www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Plovoucí mlýn v Kolárově

Plovoucí mlýn v Kolárově

Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

Mlyn KolarovoStaré obrazy a rytiny potvrzují, že v minulosti na Váhu i na Dunaji plavaly desítky podobných mlýnů. Na rozdíl od klasických vodních mlýnů, budovaných nastálo na břehu potoků a řek, lodní mlýny byly vlastně čluny, ukotvené od jara do podzimu dále od břehu, aby využívaly co nejsilnější proud v řece a s břehem je spojovala jen lávka. Podrobnější výklad ochotně poskytne majitel tohoto mlýna Ivan Šáli, který se s manželkou a přáteli z místního ochranářského sdružení o pozoruhodnou technickou památku stará. Podle jeho slov, majitelem podobného mlýnu mohl být pouze majetnější hospodář. Jednak proto, aby měl dostatek prostředků na jeho stavbu, ale i proto, že s mlýnem se od jara do pozdního podzimu vydával na řeku a po celý rok by se neměl kdo starat o jeho pole a hospodářství.

Mlyn Kolarovo

Lodní mlýn tvoří dva čluny s lopatkovým kolem a nadstavbou se samotným mlýnským zařízením, jež bylo během roku i mlynářovým bydlištěm – nejednou s celou rodinou. Platem za vymleté obilí bývala mlynářovi většinou část pomleté mouky. Důležitou součástí živobytí však byly ryby a to, co poskytla řeka.Mlyn Kolarovo

Zašlá sláva lodních mlýnů

Postupem času sláva lodních mlýnů upadala. Příčinou byl jednak nástup efektivnějších průmyslových mlýnů, které už nebyly odkázány na sílu vody, a později i zákaz lodních mlýnů na hlavním toku Dunaje, kde překážely rozvíjející se lodní dopravě. Jediný existující plovoucí mlýn na Slovensku je ve skutečnosti pouze replika tzv. Radvaňského mlýnu (pojmenovaného podle dunajské obce Radvaň, nedaleko Komárna), jenž shořel na konci druhé světové války, jako poslední z lodních mlýnů na jižním Slovensku.Mlyn Kolarovo

Jeho kopii, podle dobových kreseb a modelu s využitím několika původních součástí, zhotovili nadšenci v komárenských loděnicích začátkem 80. let pro muzejní účely, avšak jejich dílo několik dalších let bez užitku chátralo. Až po změně společenských poměrů se ho začátkem 90. let ujali ochranáři, kteří ho přemístili na okraj Kolárova, nedaleko soutoku řek Malý Dunaj a Váh.Mlyn Kolarovo

Od poloviny 90. let vyrůstá v sousedství mlýna přírodní areál, který se stal vyhledávaným cílem zejména pro cykloturisty a víkendové vycházky. Kromě obytné budovy s hospodou tam pod přístřešky vyrostlo také malé muzeum staré zemědělské techniky a rodinná ekofarma s domácími zvířaty.Mlyn Kolarovo

K areálu vede další rarita – pravděpodobně nejdelší dřevěný krytý most ve střední Evropě, který místní nadšenci vybudovali koncem tisíciletí, jako náhradu předcházející provizorní lávky. Délkou 86 metrů patří k raritám i v rámci Evropy. Přírodní areál Vodní mlýn v Kolárově je otevřen po celý rok, v zimní sezóně (od října do května) pouze v odpoledních hodinách. Samotnou prohlídku mlýnu, případně exponátů muzea s výkladem, je potřebné dohodnout předem. Vstupné je 1 euro, děti a důchodci platí polovinu. Areál je vhodný i na různé společenské akce, v létě zde organizují dětské tábory v přírodě a další aktivity agroturistického zaměření.

Mlyn Kolarovo

Mlyn KolarovoMlyn KolarovoMlyn Kolarovo


Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Romantika Malého Dunaje
Publikováno: 15.9.2007
Dunaj je evropským veletokem a celá řeka je vodáky, kteří dávají přednost klidnému a rychlému proudu před obtížnými peřejemi, sjížděna téměř od pramenů až do dunajské delty. Na svém toku Dunaj tvoří, ať již dobrovolně nebo uměle, ramena, z nichž nám nejbližší jsou Mosoni Duna (maďarské rameno) a Malý Dunaj na Slovensku.

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova
Publikováno: 3.11.2019
Dnes vás zavedeme do okresu Dunajská Streda, přesněji do obce Velký Meder v jižní části Žitného ostrova. Provedeme vás dějinami, navštívíme pár památek a samozřejmě nevynecháme snad největší atrakci městečka – termální aquapark.

SR, Zálesie – vesnička u Malého Dunaje
Publikováno: 21.10.2020
Vyrazte spolu s námi na výlet. Vydáme se kousek za Bratislavu, přesněji do obce Zálesie (historicky Gessayov), která nabízí zajímavé dějiny, ale hlavně přírodní atrakci lákající tisíce návštěvníků.

SR, Malinovo – procházka kolem zámku
Publikováno: 28.10.2020
Minulý týden jsme navštívili vesničku Zálesie, jejímž hlavním turistickým lákadlem je dřevěná promenáda na Malém Dunaji. Dnes se přesuneme do obce Malinovo (historicky Eberhard), kde máme naplánovanou procházku po místním parku.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů II
Publikováno: 14.2.2021
Po týdnu pokračujeme v poznávání Nitranského kraje, jehož nejvyšším bodem je Panská Javorina (942,6 m n. m., pohoří Považský Inovec), kde se od roku 2010 tyčí 16 metrů vysoká dřevěná rozhledna.

SR: Newcastles of the World
Publikováno: 5.3.2021
Na světě vznikají různé komunity a organizace a jednou z nich je i seskupení měst, které spojuje stejný název – Newcastles. V současnosti je v alianci 19 měst ze 17 zemí světa. Mezi jinými i slovenské Nové Zámky nebo české Nové Hrady.

SR, Tomášikovo: obec s vodním mlýnem i zámkem – VIDEO
Publikováno: 27.11.2022
V Podunajské nížině mezi řekami Čierna voda a Malý Dunaj se rozprostírá obec Tomášikovo. Okolí rovinaté země tvoří převážně lužní lesy a úrodná pole. První písemná zmínka o tehdejší osadě zvané Tarlos pochází z roku 1590.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

SR: Dunajský Klátov – Cséfalvayův vodní mlýn se spodním náhonem
Publikováno: 5.9.2013
Dnes spolu navštívíme další mimořádně zajímavou technickou památku - Cséfalvayův vodní mlýn v Dunajském Klátově. Kde se nachází a proč se sem vyplatí vydat na výlet? To se dočtete už v následujících řádcích.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR: Dvory nad Žitavou: kráska Podunají - VIDEO
Publikováno: 12.3.2023
Na levém břehu řeky Žitavy, přibližně 7 km od okresního města Nové Zámky, se rozprostírá počtem obyvatelů (přes 5000) jedna z největších obcí na Slovensku - Dvory nad Žitavou. Jejími sousedy jsou už vzpomenuté Nové Zámky, Bešeňov, Branovo, Semerovo, Dubník, Bajč a Pribeta.

Komárno
Publikováno: 29.4.2010
Město Komárno patří počtem obyvatel (přibližně 40 000) do první dvacítky největších měst na Slovensku. K jeho pamětihodnostem patří například zachovalá pevnost z dob, kdy Turci ohrožovali Evropu, množství historických staveb a také památníků, připomínajících slavné rodáky, termální koupaliště nebo pohraniční most přes Dunaj do maďarského města Komárom.

Slovensko: Vodní dílo Gabčíkovo
Publikováno: 3.2.2011
Název malé obce Gabčíkovo, nedaleko Šamorína, vstoupil do povědomí občanů středoevropských zemí – zejména Slovenska, Česka a Maďarska, jako synonymum vodního díla, jež svou velikostí vyvolává nejen pozitivní či negativní reakce, ale i mezinárodní soudní spory. I v tomto případě však platí: lépe jednou vidět, než stokrát jen slyšet.

Slovensko: Šoporňa – relax u Váhu
Publikováno: 14.2.2011
Vodní dílo Kráľová na řece Váh na jižním Slovensku má relativně krátkou historii a pro mnohé ještě nevstoupilo do povědomí jako atraktivní turistická lokalita, v porovnání se staršími přehradami. Pro ty, kdo ho ještě neobjevili jako zajímavé a pozoruhodné místo na trávení volného času nejen během horkých letních dní, přinášíme tip kde začít – například v obci Šoporňa.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...


Souvisejicí videa

SR, Dvory nad Žitavou - kráska Podunajska
Na levém břehu řeky Žitavy, približně 7 km od okresního města Nové Zámky, se rozprostírá počtem o...

SR, Šurany - město evropského významu
Dnes navštívíme bezmála 10-tisícové město Šurany, které je obklopené krásnou přírodní scenérií Po...

SR, Tomášikovo - obec s vodním mlýnem i zámkem
Mezi toky Černá voda a Malý Dunaj se rozprostírá obec Tomášikovo, která kromě velkolepého  Zámku ...

SR, Šamorín - starobylé i moderní městečko
Necelých 25 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy se na Žitném ostrově rozprostírá bezmála 14-tisí...

SR, Dunajská Streda: perla Žitného ostrova
Uprostřed  největšího říčního ostrova v Evropě - Žitného ostrova se nachází okresní město Dunajsk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 7. 6. 2023
svátek:Iveta/Slavoj
dnes:
středa 7.6.
14 °C
zítra:
čtvrtek 8.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X