www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Pardubice - průmysl s chutí perníku a dostihů - VIDEO

ČR: Pardubice - průmysl s chutí perníku a dostihů - VIDEO

Publikováno: 19.7.2011
Pardubice, krajské město ležící víc než sto kilometrů od Prahy. Je proslavené Velkou pardubickou steeplechase, pardubickým medovým perníkem, ale také rafinerií Paramo a pardubickou Synthesií.

Průmyslová zóna leží tradičně na okraji města. Tahle šedivá část Pardubic není skutečně nic k obdivování. Je to ale nutná daň za to, čemu se říká průmysl a taky blahobyt a bohatství města. Ve zprávách v rádiu se jeden zamračený den dostaly Pardubice do popředí zájmu. Ochranáři, kteří neúnavně bojují proti jakýmkoli továrnám znečišťující životní prostředí, mezi které pardubická Synthesia zcela určitě patří, poslali do redakce jednoho deníku mrtvou rybu a průvodní dopis a v něm několik ostrých vět na účet pardubické průmyslové zóny. Zásilka s podivným zápachem pak ještě putovala na několik dalších adres, včetně pardubické primátorky a krajského hejtmana.  

Kauzy, které čeří vody kolem znečištěného životního prostředí města se pardubickým životem prolínají pravidelně – v kratších či delších periodách.  Místním se jednoduše nelíbí, že by jejich děti měly vyrůstat pod hrozbou ekologické katastrofy, která je podle některých v budoucnu reálná. Stěhovat ven z Pardubic se ale nikomu nechce. A ten, kdo Pardubice navštíví, velmi rychle pochopí, proč je tohle devadesátitisícové město pro mnohé srdeční záležitostí.

Pardubice

Černo-bílé město

Něco jako černá a bílá – takový je kontrast mezi šedivým průmyslem a historickým jádrem jednoho města, které tvoří Perštýnské náměstí a jeho přilehlé uličky. Právě tam se ukrývají skutečné architektonické poklady.  Jedním z nich je novorenesanční radnice zdobená  medailonky českých králů, sgrafity podle návrhu Mikoláše Alše a taky červeně kvetoucími muškáty v oknech. Dokonale zapadá do historického prostoru, kdysi důležitého pro život místních, kde nejzajímavějším měšťanským domem je ten barokní s číslem 50, U Jonáše. Neodmyslitelnou dominantou náměstí a Pardubic vůbec je také Zelená brána. Z 60 metrů vysoké věže se nabízí dokonalý výhled na celé město.

Pardubice - Zelená brána

PardubicePardubice - radnicePardubice - dům č. 50

Před bohatě zdobeným mariánským sloupem se nechává fotit nevěsta s ženichem. Na muškátové radnici si před chvilkou řekli své ano, pár minut po té začalo nad Pardubicemi poprchávat. Do horkého vzduchu ubírající energii se vrátila čerstvost a lidé pod deštníky pookřáli. Nakonec i oni dva spolu s ostatními nasedli do aut a zmizeli z náměstí plného historie zpátky - někam do moderní doby.

Celkem pečlivě schované Perštýnské náměstí je něco, co by se dalo při průjezdu městem jednoduše přehlédnout. Budova městského divadla vystavěná roku 1907 - to je ale něco, co vás praští do očí okamžitě. Stojí na ulici, kde se prohání trolejbusy, autobusy a tisíce aut denně.  Na stejné třídě najdete také kostel sv. Bartoloměje a pamětní desku věnovanou obětem druhé světové války.

Městské divadlo - Pardubice

Unikum pardubického zámku

Krátká procházka vás pak zavede až na pardubický zámek. Nemusíte šlapat do kopce, a přesto máte pocit, že na kopci stojíte. Jedná se totiž o ojedinělou ukázku rovinného renesančního zámku s mohutnými zemními valy, kterou byste jinde v Česku marně hledali. Dnes v místě, kde v 15. a 16. století sídlil rod pánů z Pernštejna, sídlí Východočeské muzeum a Východočeská galerie a taky několik pávů vysedávajících na letitém stromě.

zámek - Pardubice zámek - Pardubice zámek - Pardubice zámek - Pardubice

Skoro až neuvěřitelně nebo trochu jako kreslené kulisy pak v kontrastu se zamračenou oblohou vypadá cihlová budova automatických mlýnů na řece Chrudimce. Dílo Josefa Gočára dokazuje, že i průmyslové budovy můžou vypadat krásně. Unikátní stavbou je také budova krematoria podle návrhu Pavla Janáka. Automatické mlýny - Pardubice

Při zastávce v Pardubicích nelze opomenout jeden důležitý pardubický svátek – Velkou Pardubickou, nejobtížnější dostih starého kontinentu. Fenoménem závodu je bezesporu koňský profík Josef Váňa, který skoro v šedesáti letech vyhrál poslední dva ročníky s valachem Tiumenem. Váňa ale vyhrál Velkou celkem sedmkrát. Legendou mezi koňmi zatím zůstává Železník. Ten si pro zlato spolu s Váňou dojel čtyřikrát. V historii Velké se to zatím žádnému koni nepovedlo. Nejblíže úspěchu fenomenálního ryzáka Železníka byla bělka Sixteen.

Možností procházek po městě i jeho okolí je nesčetně. Pro bikery mají Pardubice jednu výzvu a tou je okruh nazvaný Perníkové srdce. Měří bezmála 150 kilometrů, má tvar srdce a provede vás zajímavými místy pardubického okolí. Vede například přes Kladruby nad Labem, Kunětickou Horu, Přelouč, Heřmanův Městec nebo Chrudim.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

ČR, Pardubice – perníkové království
Publikováno: 13.1.2021
Když se řekne Pardubice, většině z nás se vzápětí vybaví perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicemi spjato tak nerozlučně, že se prakticky stalo jejich symbolem. Toto statutární město jsme již vícekrát navštívili, ale rádi se sem vracíme, protože nás vždy něčím překvapí.

ČR: Lázně Bohdaneč - pohoda, která léčí - VIDEO
Publikováno: 30.8.2011
Zatraceně staré místo - i tak by mohl znít podtitul tohoto lázeňského města. První písemné zmínky totiž sahají až do 14. století.

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

ČR: Kočí - ateisti, stavíte se v kostele? - VIDEO
Publikováno: 9.8.2011
Nejen velká města Pardubického kraje stojí za vidění. Důkazem toho je malá vesnička Kočí, ležící jen pár kilometrů od Chrudimi, které dominuje dřevěný kostel sv. Bartoloměje - památka nevyčíslitelné historické hodnoty.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámek plný sgrafitových vzorů
Publikováno: 26.4.2018
Malá obec poblíž Rychnova nad Kněžnou, jejíž název vám nic neřekne pouze v případě, že jste tu nebyli. Území protkané Divokou Orlicí, které si kdysi šlechta zvolila ke stavbě zámků. I městys Doudleby jeden ukrývá, a ne tak ledajaký. Jeho vnitřní i vnější fasády jsou plné sgrafitových ornamentů.

Hrad Kunětická hora – opravy neomezí návštěvnické sezony
Publikováno: 21.8.2018
Hrad na stejnojmenném vrchu čeká zásadní rekonstrukce, která zpřístupní dosud zavřená místa. Opravy jsou plánovány po etapách do čtyř let a nezasáhnou do návštěvnických sezon. Kulturní památka tak ukáže části, které ve 20. letech navrhl architekt Dušan Jurkovič.

ČR: Zámek Loučeň - místo, kde to žije - VIDEO
Publikováno: 8.11.2011
Nádherný zámek v ještě krásnějším parku. Labyrintárium s jedenácti bludišti, kde vám a vašim dětem uteče odpoledne ani nebudete vědět jak. A bude-li pršet, můžete se na zámecké prohlídce dozvědět, podle čeho se jmenuje Taxisův příkop a co má společného s taxislužbou.

ČR: Přelouč - nejstarší a přesto relativně nové - VIDEO
Publikováno: 16.8.2011
Když projíždíte okolo Přelouče a máte možnost vidět ho z dálky, zmocní se vás pocit, že tohle město stojí za zastávku.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR: Heřmanův Městec - stopy židovství v Čechách - VIDEO
Publikováno: 26.7.2011
17 kilometrů od Pardubic a o sedm méně od Chrudimi leží pětitisícové městečko s poetickým názvem Heřmanův Městec, kdysi významná židovská obec.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...


Souvisejicí videa

ČR, Litomyšl – město slavných osobností, kultury i historie
Litomyšl najdeme nedaleko bývalé hranice Čech a Moravy, město patří k těm  nejmalebnějším v Česku...

ČR: Loučeň - na zámku, kde to žije
Loučeň, městečko, správně ale městys, který najdete jen 12 kilometrů od Nymburka, jehož dominanto...

ČR: Přelouč - město staré 750 let
Město nedaleko Pardubic letos slaví 750 let svého vzniku. V Přelouči, ležícím na levém labském bř...

ČR: Chrudim - pestrobarevná
Chrudim – příjemné, na památky velmi bohaté město, které leží asi 110 km od Prahy a 11 km od...

ČR: Pardubice – atmosféra východních Čech
Pardubice – téměř stotisícové město ležící na soutoku Labe a Chrudimky, které je proslavené hlavn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 1. 2021
svátek:Milena
dnes:
neděle 24.1.
0 °C
zítra:
pondělí 25.1.
0 °C