Jeseník

Publikováno: 10.10.2007
Jeseník je slezské město na severu Olomouckého kraje, leží na soutoku říček Staříče a Bělé. Původní obyvatelstvo bylo převážně německé, proto se Jeseník až do roku 1947 jmenoval Frývaldov (od německého Freiwaldau). Leží v CHKO Jeseníky.

První zmínka o Jeseníku pochází z roku 1267, v této době zde byla jen ves, ale krátce na to vzniklo město. Počátkem 14. století velice trpělo nájezdy loupeživých rytířů. Zdejší podmínky přály těžbě železné rudy, ale i zlata a stříbra. Těžba vynesla městu v 16. století horní statut a stalo se na krátkou dobu majetkem rodiny Fuggerů z Augšpurku. Když tato rodina vytěžila co mohla, prodala město i s okolními pozemky zpět vratislavskému biskupství. Zdejší obyvatelé se tak museli živit jinou činností - méně výnosným plátenictvím. V období ničivé třicetileté války zde probíhaly čarodějnické procesy a o život zde přišlo kolem stovky „pomocníků ďábla“.

V první polovině 19. století se tehdejší Frývaldov znovu dočkal svého rozkvětu. Zasloužil se o to především Vincenz Priessnitz, který zde vybudoval léčebné lázně (vzdáleny asi 2 km od města). Také místní podnikatel Adolf Rayman přispěl svojí „troškou“ do mlýna. Nechal zde vybudovat manufakturu na výrobu jemného prádla.  

                        

Ve městě můžete navštívit rodný dům Vincenze Priessnitze, v přízemí najdete kavárnu a v horním patře je možnost prohlédnout si expozici lázeňství. Vlastivědné muzeum nabízí expozici fauny a flóry Jesenicka. Tato expozice vznikla teprve v roce 2005. Také je zde stálá expozice z historie Jesenicka a geologie. Uprostřed Masarykova náměstí stojí budova radnice se středovou věží. Místní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven roku 1417, po několika ničivých požárech byl v 19. století opraven a dostal tak novorenesanční vzhled. Mezi oblíbenou turistickou atrakci patří návštěva vily Erwina Weisse, která se nachází v parku v Hornově ulici. Tato vila byla postavena dle návrhů architekta Josefa Tölka a Franze von Krause v letech 1901–1903.

                       

Zámek Jeseník byl vybudován z původní vodní tvrze, která zde byla od 13. století. Tvrz byla později přestavěna na vodní hrad vratislavských biskupů. Dnešní podoba hradu pochází z let 1738–1745, kdy proběhla přestavba.

Je zde možnost využít lázeňské okruhy pro pěší turistiku, zdejší příroda a ovzduší jsou skutečným balzámem jak pro duši, tak pro tělo. Okruhy jsou v několika obtížnostech a každý si pro sebe jistě najde vhodnou trasu.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikipedia.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Jeskyně Na Pomezí - jeskyně se srdcem
Publikováno: 21.10.2010
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byla zjištěna celková délka jeskyní, která činí 1320 metrů. Pro dvoupatrový jesynní systém je typická sintrová výzdoba s velkými stalaktity. Zajímavostí je stalagmit ve tvaru srdce, který prý splní každé přání, když se ho dotknete.

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji
Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C