www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy

Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

Kúpele Vyšné RužbachyNa úpatí Spišské Magury odpradávna vyvěraly teplé prameny s vysokým obsahem vápence, který se postupně usazoval kolem pramene a vytvářel jakýsi kamenný kruh. V areálu lázní Vyšné Ružbachy lze dodnes najít několik menších podobných úkazů, kolem už vyschlých pramenů, na některé je však třeba si dávat pozor. Příkladem je tzv. „smrtná jama“ – kráter bez vody, kde ze země uniká kysličník uhličitý, který se drží u země a zabíjí vše živé, co se do kráteru dostane.

Příroda proti stresu

Nechceme však hned na začátku strašit, naopak příjemných překvapení je zde nespočetně a vychutnat si můžete například největší – s průměrem asi dvacet metrů – přírodní jezírko s příznačným názvem Kráter. V hloubce asi tří metrů do něho vyvěrá pramen vody, který si po celý rok udržuje teplotu kolem 20 °C, takže jezírko nezamrzá ani v zimě, podobně jako potok, do něhož voda z pramenů odtéká. Jezírko Kráter je vyhlášeno za chráněný přírodní výtvor, proto na koupání je určeno nedaleké termální koupaliště.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Nejvydatnější z přibližně desítky zdejších pramenů nese jméno Izabela. Jeho léčivé a antidepresivní  účinky ovlivňuje příznivý obsah vápníku, hořčíku a také lithia. Proto se využívá zejména při léčbě psychických problémů, vysokého tlaku a nemocí s ním spojených, jako je ateroskleróza, mozkové příhody a podobně. Léčivé účinky vody doplňují další progresivní procedury, kromě toho jsou dnes lázně využívány ve značné míře na relaxační a oddychové pobyty ve spojení s wellness a klimatickými účinky nádherného prostředí v lůně hor a lesů, na rozhraní dvou národních parků – Tatranského a Pieninského.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Královská tradice

Archeologické nálezy potvrdily, že v okolí pramene žili lidé už v pravěku. Výstavba nejstarší lázeňské budovy je doložena ze 16. století, kdy se tam už scházela polská a později i uherská šlechta. Samotný název Ružbachy údajně pochází od saských kolonistů, kteří do těchto Tatary vypleněných končin ve středověku přicházeli na pozvání uherských panovníků, a znamená „hučící potok“ (z německých slov „rauschen“ a „bach“). Obec totiž leží na soutoku dvou potoků, směřujících do řeky Poprad a dále do Baltického moře.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Nové oživení lázní nastalo v 19. století a v první polovině 20. století Vyšné Ružbachy patřily mezi nejmodernější lázeňská střediska na území Slovenska. Zajímavostí je, že tehdejší majitel byl díky své manželce spřízněn s královským rodem Bourbonů, k němuž patřil i španělský král Alfons XIII., který tyto lázně navštívil krátce před druhou světovou válkou.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Období největšího rozkvětu lázní připomínají některé stavby, zejména monumentální kamenný Bílý dům, vybudovaný ve stylu biedermeier na skalním útesu nad parkem a údajně inspirovaný jedním z paláců v Monte Carlo. Pozornost dodnes vyvolávají i tzv. Švýcarské domky (Švajčiarske domčeky) ve stylu tradiční alpské architektury. Velké hotely v lázních začaly vyrůstat od 70. let 20. století a dnes postupně procházejí rozsáhlou modernizací, aby splňovaly současné nároky z hlediska vnitřního vybavení a komfortu hostů. Příkladem je luxusní čtyřhvězdičkový Grand Hotel Strand s vlastním krytým termálním bazénem. Z dalších uveďme například vzájemně propojené léčebné domy Travertín I a II, poskytující přes 60 dvoulůžkových pokojů v příjemném a poklidném prostředí lázeňského parku pod lesem.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Potěšení pro tělo i ducha

Prostředí lázeňského parku zkrášlují sochy a plastiky jako němí svědkové dlouholeté tradice uměleckých sympozií, kdy v sousedním travertinovém lomu vznikla pod rukama výtvarníků z celého světa přibližně stovka zajímavých děl. Po ukončení těžby dnes už chráněného travertinu sochaře vystřídali dřevořezbáři, kteří pokračují v této tradici.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Lázně Vyšné Ružbachy nabízejí atraktivní pobyty i během zimy, a to nejen díky termální vodě nebo blízkosti Vysokých Tater. I přímo v sousedství lázeňského areálu se nalézá skipark s upravenými svahy včetně umělého zasněžování a večerního osvětlení. Okolí lázní poskytuje nepřeberné množství zajímavých výletních cílů, ať už jde o přírodní, historické nebo kulturní pamětihodnosti – městská památková rezervace Podolínec, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Červený Kláštor, Pieninský národný park, Slovenský raj...

Kúpele Vyšné Ružbachy

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Kúpele Vyšné RužbachyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

Hniezdne: Farmář – tradice a zvyky
Publikováno: 19.8.2020
Poslední srpnový víkend (29.–30. srpna) se můžete těšit na farmářskou akci, jejímž cílem je představit veřejnosti výsledky práce slovenských zemědělců, chovatelů, farmářů, zpracovatelů i drobných řemeslníků a poděkovat za jejich práci.

SR, Hniezdne: Nestville Park – vlastní whisky, pivo a čokoláda
Publikováno: 30.8.2020
Spišský region patří mezi nejatraktivnější místa na Slovensku i díky čtyřem národním parkům, které ho obklopují. Výjimečný je i svou tradicí lihovarnictví.

SR, ČR: Světový den cestovního ruchu 2020
Publikováno: 23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.

SR, Lázně – Slovensko, krajina živé vody
Publikováno: 23.9.2020
Vydejte se prostřednictvím nového knižního průvodce po současných lázeňských místech Slovenska. Seznámíte se nejen se samotnými lázněmi, léčbou či rehabilitačními programy, ale poznáte lázně i z pohledu zajímavých turistických destinací zdravotního cestovního ruchu.

SR, Pieniny – turistická vycházka na Vysoké Skalky
Publikováno: 18.10.2020
Toulavé boty nás dnes zavedou do Pieninského národního parku, který je sice nejmenším národním parkem na Slovensku, ale svou krásou a jedinečností patří k těm nejkrásnějším. Cílem naší turistické vycházky bude nejvyšší vrch zdejšího pohoří – Vysoké Skalky.

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána
Publikováno: 9.1.2019
Dnes vás zavedeme do klidného prostředí Zamaguria, které se rozprostírá na severovýchodě Slovenska. Navštívíme lázně Červený Kláštor Smerdžonka, kde od nepaměti vyvěrá zdravá minerální voda. Zvěsti o této léčivé vodě pod Třemi Korunami (982 m n. m.) se začaly šířit již na počátku 14. století, kdy ji ve své léčitelské praxi využívali kartuziánští a později kamaldulští mniši z nedalekého kláštera.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikováno: 1.11.2017
Dnes nás čeká výlet na severovýchodní Slovensko, kde se jen pár kilometrů od Staré Lubovně rozprostírá vesnička Hniezdne. Obec nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou byste široko daleko nenašli.

SR: Lázně jak je neznáme
Publikováno: 6.2.2014
Koncem minulého roku se na pulty našich knihkupectví dostala velmi zajímavá knižní publikace, která mapuje slovenské lázně na starých pohlednicích. Prostřednictvím těchto jedinečných pohlednic přibližuje specifickou oblast přírodního a kulturního bohatství Slovenska široké veřejnosti.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Pieniny – procházka Vysokými Skalkami
Vydejte se spolu s námi na turistickou vycházku nejvyšším vrchem pohoří Pieniny. Jsou jím Vysoké ...

SR, Nestville Park – ráj vyznavačů whisky
Jen pár kilometrů od Staré Lubovně se rozprostírá vesnička Hniezdne, která nabízí jednu unikátní ...

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...


Souvisejicí videa

SR: Nejkrásnější záběry na Slovensko
Piloti a fotografové ze skupiny Slovensko z neba dali dohromady své nejkrásnější záběry na Sloven...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X