řeka Lužnice - Česká republika

Pramen:
Pramení v Rakousku, na jižních svazích Novohradských hor, ve výšce 900 m n. m.
Délka toku:
186 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Lužnice

Teče nejprve severním směrem do České republiky, po několika kilometrech se vrací do Rakouska, kde protéká Vitorazskem a opět se vrací na naše území u obce Krabonoš. Teče od jihu k severu Třeboňskou pánví, kde je napojena na soustavu rybníků a Novou řekou spojena s Nežárkou, u Soběslavi přitéká do Táborské pahorkatiny. Udržuje si nejprve severní a severozápadní směr, v Táboře se otáčí k jihozápadu a hlubokým údolím směřuje k ústí.

Jméno řeky se vyvinulo ze staročeského označení Ložbnica „lužní řeka, voda protékající luhy“.

Na horním toku, který je součástí chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, zařazené v roce 1977 do mezinárodního systému biosférických rezervací UNESCO, meandruje řeka písčitým, místy zarostlým korytem, lučinatou krajinou až k Veselí nad Lužnicí. Asi osmdesát metrů před jezem Pilař odbočuje z řečiště Zlatá stoka a dále po proudu pod vsí Majdalena v místě zvaném Rozvodí (starší pojmenování Novořecké splavy) odbočuje ze starého koryta další umělý tok Nová řeka. Původní Stará řeka pokračuje úzkým meandrujícím korytem s četnými slepými rameny až k vtoku do našeho největšího rybníka Rožmberka. Pod jeho 11 metrů vysokou hrází, kde je dodnes v provozu elektrárna z roku 1920, proudí Lužnice převážně regulovaným korytem hustěji osídlenou krajinou do Veselí nad Lužnicí, dále protéká historickým městem Soběslav. U Sezimova Ústí se údolí řeky prohlubuje a k toku se přibližují lesy. Na skalnatém ostrohu, při ústí potoka Tismenice, leží město s husitskou tradicí, pojmenované podle Biblické hory Tábor, s městskou památkovou rezervací a poutním místem Klokoty, dominantou na vysoké stráni nad řekou. Spád Lužnice se od Tábora zvyšuje a v řečišti přibývají kameny. U obce Stádlec spojuje oba břehy toku jediný dochovaný řetězový most v Čechách, postavený v polovině 19.století Vojtěchem Lennou podle návrhu Bohuslava Schnircha u Podolska na Vltavě a přemístěný na Lužnici při stavbě Orlické přehrady. Na skalnatém srázu nad řekou leží historické lázně Bechyně s renesančním zámkem ze 16.století a železničním a silničním železobetonovým mostem „Duha“, z roku 1926, překlenující údolí řeky ve výšce 50 metrů nad hladinou. Pod Bechyní se hluboké údolí otevírá a poslední kilometry protéká Lužnice otevřenou lučinatou krajinou. V Kolodějích končí svou pouť ve vzduté hladině vyrovnávací nádrže Kořensko na Vltavě.

Ústí z pravé strany do Vltavy, ve výšce 346 m n. m.

Z větších přítoků přijímá zprava Dračici, Koštěnický potok, Nežárku, Dírenský potok, Černovický potok, Kozský potok, Tisminici, Smutnou a zleva Zlatou stoku, Židovu strouhu.

Informace pro vodáky

Lužnice je nížinná řeka, spád je celkem mírný, pouze v úseku Tábor - Bechyně, kde se údolí zužuje a v kamenitém dně vznikají lehce sjízdné peřeje, přesahuje spád 1 ‰. Jinak plyne mírným stejnoměrným proudem rovinatou, lučinatou krajinou jižních Čech. Její voda je nadržována četnými jezy a napájí soustavu rybníků. Řeka Lužnice protéká největším českým rybníkem Rožmberkem, jehož hráze jsou před přívaly velké vody chráněny umělým tokem, Novou řekou, která odvádí přebytečnou vodu do Nežárky. Lužnice je nejvyhledávanější řekou pro plavby a dovolené.

Ubytování

Možnost ubytování ve městech a obcích u toku. Zákaz táboření v okolí rybníka Rožmberk.

Zásobování

Suchdol nad Lužnicí, Veselí nad Lužnicí, Sezimovo Ústí, Tábor, Bechyně

První pomoc

Suchdol nad Lužnicí, Veselí nad Lužnicí, Sezimovo Ústí, Tábor, Bechyně

 

Zajímavosti na řece:

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky 

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 10.8.2010


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X