Šumperk

Publikováno: 14.9.2007
Město Šumperk se nachází v údolí řeky Desné v nadmořské výšce 335 m. Od severu je chráněno masívem jesenických hřebenů. Historie města Šumperk sahá až do 13. století a souvisela také s těžbou drahých kovů (zlato, stříbro, železná ruda).

Šumperk     Šumperk je označován za bránu Jeseníků - leží na křižovatce cest, které vedou k významným horským výchozím základnám - Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a k úpatí masivu Kralického Sněžníku.

     O jeho historickém významu svědčí i to, že se zde ve 13. století usídlil řád sv. Dominika, který se zdržoval pouze ve významných a ekonomicky silných městech. Roku 1391 dostalo město Šumperk velká privilegia od Šumperkmoravského markraběte Jošta, jeho práva pak byla srovnatelná s městem Olomouc.              

     7. 5. 1669 zasáhl město požár, který během čtyř dnů zničil celé město a velkou část předměstí. Po deseti letech, během kterých se město vzpamatovávalo, přišla další nemilá událost -  Šumperkrozšířily se zde čarodějnické procesy a bylo upáleno přes 50 předních měšťanů. Ve 2. polovině 19. století zažil Šumperk velký rozmach díky textilní výrobě.

     Mezi oblíbené turistické cíle patří například rozhledna Háj (631 m. n. m.), která se nachází nedaleko města. K navštěvovaným památkám v Šumperku patří Kostel sv. Barbory, Chrám sv. Ducha, zámek Šumperk, který už dnes jen málo připomíná zámek, natož pak původní hrad. Dále pak městské hradby a morový sloup.

     V Šumperku se narodil akrobatický lyžař Aleš Valenta.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikipedia.org, Pudelek, Miloš Miličevič, Radek Bartoš, Lukáš Bocan   

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Zámek Zábřeh - kousek historie ukryté v Ostravě
Publikováno: 9.7.2012
Zámek Zábřeh představuje výjimečný soulad minulosti a přítomnosti. Původně byl Zámek Zábřeh vodní tvrzí, později byl přestavěn do dnešní barokní podoby.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 12. 7. 2020
svátek:Bořek
dnes:
neděle 12.7.
20 °C
zítra:
pondělí 13.7.
21 °C