www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš

Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš

Publikováno: 20.1.2011
Východoslovenské městečko Sabinov se v minulosti proslavilo díky filmu Obchod na korze, natočenému podle novely spisovatele Ladislava Grosmana, jemuž v roce 1966 Americká filmová akademie, jako prvnímu československému filmu, udělila zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Brána věznice v SabinověNaopak neslavnému zviditelnění v rámci celé, tehdy ještě Československé, republiky přispěla především vojenská věznice, umístěná u vlakového nádraží ve městě Sabinov. Ta naháněla strach všem mužům, kteří se povinně zúčastnili základní vojenské služby, která je dnes naštěstí už minulostí. V současnosti slouží jako civilní věznice pro výkon trestu s minimálním stupněm hlídání.

Poloha

Sabinov se nachází na východním Slovensku v Prešovském kraji, leží na řece Torysa a má kolem 12 a půl tisíce obyvatel. Toto poklidné městečko leží jen 18 km od krajského města Prešov a svým obyvatelům i návštěvníkům má rozhodně co nabídnout.

Torysa

Něco z historie

První písemná zmínka o Sabinově se zachovala z roku 1248. Tehdy se ještě nejednalo o město, ale pouze o rozvinutou obec, jejíž obyvatelé se zabývali převážně zemědělstvím a později i řemesly. Velice důležitý historický mezník byl rok 1299, kdy Sabinov spolu s Prešovem a Veľkým Šarišem získaly od uherského krále Ondřeje III. spišská práva, obsahující mimo jiné například právo volit rychtáře, právo soudu, osvobození od daní a mnohá další. Nejdůležitější však byl fakt, že od tohoto roku se Sabinov stává městem a v roce 1405 je povýšen na svobodné královské město, čímž získal mnohá další privilegia. Na konci 15. století se město stalo členem Pentopolitany – sdružení pěti významných východoslovenských měst, do něhož patřily ještě Košice, Prešov, Bardejov a Levoča. V 16. až 18. století nastal velký rozkvět města, avšak už v 19. století se ze Sabinova stává jen malé provinční město se slabě rozvinutou průmyslovou výrobou. Sabinov už nikdy nezískal slávu, jaké se těšil během svého nejlepšího období. Po druhé světové válce byly postupně vybudovány nové průmyslové závody, správa města se rovněž zabývala řešením bytové otázky a obnovou spojení s okolím. Tak se Sabinov postupně stal střediskem zpracování ovoce a zeleniny, mléka, dřeva, kovů, ale také stavebního průmyslu. Postupně se i díky rozvinutému školství, zdravotnictví a kulturnímu či sportovnímu vyžití stalo z malého městečka moderní město s dvanácti tisíci obyvateli.

Pamětihodnosti města Sabinov

Městská radniceCelý región Šariš, kam patří i město Sabinov, se vyznačuje nádhernou přírodou a množstvím kulturních památek. Většina pamětihodností je soustředěna v historickém jádru města, které v nedávné minulosti prošlo výraznou obnovou. Mezi nejzajímavější rozhodně patří Římskokatolický kostel, Městská radnice, Piaristické gymnázium, několik bašt, ale například i pamětní tabule, připomínající natáčení známého a Oscarem oceněného filmu Obchod na korze.

Římskokatolický kostel

Současnost města

PoliklinikaDnes je Sabinov velice příjemné město, jež svým obyvatelům poskytuje všechny základní funkce a služby každého středně velkého města. Nacházejí se zde základní a střední školy, ale také speciální základní škola a základní umělecká škola. Svoje služby občanům poskytuje poliklinika a soukromé zdravotní ambulance. Život města se soustřeďuje hlavně v Kulturním a společeklziskonském středisku. Sportovně založeným lidem je v zimě k dispozici otevřené kluziště a v létě krásné koupaliště s předehřívanou vodou. Nachází se zde i fotbalový stadion s tréninkovým hřištěm s umělou trávou. Stravovacích provozoven, barů a hospůdek je v Sabinově dostatek, avšak v celém městě je jen jediný hotel a jedna ubytovna. Návštěvníci města se mohou ubytovat v rodinných penzionech, apartmánech nebo hotelích v nedaleké obci Drienica, jež je známou a oblíbenou lokalitou pro milovníky aktivního odpočinku.

Okolí

Turistické chodníčky v okolí SabinovaMěsto obklopuje nádherná příroda. Nachází se zde několik značených turistických chodníčků, na nichž při potulkách není problém potkat lesní zvěř nebo nasbírat košík chutných hub. Nedaleko města leží i obec Drienica, v níž se nachází známé stejnojmenné lyžařské středisko, oblíbené nejen mezi domácími, ale i mezi zahraničními lyžaři, zejména z Polska. Po dnu stráveném v přírodě určitě přijde vhod relax v podobě dobré masáže, nebo odpočinek ve vířivce. Pokud byste si chtěli zaplavat, nedaleko lyžařského střediska najdete krytý bazén s celoročním provozem. Jen na skok od města Sabinov leží zřícenina gotického Šarišského hradu. Najdete ji severozápadně od sousedního městečka Veľký Šariš, na zalesněném sopečném kopci, v nadmořské výšce 570 metrů.

V pozadí vrch se zříceninou Šarišského hradu

Text / foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Litmanová – hora Zvir
Publikováno: 8.11.2017
V dnešním článku se vydáme do okresu Stará Lubovňa. Navštívíme obec Litmanová, která je známá lyžařským areálem, ale hlavně nedalekým poutním místem, kde se údajně zjevovala Panna Marie.

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

Slovensko: Bardějov - město dýchající historií
Publikováno: 17.2.2011
V minulém roce se stal šarišský Bardějov vítězem soutěže o nejkrásnější slovenské město. Již v roce 1986 byl oceněn prestižní evropskou cenou nadace ICOMOS při UNESCU a v roce 2000 byl jako druhé slovenské město zařazen do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bardějov je okresním městem na východě Slovenska, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

SR, Litmanová – nejen mariánské poutní místo, ale i skvělé lyžování
Publikováno: 27.2.2014
Obec Litmanová není známa jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zvir v letech 1990 až 1995, ale také díky lyžařskému středisku, které kromě domácích lyžařů navštěvuje stále více zahraničních vyznavačů zimních sportů, především Poláků.

SR, Prešov – drahokam Šariše
Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů
Publikováno: 2.5.2021
Po Prešově i středověkém Šarišském hradu se dnes vydáme do přírody. Odhalíme vám místo těžby drahého (Slovenského) opálu, projedeme na kole Lopušnou dolinu a absolvujeme turistický přechod Tatranskou magistrálou.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR, Litmanová – jednodenní lyžovačka
Obec Litmanová není známá jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zv...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Čergov - Z Drienice na Lysou
Jen čtyři kilometry od východoslovenského okresního města Sabinov leží obec Drienica, která je me...

SR: Sabinov – městečko na východním Slovensku
Městečko Sabinov leží na řece Torysa, nachází se na východním Slovensku v Prešovském kraji a má o...


Souvisejicí videa

SR: Prešov – metropole Šariše
Prešov je považován za vstupní bránu Šariše – regionu, který má krásnou přírodu, bohatou kulturní...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X