www.infoglobe.cz » Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Publikováno: 17.10.2019
Městské části Praha-Zbraslav se podařilo před pár lety revitalizovat zalesněnou stráň mezi obytnou výstavbou, která měla do oddychového parku daleko. Dnes se právem pyšní názvem lesopark Belveder. A jak výraz belveder napovídá, půjde o vyhlídkové místo.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Vstoupit do parku lze z několika míst, my jsme zvolili vstup hlavní, který je od Všeobecné fakultní nemocnice ulicí U Prádelny. Je jediným vstupem ze spodní části a sbíhají se zde všechny tři cesty procházející lesoparkem. Vpravo se také nachází objekt bývalé prádelny, po níž je přilehlá ulice pojmenovaná. V době naší návštěvy (v roce 2019) byla stavba v rekonstrukci, neboť z bývalé prádelny má vzniknout místo pro skautský oddíl a k ní přilehlá moderní přístavba s prosklenou stěnou poskytne prostor pro veřejnost s výhledem do zeleně.

Praha-Zbraslav, model objektu prádelny   Praha-Zbraslav, oprava objektu prádelny

Vstupujeme do parku a vítá nás masivní dřevěný altán a jedna z informačních tabulí. Tabule jsou u každého zajímavého místa a dokumentují změnu původního stavu na nový. Vydáváme se střední cestou, která tvoří páteř lesoparku a je v celé délce bezbariérová, tedy vhodná pro kočárek i kolo. Zároveň nabízí propojení dolní a horní části Zbraslavi.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Tři cesty lesoparku vedou ve třech různých úrovních, proto jsou rozděleny na dolní, střední a horní. Cesty zpevněné štěrkopískovým povrchem jsou mezi sebou vždy nějakým prvkem propojeny. Střední cesta je s horní propojena novým schodištěm a serpentinou (bezbariérovou alternativou), s dolní cestou je propojena jezdeckým schodištěm.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Horní cesta vede západní hranou lesoparku a propojuje všechny ulice zástavby ústící do parku. Na jižním konci se napojuje na pěšinu, která vede do lesů nad zbraslavským lomem. Spodní cesta vede původní lipovou alejí a sousedí se soukromými pozemky. Pro lepší údržbu byla rozšířena a osázena křovinami kvůli lepšímu soukromí.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Na střední i horní cestě je několik vyhlídkových míst. Například protější svahy Vltavy můžete pozorovat z vyhlídkové terasy, která se nachází tam, kde ústí ulice Pod Sirénou. Další vyhlídka je v ústí ulice Výtvarnická.

Zeleň lesoparku tvoří listnaté i jehličnaté stromy. Porosty akátů nahradily stromy, které respektují přírodní podmínky tohoto místa a mají šanci na přežití.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Prameny a studánky lesoparku hrají důležitou roli v celé koncepci obnovy. Odvodnění celé stráně nebylo jednoduchým úkolem, vodě bylo potřeba dát směr a občas ji zadržet v krajině. Proto vznikly nebo byly obnoveny studánky a jezírka. Nové studánky jsou oblých tvarů s volnou hladinou vody.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Kosatcové jezírko vzniklo v místě původního prameniště v mělké jámě s nově postavenou hrází. Dostanete se k němu po dřevěném chodníku dolní cestou. V údolí také pramení jeden z přítoků Záběhlického potoka, jehož voda je využívána v zahrádkářské kolonii.

Desítky let neudržovaný lesopark se změnil na rekreační a oddychové místo. Vznikly nové cesty, studánky, odpočinková místa, vyhlídky, dřevěné mostky, schody a lavičky. Zbraslavská stráň našla své místo v srdci místních i náhodných turistů.

Praha-Zbraslav, park Belveder

GPS: 49°58'09.9"N 14°23'32.9"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha – Kunratický les
Publikováno: 4.10.2017
Praha nabízí kromě úchvatných památek, výborné kuchyně a ještě lepšího piva i výlety do přírody. Jedno její malebné přírodní zákoutí dnes navštívíme. Bude jím Kunratický les.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

Praha: Horní Počernice mají nový lesopark
Publikováno: 24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.


Souvisejicí fotogalerie

Praha, Zbraslav: lesní park Belveder
Zbraslavskou stráň, která dělí Zbraslav na horní a dolní, léta pokrývala divoká příroda. Po revit...

ČR, Jílové u Prahy: Regionální muzeum
Jílovské muzeum najdete v památkově chráněném objektu v dolní části náměstí. V historické budově ...

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C