Plzeň

Publikováno: 5.6.2008
Město Plzeň se nachází v plzeňském kraji a je současně centrem tohoto regionu. Bylo založeno roku 1295 na příkaz českého krále Václava II. na soutoku řek Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy. Už od svého založení je toto město důležitým obchodním střediskem, protože se nacházelo na frekventované křižovatce cest z Norimberka do Řezna.

Katedrála sv. BartolomějeVe 14. století měla Plzeň rozlohu 20 ha a 290 domů, čímž byla třetím největším městem v Čechách. V letech 1599 – 1600 se město stalo dočasným sídlem římského císaře a českého krále Rudolfa II. V období stavovského povstání byla Plzeň obléhána a roku 1618 byla dobyta vojsky Mansfelda. Koncem 17. století se ztotožnila se jmény stavitele Jakuba Augustona a sochaře Kristiána Widmana. Historické jádro města bylo roku 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací. V první polovině 19. století prošlo město významným rozvojem. Roku 1842 zde byl založen městský pivovar a ve stejném období i strojírenský podnik Škoda. Dnes v Plzni žije 165000 obyvatel.

 

Velká synagogaMůžete zde vidět: Věž katedrály sv. Bartoloměje, která je se svou výškou 102,6 m nejvyšší v České republice a zároveň třetí největší synagogu na světě. V západní části města se nachází zoo, sever lemují rozsáhlé lesy a na východě neméně známý pivovar. Výrobky z tohoto pivovaru jsou velice oblíbené a vyváží se v hojném počtu i do cizích zemí. Nachází se zde také řada historických objektů, jako náměstí, františkánský klášter, renesanční radnice, městské domy, barokní budova biskupství, Západočeské muzeum a divadlo Josefa Kajetána Tyla. Nejcennější poklad tohoto města je ukryt v katedrále sv. Bartoloměje a je jím jedna z nejkrásnějších gotických soch – plzeňská madona. Nachází se zde také velice složitý labyrint podzemních chodeb. Pro děti je v Plzni také muzeum strašidel, které se nachází v suterénních prostorách hotelu Central. Z náměstí se mohou děti i jejich rodiče svézt pohodlným vláčkem do zoo.

Divadlo Josefa Kajetána TylaZápadočeské muzeumPivovar Prazdroj

Text: Ondřej Barták

Foto: Wikipedia org., Adam Hauner, Slady, Norbert Aepli, č.2, č.3, č.4    Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 18. 10. 2019
svátek:Lukáš
dnes:
pátek 18.10.
16 °C
zítra:
sobota 19.10.
17 °C