řeka Mže - Česká republika

Pramen:
Pramení za hranicemi naší republiky na bavorské straně Českého lesa, ve výšce 700 m n. m.
Délka toku:
106 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Berounky

Název řeky je v latinské podobě Mse doložen v Kosmově kronice a vztahoval se k řece od pramene až k ústí do Vltavy, včetně dnešní Berounky.

Řeka teče po překročení státní hranice s Německem převážně východním směrem, pod ústím Hamerského potoka se stáčí k jihovýchodu a od Stříbra s menšími výchylkami opět k východu až k Plzni, kde se spojuje s Radbuzou v Berounku, ve výšce 298 m n. m.

Na řece byly vybudovány dvě přehradní nádrže. Na horním toku tři kilometry západně od Tachova mladší Lučina z roku 1974, s kamenitou, 21 metrů vysokou hrází, zásobující pitnou vodou Tachovsko a devatenáct kilometrů východně od Plzně starší z nich, přehrada Hracholusky, dokončená v roce 1964, se 34 metrů vysokou hrází, využívaná k hydroenergetickým, retenčním a k rekreačním účelům.

Mže protéká na horním toku malebným Aglájiným údolím se zříceninami paulánského kláštera a mohutnou budovou pseudorománské jízdárny z roku 1857. Nad levým břehem řeky se zvedá bývalé královské město Tachov. Na protilehlém břehu, na kopci Vysoká, se tyčí památník bitvy u Tachova (r. 1427). U Kočova se řeka zařezává do hlubokého údolí s příkrými srázy, zvaného údolí Svatých 14 pomocníků.

Na středním toku vytváří širší údolí a protéká Stříbrskou pahorkatinou s nejstarší osadou Stříbrska Svojšínem, známým mimo jiné Svojšínskou madonou a starobylým hornickým městem Stříbrem, s řadou architektonických památek včetně renesančního kamenného mostu přes Mži.

Až dva kilometry pod Stříbro zasahuje vzdutí Hracholuské přehrady při plném napuštění. Nad přehradní nádrží se klene sto let starý železniční most. Pod přehradou se vypíná na pravém břehu zřícenina gotického hradu Buben. Krajina se otevírá a Mže zvolna protéká Plzeňskou kotlinou směrem k západočeské metropoli Plzni.

Na své cestě přijímá z větších přítoků zleva Hamerský potok, Kosový (Kosí) potok, v oblasti přehrady Hracholusky Úterský a Žebrácký potok, zprava pak Úhlavku a na kraji Plzně Vejprnický potok.

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 17.8.2010

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 7. 2019
svátek:Čeněk
dnes:
pátek 19.7.
25 °C
zítra:
sobota 20.7.
31 °C