Jeseník

Publikováno: 10.10.2007
Jeseník je slezské město na severu Olomouckého kraje, leží na soutoku říček Staříče a Bělé. Původní obyvatelstvo bylo převážně německé, proto se Jeseník až do roku 1947 jmenoval Frývaldov (od německého Freiwaldau). Leží v CHKO Jeseníky.

První zmínka o Jeseníku pochází z roku 1267, v této době zde byla jen ves, ale krátce na to vzniklo město. Počátkem 14. století velice trpělo nájezdy loupeživých rytířů. Zdejší podmínky přály těžbě železné rudy, ale i zlata a stříbra. Těžba vynesla městu v 16. století horní statut a stalo se na krátkou dobu majetkem rodiny Fuggerů z Augšpurku. Když tato rodina vytěžila co mohla, prodala město i s okolními pozemky zpět vratislavskému biskupství. Zdejší obyvatelé se tak museli živit jinou činností - méně výnosným plátenictvím. V období ničivé třicetileté války zde probíhaly čarodějnické procesy a o život zde přišlo kolem stovky „pomocníků ďábla“.

V první polovině 19. století se tehdejší Frývaldov znovu dočkal svého rozkvětu. Zasloužil se o to především Vincenz Priessnitz, který zde vybudoval léčebné lázně (vzdáleny asi 2 km od města). Také místní podnikatel Adolf Rayman přispěl svojí „troškou“ do mlýna. Nechal zde vybudovat manufakturu na výrobu jemného prádla.  

                        

Ve městě můžete navštívit rodný dům Vincenze Priessnitze, v přízemí najdete kavárnu a v horním patře je možnost prohlédnout si expozici lázeňství. Vlastivědné muzeum nabízí expozici fauny a flóry Jesenicka. Tato expozice vznikla teprve v roce 2005. Také je zde stálá expozice z historie Jesenicka a geologie. Uprostřed Masarykova náměstí stojí budova radnice se středovou věží. Místní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven roku 1417, po několika ničivých požárech byl v 19. století opraven a dostal tak novorenesanční vzhled. Mezi oblíbenou turistickou atrakci patří návštěva vily Erwina Weisse, která se nachází v parku v Hornově ulici. Tato vila byla postavena dle návrhů architekta Josefa Tölka a Franze von Krause v letech 1901–1903.

                       

Zámek Jeseník byl vybudován z původní vodní tvrze, která zde byla od 13. století. Tvrz byla později přestavěna na vodní hrad vratislavských biskupů. Dnešní podoba hradu pochází z let 1738–1745, kdy proběhla přestavba.

Je zde možnost využít lázeňské okruhy pro pěší turistiku, zdejší příroda a ovzduší jsou skutečným balzámem jak pro duši, tak pro tělo. Okruhy jsou v několika obtížnostech a každý si pro sebe jistě najde vhodnou trasu.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikipedia.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Jeskyně Na Pomezí - jeskyně se srdcem
Publikováno: 21.10.2010
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byla zjištěna celková délka jeskyní, která činí 1320 metrů. Pro dvoupatrový jesynní systém je typická sintrová výzdoba s velkými stalaktity. Zajímavostí je stalagmit ve tvaru srdce, který prý splní každé přání, když se ho dotknete.

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji
Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 12. 2021
svátek:Benjamín

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X