řeka Loděnice - Česká republika

Pramen:
Pramení ve Středočeském kraji u osady Kroučová, na úpatí Džbánu, ve výšce 478 m n.m..
Délka toku:
61 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Berounky

Teče nejprve k východu a jihovýchodu, poté se stáčí k jihu až k obci Tetín ke svému ústí.

Oficiální název potoka je Loděnice, ale místní obyvatelé i turisté si zvykli na pojmenování Kačák, podle vsi na horním toku.

Na horním a středním toku protéká spíše lučinatým, místy zalesněným údolím s množstvím jezů a lávek, oblastí s chatovou zástavbou. Na dolním toku se charakter toku výrazně mění, potok se zařezává hlouběji do terénu a jeho spád se zvyšuje. Od Dolního Bezděkova protéká přírodní rezervací Povodí Kačáku. Oblast s hustou chatovou zástavbou pamatuje počátky českého trampingu. K nejznámějším patří úsek od osady Loděnice k ústí, kde protéká chráněnou krajinnou oblastí Český kras. V jeho hlubokém skalnatém údolí leží Svatý Jan pod Skalou, poutní místo s benediktinským klášterním komplexem a kostel sv. Jana spojený podle pověsti s poustevníkem sv.Ivanem, jehož domnělé ostatky byly objeveny v jeskyni u klášterního kostela. Od Svatého Jana k Hostimi si Loděnice proráží cestu vápencovým souvrstvím a tvoří krasový kaňon s vysokými stěnami. Ústí z levé strany do Berounky v Srbsku pod Tetínem, ve výšce 212 m n.m..

Informace pro vodáky

Sjízdnost potoka závisí na srážkách či vypouštění rybníků na horním toku, což není příliš často. Dolní tok lze zhodnotit nejlépe v Hostimi. Plavba v horním úseku je náročná pro stromy v korytě a neprobíhá zrovna pohodlně. Na dolním toku mohou též překvapit břehové porosty a nízké lávky.

 

Ubytování

Kemp najdeme u Chrustenic a tábořiště pak na Berounce v Srbsku. Ubytování lze najít ve větších městech.

 

Zásobování

Malé Kyšice, Loděnice, Srbsko

 

První pomoc

Beroun

 

Zajímavosti na řece

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

 

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 20.8.2010

 

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C