www.infoglobe.cz » Evropa » Česká republika » Botič » Články » ČR: Průhonice - kouzelný podzim v Průhonickém parku - VIDEO

řeka Botič - Česká republika

Pramen:
Pramení ve Středočeském kraji, jeden kilometr od Křížkového Újezdce, ve výšce 478 m n.m..
Délka toku:
33 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Články

ČR: Průhonice - kouzelný podzim v Průhonickém parku - VIDEO
Publikováno: 29.11.2011
Není ročního období, ve kterém by nestálo zato vidět Průhonický park. Podzim hrající všemi barvami pak dokáže přírodně krajinářský unikát, který patří na seznam národního kulturního dědictví UNESCO, rozveselit takřka dokonale, stejně jako tamní zámek.

Mlha se tenhle víkendový den zvedala jen hodně líně. A tak kousek od Prahy, v Průhonicích, panuje taková ta vlezlá zima, přesně ta, kdy se teplota drží ještě nad nulou, ale taková, která se dokáže dostat všude, kde jednoduše studí. Kolem průhonického zámku zůstává ale stále živo.

Do terénu vyrazili fotografové, na romantické procházky zamilovaní, a jen tak na couračku, všichni, kteří než aby seděli doma u televize, raději něco dělají. Poslední ještě trochu teplé dny využili taky bikeři. V Průhonicích je prostě veselo každý den. Vstupné do parku stojí 50 korun sezona  - nesezona.  

Průhonice

PrůhonicePrůhonicePrůhonice

Průhonický park nabízí celkem tři prohlídkové okruhy. Když si se 14 denním předstihem objednáte průvodce, za pětistovku je váš. Prohlídka s ním je pak na hodinu až hodinu a půl. Záleží na zvídavosti lidí ve skupině.

Unikátní přehlídka rostlin a dřevin

Když ale vyrazíte sami, možná si všimnete věcí, které byste pod návalem informací o různých vzácných rostlinách a dřevinách, které v Průhonickém parku rostou, jinak nejspíš přehlédli. Třeba toho, jak v pohodě se cítí všichni, kdo do Průhonic zavítali. Příroda, kterou v roce 1885 poprvé zorganizoval Arnošt Emanuel Silva Tarouca a dal jí podobu parku, totiž působí jako tišící lék. Tehdy začaly být středoevropské parky obohacovány o vzácné exotické rostliny. Zakladatel parku v Průhonicích našel inspiraci v Horní Lužnici a v Čechách pod Košířem.

PrůhonicePrůhonicePrůhonice

Průhonice

Magie voda…

V hladině Podzámeckého rybníka, toho největšího ze tří, které v Průhonickém parku můžete najít, se odráží zámek. Stejně jako přilehlý park patří na seznam UNESCO. Pohled na něj vás bude provázet zřejmě celou procházkou. Park byl totiž situován tak, aby průzory mezi skupinami stromů, které se převlékly do různobarevných kabátů, přitahoval vaše oči snad ze všech stran.

Kromě Podzámeckého rybníka, který zůstává tím nejoblíbenějším, jsou tam ještě dva další – Labeška a Bořín. Celým areálem si razí svou cestu taky potok Botič se svými jezy, přepady a malými či většími zátočinami nebo chcete – li slepými rameny. Kouzlo celého parku v pozadí se žlutě nahozenou zámeckou budovou dokresluje množství dřevěných lávek, na kterých se lidé tak rádi zdržují.  

…a zámek

Ne vždycky ale v Průhonicích stával zámek. Ve 14. století na stejném místě stávala gotická tvrz se statkem, kterou vlastnilo panstvo z Říčan, místo od Průhonic vzdálené 11 kilometrů. Tvrz pak koupili pražští měšťané, později se stala majetkem Jana Dubečského z Dubče. Zlom pak pro původní stavbu představoval rok 1508, kdy se stala dědictvím Zápských ze Záp, právě ti totiž přestavěli tvrz na renesanční zámek. Slavnou éru honosného sídla pak přerušila třicetiletá válka. Ještě předtím ale zámek vlastnil rada samotného císaře Rudolfa II.

PrůhonicePrůhonicePrůhonice

Průhonice

Polorozpadlého zámku se časem zmocnili jezuité z koleje svatého Klimenta na Starém Městě pražském a roku 1669 začali s jeho rekonstrukcí a mezi zámeckou budovou a kostelem také se stavbou pivovaru.

Znovu vystřídal několik majitelů, aby se ho nakonec ujal už zmiňovaný Arnošt Emanuel Silva Tarouca, který konečně povýšil budovu, se kterou byli jen starosti, na všemi obdivované sídlo. Jeho tehdejší klasicistní podoba se mění v novorenesanci. Štíty a atiky dodávají místu šmrnc. Roku 1927 se finančně vyčerpal i Silva Tarouca a zámek prodal státu. Nyní ho spravuje Botanický ústav Akademie věd České republiky.

Průhonice

Text/foto/video: Klára Svobodová


Souvisejicí články

ČR, Čelákovice – město králů - VIDEO
Publikováno: 11.5.2010
Město na Labi je od Prahy vzdálené necelých 20 kilometrů. Od pradávna se o Čelákovicích hovoří jako o královském městečku.

ČR: Zámek Ctěnice - budoucnost? Nejistá - VIDEO
Publikováno: 24.1.2012
Není to tak dávno, co pražský magistrát investoval do rozsáhlé rekonstrukce zámku Ctěnice nemalou sumu. Dnes si v zámeckém areálu, který si lidé za krátkou dobu snadno zamilovali, není možné dát ani kafe.

Tipy na procházky Prahou
Publikováno: 20.5.2020
Praha je nádherná ve všech ročních obdobích a teď je navíc poloprázdná! Nabízí zážitky nejen pro milovníky historických památek a kultury, ale i pro ty, kteří rádi tráví čas v přírodě. Zde je několik tipů na krásné pražské parky.

ČR: Zápy - kopec v polabské rovině
Publikováno: 14.10.2011
Městys ležící asi dvacet kilometrů od Prahy a jen pět od jejího severovýchodního okraje. V Zápech žije jen několik stovek lidí, ale přesto je tohle místo rušné. Jezdí tam spousta aut, o to míň jsou tam vidět lidé.

ČR, Vidovice – zámek Berchtold
Publikováno: 19.5.2016
HOTEL zámek BERCHTOLD leží v malebném Ladově kraji nedaleko Prahy a své jméno dostal po šlechtickém rodu Berchtoldů. Ti vlastnili zámek zkraje 20. století. Celý zámek (včetně okolí) prošel od roku 2005 celkovou revitalizací a rekonstrukcí, která přeměnila celý areál na místo, kde se pořádají různé zajímavé akce pro rodiny s dětmi, které si zámek oblíbily pro svou rodinnou atmosféru a dobré jídlo.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Ivan
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X