řeka Metuje - Česká republika

Pramení v Královéhradeckém kraji, v Adršpašsko-teplických skalách, ve výšce 586 m n.m..
77 km
Základní informace o řece Říční úseky Kilometráž Lokality | Služby Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze Vodní stavy |
Popis řeky
Původně se řeka nazývala Medhuje, podoba Metuje je zlidovělá. Základ jména tvoří indoevropský kořen –medh-prostřední. Vzhledem k řekám Úpě a Orlici je tok Metuje opravdu uprostřed.
Metuje teče nejprve k jihu až k Novému městu nad Metují, kde se obrací k západu a tímto směrem pokračuje ke svému ústí. Protéká soutěskami Adršpašsko-teplických skal, poté polickou vrchovinou, od Hronova Náchodskou vrchovinou a dále podobně jako Úpa Českou tabulí a severním výběžkem Pardubické kotliny. Na horním toku je koryto úzké, kamenité a řeka rychlým proudem protéká Teplicemi nad Metují a směřuje k rodišti A.Jiráska Hronovu, s dominantou původně gotického, později barokně přestavěného kostela. Řeka se krátce dotýká státní hranice s Polskem, pokračuje lázněmi Běloves, které stavebně navazují na Náchod, město v údolí řeky s městskou památkovou rezervací a renesančním zámkem s francouzskou zahradou na skalnatém kopci. Pod Náchodem se koryto Metuje rozšiřuje, je kamenité a voda proudí rychleji. Před Novým Městem nad Metují vede kolem toku romantická stezka Peklo s výletní osadou na soutoku Metuje s Olešenkou. Na ostrohu obtékaném Metují ze tří stran se skví půvabné Nové Město nad Metují se zachovalými hradbami, s řadou renesančních městských domů a zámek do dnešní podoby upravený v letech 1909 až 1915. Pod Novým Městem bylo vedle původního koryta vyhloubeno koryto nové, s řadou stupňů se stavidly, která regulují přítok vody do zavlažovacích kanálů. Původní řečiště zůstalo po levé straně. Asi osm kilometrů před ústím do Labe přijímá Metuje z pravé strany potok Rozkoš, na kterém byla v roce 1972 dokončena přehradní nádrž Rozkoš se sypanou, 26 metrů vysokou hrází. Přehrada slouží k ochraně před velkými vodami, k nadlepšování průtoků a rekreačním účelům. Vodohospodářský efekt přehrady je zvýšen přívodem vody z řeky Úpy.
Ústí zleva do Labe v Jaroměři (Josefov), ve výšce 248 m n.m..
Z přítoků se do Metuje vlévá zleva Teplický potok, Bohdašínský potok, Židovka, Brslenka, Střela, Olešenka a zprava Dřevíč a Rozkoš.
Informace pro vodáky:
Na nejhořejším toku protéká řeka soutěskami pískovcových skal, pod Teplicemi se sice údolí otevírá, ale koryto řeky je stále úzké (4-5 m), kamenité, proud rychlý a řečiště je značně nepřehledné. Teprve pod Náchodem se koryto rozšiřuje, spád je větší a v řece je více kamenů. Řeka přehlednější, i když obtížnost se mírně zvyšuje. Okolí je místy lesnaté, zvláště pod Náchodem, ale jinak teče řeka mezi loukami a poli, zvláště na dolním toku pod Novým Městem, kde je již regulována. Četné jezy na horním i dolním toku bývají nesjízdné. Pod Novým Městem lze jet za vyšší vody novým korytem využívaným pro zavlažování, kdy stupně a jezy bývají sjízdné. Za malé vody je vhodnější jet původním korytem.
Ubytování
Kempy najdeme v Adršpašských skalách, u Žabokrk, v Náchodě a České Skalici u nádrže Rozkoš. Penziony a apartmány v okolních městech a obcích.
Zásobování
Teplice nad Metují, Bezděkov, Hronov, Náchod, Nové Město, Jaroměř
První pomoc
Teplice nad Metují, Hronov, Náchod, Nové Město, Jaroměř
Zajímavosti na řece:
- Teplice nad Metují - renesanční zámek ze 16. stol. a barokní zámek z 18. stol.,
východisko do Adršpašských skal - Hronov - původně gotic. kostel, nyní barokizovaný, renesanční radnice, město
A. Jiráska - Náchod - renesační zámek na místě původního hradu , městská památková reservace
- Nové Město nad Metují - zbytky hradeb a bašt ve městě, zámek zdobený sgrafity
- Jaroměř - viz Labe
Popis řeky:
elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky
Zpracovala: Lenka Fortinová
Vloženo: 29.7.2010
Lokace:
