www.infoglobe.cz » Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I

Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

údolí Kościelisko

Dnes se vydáme z města Zakopané jihozápadním směrem po silnici číslo 958 k obrovské vesnici Kościelisko, jejíž součástí je až 21 osad. Naší první zastávkou je část zvaná Kiry, kde zaparkujeme a vydáváme se na turistickou vycházku do údolí Kościelisko. Pohyb po údolí je možný pouze pěšky, avšak během léta můžete využít jízdu v goralských kočárech a v zimě zas na saních. U vstupu do údolí máte možnost občerstvení a je tu i obchůdek se suvenýry.

údolí Kościelisko

Údolí Kościelisko nabízí více než 9kilometrovou procházku od úpatí Tater po hlavní hřeben. Je druhým největším údolím polských Tater. Údolím protéká potok, zpočátku po bocích vystupují úchvatné vápencové skalní útvary – brány, později se údolí větví a mění se na vysokohorskou krajinu. Nejvyšším bodem je poměrně špatně vymezený konec severního hřebene Bystrá – Błyszcz. Údolí Kościelisko patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa v zemi a kromě úžasných hor zde najdete i několik jeskyní, včetně nejhlubší a nejdelší jeskyně v Polsku i v Tatrách – Velké sněžné jeskyně. Při túrách vás potěší i pohledy na kaple a typickou tatranskou flóru, pokud budete mít štěstí, zahlédnete i nějaká zvířata. Jelikož se jedná o velmi vyhledávané místo, návštěvu doporučujeme mimo sezonu.

údolí Chochołowska

údolí Chochołowska   údolí Chochołowska

My jsme však neplánovali velké vysokohorské výstupy, a tak jsme se po pár stovkách metrů otočili a vrátili se k parkovišti. Dále jsme pokračovali k nejdelšímu (10 km) a největšímu údolí v polských Tatrách – k údolí Chochołowska. Zaparkovali jsme na vyhrazeném parkovišti (SIWI Polana) a dále pokračovali pěšky. Začátek údolí byl velmi podobný údolí Kościelisko. Obdivovali jsme okolní kopce, četné salaše a majestátní Tatry v pozadí. Údolí se postupně větvilo na tři hlavní ramena a následně na několik menších údolí. I zde jsme měli možnost pozorovat množství krasových projevů a jeskyní, ty jsou ale bohužel turistům nepřístupné.

Polana Chochołowska – salašnické dřevěničky (Bacówka)

Následovali jsme koryto Chochołowského potoka a po necelých dvou hodinách jsme dorazili na Polanu Chochołowska. Nacházeli se zde roubenky (Bacówka), o kousek dál největší turistická ubytovna (hostel PTTK) v polských Tatrách a sakrální skvost –horská kaplička pojmenovaná po Janu Křtiteli. Zdejší kapli proslavily mnohočetné návštěvy svatého Jana Pavla II., jakož i jedna z filmových scén o Jánošíkovi (polský seriál z roku 1973). Během turistické sezony se zde dokonce pravidelně konají mše.

Polana Chochołowska – kaplička

Pokud si chcete cestu zpět zkrátit, můžete využít sezonní turistický vláček, jezdí ze Siwej Polany k Huciské a zpět, čímž ušetříte více než hodinku. Také si můžete půjčit kola

Polana Chochołowska – horská kaplička (interiér)

Túru doporučujeme ukončit ochutnávkou  místních specialit. Vracíme se zpět do Zakopaného, ​​abychom načerpali nové síly a vydali se vstříc dalšímu dobrodružství.

Polana Chochołowska – hostel PTTK

GPS: 49°16'31.7"N 19°52'08.1"E (údolí Kościelisko)

GPS: 49°16'58.5"N 19°50'33.2"E (údolí Chochołowska)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III
Publikováno: 6.11.2019
Okouzleni minulým výletem na hory Gubałówka a Butorowy Wierch se dnes vydáme poznávat další úchvatná místa Malopolska. Tentokrát zamíříme do vesničky Poronin, která se nachází přibližně 7 kilometrů od Zakopaného.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 10.1.2019
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C