www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika - VIDEO

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika - VIDEO

Publikováno: 24.7.2012
Velmi vřelého přivítání se nám dostalo na radnici v neméně přívětivém městě Klatovech. Místostarosta a předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust chvilku nechal úřední povinnosti stranou a protáhl nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavně bohatou historií města.

pro formát flv není dostupný prohlížeč

Dějiny jsou bezesporu velkou vášní místního radního Chrousta. Se zapálením hovořil o tom, jak Klatovy vznikaly, v jedné z několika radničních místností se zastavil, aby na prastarém obraze ukázal, jakým způsobem byly kdysi Klatovy opevněny. Je třeba říct, že skoro neprodyšně – trojitou hradbou. Není také divu – Klatovy vznikly hned jako město královské, když je v letech 1260 – 1263 nechal vystavět Přemysl Otakar II.

Prampouch Evy Jiřičné

Prošli jsme dnešním administrativním křídlem radnice, které kdysi sloužilo jako kolej a kde za komunistického režimu pobývali vojáci, abychom se alespoň na malou chvilku mohli obdivovat dílu Evy Jiřičné, a především se snažit pochopit tenhle moderní prosklený tunel levitující v prostoru mezi dvěma starobylými, avšak různě starými, budovami. Prampouch neboli lávku spojující budovu studentských kolejí a jezuitský kostel slavná architektka vyprojektovala teprve nedávno. S požehnáním plzeňského biskupa Františka Radkovského prosklený prampouch město slavnostně otevřelo začátkem května.

Prampouch - Klatovy

Náš průvodce Václav Chroust nám ukázal vchod, kudy se kdysi vcházelo do kostela, aby nám pak oznámil, že se využívá jen výjimečně. Výjimku bohužel neudělal. Vyvedl nás ven, aby nám ukázal vchod, který se využívá běžně. Vešli jsme vchodem pro veřejnost, kde skleněné dveře otevírá fotobuňka a zmizeli jsme s kamerou v podzemí, v kryptě ukryté pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi.

Jezuitský kostel a radnice - Klatovy

věže Jezuitského kostela Černá věž - KlatovyKlatovy - kašna na náměstívěže Jezuitského kostela Černá věž - Klatovy

Klatovské podzemí a tiché svědectví mumií

Krypta, místo kam se původně pohřbívali světci, jimž byl kostel zasvěcen, nebo panovníci, je tady v Klatovech známá jako katakomby. Vystavěna byla jako součást kostela v letech 1656 – 1676 a sloužila jako pohřebiště nejen hodnostářů, ale celého jezuitského řádu a jeho přívrženců. O tom svědčí i fakt, že v kryptě bylo v letech 1676 – 1783 uloženo více než 200 mrtvých – jezuitů, měšťanů nebo vojáků.

...video pozvánka Václava Chrousta, místostarosty Klatov...

pro formát flv není dostupný prohlížeč

Významný panovník Josef II., syn Marie Terezie, vzal za své vlády reformy do svých rukou a mimo jiné zakázal i pohřby do rakví (1784). Nový příkaz se tak nevyhnul ani jezuitskému řádu, který nebožtíky ukládal na hobliny v dubových rakvích a obkládal je chmelem. Podle nového pravidla Josefa II. se zesnulí měli pochovávat v plátěných pytlích do hrobů vysypaných vápnem. I když jeho snaha ušetřit peníze za dřevo byla zrušena ještě za jeho života, poslední pochovaný v klatovských katakombách byl Antonín Weichs (1783).

Záhada? Ne, jen věda

Díky systému odvětrávacích kanálů, který byl součástí krypty a ústil na střeše kostela, byla v kryptě zajištěna stálost prostředí a docházelo k postupnému vysoušení uložených těl – tj. k mumifikaci. Systém sloužil až do 30. let minulého století, kdy při opravě střechy kostela dělníci nešetrně zasypali odpadem šachty vedoucí zdivem pilířů až po střešní římsu. Tím narušili teplotu a vlhkost ve sklepení a většina mumií se rozpadla. Celkem 140 zničených mumifikovaných těl bylo roku 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na klatovském hřbitově sv. Jakuba. 

klatovské katakomby - restaurátoři v akci

klatovské katakomby - restaurátoři v akciklatovské katakomby klatovské katakomby

Měli jsme to štěstí vidět při práci konzervátory, kteří pravidelně pečují o „kondici“ klatovských mumií, kterých je dnes v kryptě 38, z toho sedm je jich ukrytých před zraky veřejnosti. V bílých „montérkách“ odklápěli skleněná víka rakví a s baterkou v ruce detailně prohlíželi vysušená těla vážící asi deset kilogramů. Několik nebožtíků odnesli do zákulisí, aby udělali nutné úpravy. Radí se jak postupovat, aby vzácné exponáty uchovaly co nejdéle. Ke své práci mají úctu, stejně jako k několik set let starým tělům – symbolům pomíjivosti lidského života.

klatovské katakomby klatovské katakomby klatovské katakomby

klatovské katakomby

Kromě mumií, které jsou bezesporu tím největším lákadlem turistů, ale mohou návštěvníci katakomb vidět mnohem víc. Klatovům a jezuitskému řádu, který vtiskl podobu baroknímu historickému jádru města, je věnována celá výstava. Rozhodně stojí za návštěvu.

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka Svobodová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Sušice: královské město na Otavě – VIDEO
Publikováno: 7.10.2014
Sušice se mezi lidmi proslavila svou legendární továrnou na výrobu sirek a mezi vodáky svým kempem, odkud většina z nich začíná svou pouť po řece Otavě. Stojí na samé hranici s Národním parkem Šumava a CHKO Šumava, což poslední dobou přidává Sušici na turistickém významu.

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem - VIDEO
Publikováno: 30.9.2014
Městečko ležící nejblíž k hradu Kašperk, respektive v jeho podhradí, Kašperské Hory, je ozdobou Šumavy. Hned na první pohled si ho řada turistů nejspíš zamiluje. Je ideálním základním táborem pro výlety po okolí ať už na kole, či pěšky.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikováno: 23.9.2014
Krasavec zdobící šumavské vrchy a nejvýše položený královský hrad v Čechách. Hrad Kašperk se mnohým turistům může zdát nedobytný i dnes, v době, kdy už se nemusí bránit žádným válečným nájezdům.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba
Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury - VIDEO  
Publikováno: 15.11.2011
V hotelové restauraci nás zastavil mladík a německy se ptal, jestli náhodou neznáme kurz koruny k euru. Na náměstí v Domažlicích mluvil německy tak samozřejmě, jako kdyby tehdy Hitler tu válku vyhrál a nakonec zabral celé české území.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Český les - domov nejen pro chráněné bobry
Nádherná oblast Českého lesa je zajímavá v mnoha ohledech. Nejenže je v tomto koutě našeho státu ...


Souvisejicí videa

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem
Ve městě ležícím v klatovském okrese žije asi 15 set lidí. Kašperské Hory jsou ideálním základním...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal po...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika
Podzemí klatovského jezuitského kostela zasvěceného Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignác...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X