www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Štrbské pleso

Štrbské pleso

Publikováno: 19.8.2010
Lokalita jezera s jedinečným panoramatem tatranských štítů patří tradičně k nejvyhledávanějším cílům turistů ve Vysokých Tatrách a ne náhodou se dostala mezi 77 kandidátů v celosvětovém internetovém hlasování o nových sedmi divech světa.

Štrbské pleso s plochou necelých 20 hektarů leží v nadmořské výšce 1346 metrů. Je to druhé největší jezero na slovenské straně Vysokých Tater (po Velkém Hincovém plese – přes 20 ha) a jeho hloubka dosahuje až 20 metrů. První objekt na břehu jezera postavil hrabě Szentiványi v roce 1872 a tím zahájil výstavbu sanatorií a hotelů v této lokalitě. Některé z nich dnes dotvářejí typické panorama Štrbského plesa stejně jako silueta velkého skokanského můstku, vybudovaného před mistrovstvím světa v lyžování FIS v roce 1970. Jde hlavně o hotely Patria a Panorama z druhé poloviny 20. století, zajímavé na první pohled svou architekturou.

Na počátku 21. století začala rozsáhlá rekonstrukce nejstarších objektů na břehu jezera. Po obnoveném hotelu Solisko přišly na řadu léčebný dům Hviezdoslav a další zchátralé staré objekty v jeho sousedství, z nichž vznikl luxusní komplex hotelu Kempinski. Už v roce 1880 bylo na jezeře přístavní molo s přístřeškem pro čluny. Jezero se využívalo nejen na rekreační plavby, sportovní rybolov či koupání, ale v zimním období i na získávání ledu pro chladírenské účely.

Čluny na jezeře jezdily až do 70. let 20. století, kdy tuto činnost zakázali z důvodu vysokého znečištění vody a v důsledku nedisciplinovanosti návštěvníků. Tradici člunů na jezeře obnovili až po třech desetiletích pod přísnou kontrolou ochranářů, kteří chrání mimo jiných živočichů a rostlin zejména výskyt vzácného druhu ryby síh maréna (Coregonus maraena). K dispozici jsou dřevěné pramice pro 3 až 5 osob nebo kanoe, za příplatek si lze pronajmout loď i s veslařem.

Text: Jiří Výborný

zdroj a foto: Tatry Mountain Resorts, Štěpánka SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství III.
Publikováno: 2.6.2011
Vysoké Tatry svou krásnou přírodou a svěžím horským vzduchem každý rok přilákají množství turistů. Bez ohledu na nedávnou silnou vichřici, která opět polámala mnoho stromů, mají Tatry stále své neopakovatelné kouzlo. Navštěvují je rovněž lidé s různými zdravotními problémy. Základní léčebnou metodou je klimatoterapie (pobyt pacientů na čerstvém vzduchu), většinou doplňovaná rehabilitací.

Vysoké Tatry: Na člunech po Štrbském plese
Publikováno: 24.6.2012
Od poloviny června 2012 mají návštěvníci našich malých velehor možnost zažít nevšední jízdu na člunech přímo po hladině Štrbského plesa.

Poprad: Záchrana historického vlaku
Publikováno: 20.3.2012
Historický vlak Kometa, kterému bylo 15. března přesně 100 let, je odkázaný na pomoc milovníků historie a železničních nadšenců. Před dvěma roky poškodil blesk této železniční babičce trakční motor.

SR, Vysoké Tatry: Horalfest 2012 - 7. ročník mezinárodního festivalu amatérské tvorby o horách
Publikováno: 22.11.2012
Již zítra začíná ve Vysokých Tatrách skvělý a na slovenské poměry i ojedinělý festival věnovaný amatérské tvorbě o horách - Horalfest 2012. Jeho 7. ročník, který bude probíhat v Teniscentru v Tatranské Lomnici během následujících dvou dnů (23. a 24.11. 2012), se koná pod záštitou primátora Vysokých Tater Ing. Jana Mokoše.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
18 °C
zítra:
středa 17.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X