak nástup efektivnějších průmyslových mlýnů, které už nebyly odkázány na sílu vody, a později i zákaz lodních mlýnů na hlavním toku Dunaje, kde překážely rozvíjející se lodní dopravě. Jediný existující plovoucí mlýn na Slovensku je ve skutečnosti pouze replika tzv. Radvaňského mlýnu (pojmenovaného podle dunajské obce Radvaň, nedaleko Komárna), jenž shořel na konci druhé světové války, jako poslední z lodních mlýnů na jižním Slovensku.
Jeho kopii, podle dobových kreseb a modelu s využitím několika původních součástí, zhotovili nadšenci v komárenských loděnicích začátkem 80. let pro muzejní účely, avšak jejich dílo několik dalších let bez užitku chátralo. Až po změně společenských poměrů se ho začátkem 90. let ujali ochranáři, kteří ho přemístili na okraj Kolárova, nedaleko soutoku řek Malý Dunaj a Váh.
Od poloviny 90. let vyrůstá v sousedství mlýna přírodní areál, který se stal vyhledávaným cílem zejména pro cykloturisty a víkendové vycházky. Kromě obytné budovy s hospodou tam pod přístřešky vyrostlo také malé muzeum staré zemědělské techniky a rodinná ekofarma s domácími zvířaty.
K areálu vede další rarita – pravděpodobně nejdelší dřevěný krytý most ve střední Evropě, který místní nadšenci vybudovali koncem tisíciletí, jako náhradu předcházející provizorní lávky. Délkou 86 metrů patří k raritám i v rámci Evropy. Přírodní areál Vodní mlýn v Kolárově je otevřen po celý rok, v zimní sezóně (od října do května) pouze v odpoledních hodinách. Samotnou prohlídku mlýnu, případně exponátů muzea s výkladem, je potřebné dohodnout předem. Vstupné je 1 euro, děti a důchodci platí polovinu. Areál je vhodný i na různé společenské akce, v létě zde organizují dětské tábory v přírodě a další aktivity agroturistického zaměření.
Text a foto: Jiří Výborný
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Romantika Malého Dunaje

SR, Zálesie – vesnička u Malého Dunaje

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.

SR: Dunajský Klátov – Cséfalvayův vodní mlýn se spodním náhonem

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn

SR, Malinovo – procházka kolem zámku

Komárno

Slovensko: Vodní dílo Gabčíkovo

Slovensko: Šoporňa – relax u Váhu
Souvisejicí fotogalerie

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.