Parašutismus

Outdoorový sport s téměř padesátiletou tradicí, několika sportovními disciplínami, které se v průběhu let vyvinuly i v tomto sportu. Adrenalinová zábava pro mnohé, práce a koníček pro pár vyvolených.

Kořeny tohoto sportu nalezneme ale už v roce 1797, kdy byly první pokusy o zbrzdění, a hlavně přežití, spojeny s vynálezem horkovzdušného balónu (André-Jacques Garnerin). Úspěšné pokusy (z hlediska přežití parašutisty) se datují ale až na začátku 20. století. Slovenský vynálezce Štefan Banič si ve 20. letech 20. století nechal patentovat upravený model padáku (U. S. Patent číslo 1,108,484). Parašutismus ve svých začátcích nesloužil k civilním účelům. Jeho hlavní využití bylo v armádě. Velké uplatnění parašutismu ve II. světové válce – výsadkáři. Právě díky vojenským parašutistům, kteří si činnost oblíbili se z parašutismu stal civilní sport.

V současnosti je parašutismus provozován celosvětově a to jak sportovní odvětví tak i profesionálně (armáda - výsadkáři). Zájemci o samostatný seskok jsou povinni absolvovat základní výcvik (cca 10hodin). První seskoky probíhají s padáky, které mají automatické otevření (Static line metoda) nebo metodou AFF (Accelerated Free Fall) z výšky 4 000m. Se žákem skáčou vždy dva zkušení instruktoři, kteří celou dobu seskoku žáka sledují, vedou a v případě nouze otevírají padák.

Parašutista je vybaven padákovým kompletem - hlavní padák, záložní padák a postroj. Hlavní padák je většinou typu křídlo (lepší manipulace v průběhu letu), záložní padák je většinou také typu křídlo, ovšem např. u studentských/žákovských kompletů se může jednat i o kulatý typ. Do parašutistické výbavy dále patří výškoměr, helma, nůž a důležitá je pevná kotníková obuv. Seskoky většinou probíhají ve výškách od 700 metrů do 4 000 metrů. Pokud jsou výsadky z vyšších výšek mezi další povinnou výbavu patří speciální výstroj (kyslíkové masky).

 

SPORTOVNÍ DISCIPLÍNY:

·         Přesnost přistání – přednost zkušených parašutistů

·         RW (Relative work) formace – spolupráce při volném pádu, jedna z nejčastějších disciplín

·         Free Fly (FF) – různé polohy ve volném pádu „Sit“ (sedák), „Head Down“ – hlavou dolů nebo poloha ve stoje (stoják), free fly je náročný na dovednosti parašutisty i na fyzickou kondici, ve volném pádu rychlost až 300km/hod

·         Free Sytel – akrobacie/gymnastika ve vzduchu. Disciplína ve které vynikají především ženy, nádherná podívaná na polohy jako holubička, provaz, provaz hlavou dolů, rotace atd.

·         Big Ways (velké sestavy) – koordinované velké skupiny, v ČR rekord 33 parašutistů, celosvětový rekord 400 parašutistů

·         Swooping (přistání na rychlých padácích) – nejriskantnější disciplína, používají se padáky o malých plochách, díky menší ploše parašutista výrazně více zatěžuje padáky a dosahuje tím větší rychlosti. Před přistáním se provádí tzv. narychlení padáku, kdy parašutista agresivní otáčkou prudce ztratí výšku a získá ještě větší rychlost. Účel je získání vysokého vztlaku, který umožní po srovnání padáku ve výšce letět několik metrů vodorovně se zemí

·         Skysurfing – během volného pádu má parašutista připevněn speciální surfovací prkno k nohám, díky obtékání vzduchu kolem prkna je možné ,,surfování“ ve volném pádu, ale je možné i provádět nejrůznější vzdušné akrobacie

·         Birdman (ptačí muž) – parašutista ve speciální kombinéze, která využívá vlastností křídla a tím pádem je možné téměř ploché klouzání po vzduchu, volný pád se tak i prodlouží o několik minut a dá se říci, že parašutista v této chvíli opravdu létá.

Text: Nikol Wolfová

Foto: Štěpánka Svobodová



Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X