Litomyšl

Publikováno: 15.10.2007
Litomyšl se nachází ve východních Čechách v nadmořské výšce 320 - 370 m. Protéká tudy řeka Loučná. Litomyšl je rodištěm hudebního skladatele Bedřicha Smetany a každoročně se zde koná Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

     První zmínka o tomto městě či spíše o této oblasti byla již roku 981 zanesena v Kosmově kronice. Ve 12. století olomoucký biskup Jindřich Zdík pozval do Litomyšle řád Premonstrátů, Litomyšl, zámekjejich klášter stál na místě dnešního zámku a jmenoval se Olivecká hora. Premonstráti  vysoce pozvedli zdejší hospodářskou a kulturní úroveň. Litomyšli byla roku 1259  udělena městská privilegia králem Přemyslem Otakarem II.

     Státní zámek Litomyšl patří k jedněm z nejvýznamnějších renesančních památek u nás.         Na místě zámku byl již roku 981 dřevěný hrad, což dokládá zmínka v Kosmově kronice.      Po husitských válkách zde byl postaven kamenný hrad. V 16. století ho nechal Vratislav z Perštejna přestavět na sídlo pro sebe a svojí španělskou ženu Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů. Součástí zámeckého Litomyšl, Smetanovo náměstíareálu je i přírodní amfiteátr, kde se koná Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Dále zde nalezneme také jízdárnu nebo zámecký pivovar. Zámek a jeho celý areál byl roku 1996 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

     Smetanovo náměstí vzniklo podél obchodní cesty a tržiště. Domy zde byly původně dřevěné, ale kvůli častým požárům se nechaly přestavět na kamenné. Zdejší fasády tedy pocházejí zejména z 18. a 19. století, i když základy domů jsou mnohem starší. Od roku 1924 zde stojí pomník zdejšího rodáka Bedřicha Smetany od sochaře Jana Štursy. Je zde i dům U Rytířů, dnes Litomyšl, klášterní zahradyvyužívaný jako muzeum a galerie.

     Mezi další neopomenutelné památky patří kostel Povýšení svatého Kříže na Šantově náměstí,  Lidový dům, který slouží k pořádání kulturních akcí. Smetanův dům či Portmoneum – Muzeum Josefa Váchala.

     V Litomyšli žil nejen zdejší rodák a skladatel Bedřich Smetana, ale část svého života zde trávily i osobnosti, jako jsou Alois Jirásek či Božena Němcová.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: WIkimedia Commons, Podzemnik, č.2, č.3, Michal Louč

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, přírodní krásy země příběhů I
Publikováno: 22.5.2019
Dnes navštívíme krásná a tajuplná místa, která jsou obklopená lesy, jeskyněmi v podzemí i stezkami v korunách stromů.

ČR: Polička - mezi Čechami a Moravou
Publikováno: 8.7.2011
Město Polička se nachází asi 17 kilometrů západně od Svitav, v kotlině při Bílém potoku, na zemské hranici mezi Čechami a Moravou. Polička je součástí Pardubického kraje a obývá ji kolem 9 000 obyvatel.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C