Humenné

Publikováno: 19.7.2010
Město Humenné se nachází na východním Slovensku v údolí řeky Laborec.

Pohled na město

Humenné sousedí celkem s 11 obcemi a jeho územím protéká řeka Laborec , mající několik ochranných hrází. První osadníci byli na území dnešního Humenného již v polovině 13. století. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1317. Historie města je úzce spjata s italským rodem Drugetovců, kteří do města přišli na začátku 14. století. Drugetovci si z tohoto města udělali své sídlo, které se díky obchodním trasám mezi Uherskem a Polskem těšilo velké prosperitě. V 15. století udělil král městu mnohé výsady. V roce 1610 zde vznikl renesanční zámek, který je obklopen parkem se vzácnými stromy. Již o tři roky později zde vznikla jezuitská kolej sloužící také jako škola.

Za dob Marie TerezRenesanční zámekie se Humennému díky jejím reformám velmi dařilo. Rozvíjela se zde řemesla a navíc zde působil solný úřad. Tehdy Humenné obývali Maďaři, Slováci, Poláci, Židé a Rusíni. Oficiálním jazykem zde však byla latina, která měla stabilizační funkci. V 19. století se v Humenném objevil rod Andrássyovců za jehož vlády zaznamenalo město hospodářský vzestup a nadále se rozvíjelo. Železenice sem byla zavedena v roce 1871 a v té samé době se v okolí města začalo s těžbou dřeva. Roku 1889 zde otevřeli první obchodní akademii v Rakousku–Uhersku.

V následujícím století se město velmi změnilo. Rozvoj v prvních letech minulého století sice ukončila 1. světová válka, ale vznik Československé republiky znameSkanzen lidové architekturynalo pro Humenné velký přínos. Do roku 1956 bychom zde nenašli téměř žádný průmysl. Město začalo růst se vznikem továrny zabývající se výrobou polyamidových vláken. Humenné se stalo centrem chemického, potravinářského a strojírenského průmyslu a vzniklo zde několik škol a panelová sídliště. Tento velký růst byl zastaven až v 90. letech 20. století, kdy se Československá republika dostala do krize a proto lze dnes celou oblast považovat za spíše chudší kraj Slovenska. Z města si můžeme udělat výlet do Východních Karpat nebo navštívit skanzen lidové architektury, který leží nedaleko od něj.

 

Text: Denisa Arvajová, wikipedie.cz, humenne.sk

Foto: wikipedia. com - Laborec, panoramio.com - Hynek Raichart, marek 393, JKn



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X