řeka Ploučnice - Česká republika

Pramen:
Pramení v Libereckém kraji, na jihozápadním svahu Ještědu, ve výšce 654 m n.m..
Délka toku:
106 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Labe

Teče západním směrem až k ústí. Od pramenů teče z ještědského hřbetu do Zákupské pahorkatiny a pod Českou Lípou protéká Verneřickým středohořím.

Jméno vodního toku se objevuje v listině ze 13.století jako Pulsnice. Původ má zřejmě v lužické srbštině. Území na sever od Ploučnice ovlivnilo slovanské osídlení Horní Lužice (u nás je pozůstatkem například název Srbská Kamenice). Jméno Ploučnice zní v horní lužičtině Polčnica a je odvozeno z přídavného jména pjelzki – slizký, kluzký, vlhký.

Na horním a středním toku meandruje řeka otevřenou krajinou. Na okraji Stráže pod Ralskem byla v roce 1914 napuštěna vodní nádrž Horka (Horecký rybník) s 6 metrů vysokou zemní hrází, využívanou k ochraně před velkými vodami a k rekrečním účelům. Před osadou Noviny pod Ralskem protéká řeka Průrvou Ploučnice, 150 metrů dlouhou soutěskou z části upravenou umělým tunelem v pískovcové skále. Řeka tu vstupuje mezi skalní stěny, postupně se zužuje a vtéká do tunelu. Na soutoku Ploučnice a Mimoňského potoka leží Mimoň s dominantou barokního kostela sv. Petra a Pavla. Z Mimoně meandruje řeka lesnatou krajinou bývalým územím vojenského újezdu Ralsko, kolem romantických pískovcových Hradčanských stěn. Před Českou Lípou teče řeka údolní nivou s četnými zákrutami mezi loukami se zbytky lužních lesů tzv. Meandry Ploučnice. Město Česká Lípa se rozkládá na obou březích Ploučnice. Původně městské opevnění připomínají zbytky lužních lesů tzv. Červený dům s grafitovou fasádou a komplex augustiniánského kláštera, založeného Albrechtem z Valdštejna. Řeka je ve městě regulována a tok zadržují dva jezy. Na strmém skalnatém ostrohu ze tří stran obtékaném Ploučnicí se vypínají zříceniny hradu Ostrý ze 13.století. Při soutoku Ploučnice a Bystré se rozkládá Benešov nad Ploučnicí, který se chlubí areálem dvou zámků Horního a Dolního ve stylu pozdní gotiky a saské renesance. Poté už Ploučnice směřuje k Děčínu, kde se vlévá zprava do Labe ve výšce 122 m n.m..

Z přítoků se do Ploučnice vlévají zleva Robečský potok a zprava Panenský potok, Svitávka, Bystrá.

Informace pro vodáky

Ploučnice je na horním a středním toku sjízdná po většinu roku. Lepší je jarní nadlepšený stav. Dolní tok pod Velení je sjízdný jen po tání či deštích. Orientační vodočet pro spodní úsek je v Benešově, kde by mělo být minimem 90 cm, pro úsek z Mimoně do Žandova pak vodočet v České Lípě by měl ukazovat stav 25 cm. Na dolním úseku u Březin se každoročně pořádají Březinské slalomy. Ostatní vodácké akce, které bývaly ve Stružnici či na dolním toku, se zatím vytratily. Většinou je sjížděn horní úsek z Novin do Borečku nebo z České Lípy do Žandova. Úsek mezi Borečkem a Brannou bývá dosti zarostlý. V dolním úseku se vyplatí vynechat několik kilometrů mezi Šachovem a Velení, pokud není opravdu velká voda. Nesjízdné jezy se velmi obtížně přenáší, za velké vody jsou zde v některých místech pěkné peřeje, ovšem nutnost zastavení nad jezy vyžaduje zdatné jezdce. Za nižších vodních stavů je voda využívána energeticky v MVE. Na horním a středním toku rychlost plavby nedosahuje 5 km v hodině. Dolní úsek z Veleně lze za pěkné vody sjet za hodinu. Ve vodním roce lze řeku využít i k týdennímu putování.

Ubytování

Tábořit v okolí řeky je poněkud problematické, i když v některých místech romantické. Kempy najdeme u České Lípy, u Robeče v Žandově, u Františkova a v Březinách. Stanování si můžeme dohodnout u Srní a u fotbalového hřiště u ř.km 36. Ubytování lze zajistit ve větších městech.

 

Zásobování

Stráž pod Ralskem, Noviny pod Ralskem, Mimoň, Česká Lípa, Stružnice, Horní Police, Žandov, Benešov nad Ploučnicí, Jedlka, Březiny, Děčín

 

První pomoc

Stráž pod Ralskem, Mimoň, Česká Lípa, Benešov nad Ploučnicí, Děčín

 

Zajímavosti na řece:

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 6.8.2010

 

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
2.4.2020
Západní část hradního komplexu, který mimo jiné  zahrnuje Jurkovičův palác a objekt šesté brány, prochází rekonstrukcí. Projekt obnovy národní kulturní památky má tři etapy. V současné době se dokončují práce na bývalé restauraci, která byla vystavěna dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 4. 4. 2020
svátek:Ivana
dnes:
sobota 4.4.
10 °C
zítra:
neděle 5.4.
15 °C