www.infoglobe.cz » Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí

Publikováno: 4.6.2021
Po návštěvě známého pivovaru se dnes vydáme do samotného města Żywiec. Toto 30tisícové město je ideálním výchozím bodem pro turistiku do oblasti Západních Beskyd, rovněž nabízí rekreaci u malebné Żywiecké přehrady i atraktivní pamětihodnosti s poutavou historií.

Ještě než se vydáme na procházku městem, řekneme si něco z jeho dějin. První písemná zmínka pochází z roku 1308 a udělení městských práv se datuje do roku 1327. Postupem času bylo území města Żywiec majetkem Těšínského knížectví, vévodství Osvětimi, Království českého, Polské koruny, rakouského Haličského království a necelých 500 let tvořilo i samostatný Żywiecský stát.

radnice, (c) wikipedia.org; Lestat

Město si prošlo ničivými povodněmi, vpády švédských jednotek (1656) a začátkem 19. století zažilo i nevídanou industrializaci. Kromě pivovaru zde byly založeny továrny na výrobu spojovacího materiálu, papírenských produktů či specializovaných strojů, které fungují dodnes. Za významný mezník města se dá považovat i železniční spojení s okolními městy z roku 1878.

přehrada na jezeře Żywieckie   přehrada na jezeře Żywieckie

přehrada na jezeře Żywieckie

Novodobější historii poznamenala 2. světová válka, která si ve městě vyžádala mnoho obětí i zničených objektů. Výraznou změnu pro Żywiec znamenal rok 1966, kdy se vybudovala přehrada na jezeře Żywieckie, která chrání město od ničivých povodní, avšak při její výstavbě za oběť padlo několik obcí a vesniček. V současnosti je také vyhledávanou rekreační oblastí. Co se týče administrativního členění, během 20. století patřilo město pod Krakovskou a později Bielskou správu, ale od roku 1999 je začleněno do Slezského vojvodství.

Hlavní náměstí, wikipedia.org; Silar

A teď už nám nic nebrání v prohlídce pamětihodností. Snad turisticky nejatraktivnější částí je Hlavní náměstí s dominantní konkatedrálou Narození Panny Marie z 15. století (barokně obnovenou po požáru v roce 1711) a zvonicí (1724) na jeho okraji. Čtvercové náměstí je kromě různě typové zástavby dekorované budovou radnice z roku 1868, jejíž architektura se ve velké míře vztahuje na synagogový styl 19. století. Střed náměstí „vyplňuje“ fontána se sochou sv. Floriána.

konkatedrála Narození Panny Marie

V nedalekém zámeckém parku v anglickém stylu, který byl založen již v 17. století, se nachází neoklasicistní palác Habsburků, nazývaný také Nový zámek (hrad). Tato dvoupodlažní stavba nabízí sbírku evropských uměleckých děl, včetně těch polských. Vnějšek zdobí kromě typových architektonických prvků i propracované dobové lampy, sluneční hodiny i pamětní tabule u příležitosti pobytu španělské královny Marie Kristýny v roce 1907. V přízemí Nového zámku byl zřízen miniaturní park s budovami bývalé šlechty od 15. století po 2. světovou válku.

palác Habsburků, (c) wikipedia.org; Lestat

Hned vedle paláce stojí i Starý zámek (hrad) postavený v polovině 14. století. Zámek je zajímavý střídáním různých architektonických stylů – od gotiky přes baroko po renesanci. Impozantní je hlavně jeho arkádový dvůr s původním uspořádáním. Od roku 2005 je sídlem Městského muzea s národopisnými sbírkami.

Starý zámek, wikipedia.org; Silar 

Za prohlídku stojí i barokní kostel svatého Kříže (nazývaný také kostel Tří křížů) na ulici Stefana Batorega z 18. století, který stojí na základech staršího kostela ze 14. století. Vydejte se i k Čínskému domu (18. století) v podobě altánku na parkovém ostrově, k novogotickému kostelu Mark se starým hřbitovem (1591) nebo za nedalekým zámkovým komplexem v Moszczanici.

konkatedrála Narození Panny Marie   zvonice

Upozorňujeme vás i na pár zajímavostí – městské kostýmy, které jsou pozůstatkem městského státu (vidět je můžete např. v místním muzeu), každoročně se konající největší a nejstarší polský folklorní festival – Týden beskydské kultury (koná se zde hlavní program). Żywiec se může pochlubit také sídlem Beskydské univerzity umění a věd nebo držení teplotního rekordu platného do roku 1940, kdy zde byla zaznamenána nejnižší teplota v Polsku, a to – 40,6 °C.

Żywiec je město, které se určitě vyplatí navštívit. Navíc necelých 15 kilometrů severozápadně se rozprostírá slavná Slezská metropole Bielsko-Biała, ale o ní si povíme někdy příště.

Bielsko-Biała Bielsko-Biała

 

GPS: 49°41'20.9"N 19°12'09.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: redakce, wikipedia.org; Lestat (2x), Silar (2x)

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři
Publikováno: 13.8.2021
Rádi byste se prošli podél moře, ale nechce se vám nikam daleko? Pokud ano, máme tu pro vás dnes tip na místo, které je Čechy celkem opomíjeno. Nemusíte jet tisíce kilometrů, nemusíte překonávat svůj strach z létání. Stačí, když sednete do auta a můžete si udělat krásný prodloužený víkend v Kolobrzegu.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 16.2.2023
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu, si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase také nestojí málo. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.
Publikováno: 9.3.2023
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Poznaň - město na řece Wartě III.
Publikováno: 9.2.2023
Z Poznaně jsme už několik památek poznali, ale tím nekončíme, protože dnes se sem podíváme potřetí a naposledy. Když už jsme v jeho centru na Starém Rynku, podívejme se kolem sebe. Do oka vám padne fontána, která se nazývá studánka Bamberky.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 23.2.2023
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust
Publikováno: 8.5.2023
V těchto dnech si připomínáme 78. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.

Polsko, Wadowice – rodné město papeže
Publikováno: 15.5.2022
Přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Krakova se rozprostírá bezmála 20tisícové město Wadowice, které proslulo jako rodiště Karola Wojtyly, pozdějšího papeže Jana Pavla II. Dnes se vydáme nejen po stopách papeže, ale nahlédneme i do historie.

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím
Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie
Publikováno: 28.5.2021
Tentokrát se vydáme poznávat jižní Polsko, přesněji město Żywiec, které leží na soutoku řek Koszarawa a Soła ve Slezském vojvodství. Začneme v místním pivovaru založeném v roce 1856, který vyrábí jedno z nejznámějších piv v Polsku.

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I
Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III
Publikováno: 6.11.2019
Okouzleni minulým výletem na hory Gubałówka a Butorowy Wierch se dnes vydáme poznávat další úchvatná místa Malopolska. Tentokrát zamíříme do vesničky Poronin, která se nachází přibližně 7 kilometrů od Zakopaného.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malou procházku po dvou polských městech, která nabízejí poutavé památky i hi...

Polsko, Osvětim – vzpomínka na lidskou krutost
U ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství se rozprostírá město Osvětim, které se stalo n...

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství
Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Polska – Malopolsko nabízí celkem pět památek zapsaných do s...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistic...

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X