řeka Ploučnice - Česká republika

Pramen:
Pramení v Libereckém kraji, na jihozápadním svahu Ještědu, ve výšce 654 m n.m..
Délka toku:
106 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Labe

Teče západním směrem až k ústí. Od pramenů teče z ještědského hřbetu do Zákupské pahorkatiny a pod Českou Lípou protéká Verneřickým středohořím.

Jméno vodního toku se objevuje v listině ze 13.století jako Pulsnice. Původ má zřejmě v lužické srbštině. Území na sever od Ploučnice ovlivnilo slovanské osídlení Horní Lužice (u nás je pozůstatkem například název Srbská Kamenice). Jméno Ploučnice zní v horní lužičtině Polčnica a je odvozeno z přídavného jména pjelzki – slizký, kluzký, vlhký.

Na horním a středním toku meandruje řeka otevřenou krajinou. Na okraji Stráže pod Ralskem byla v roce 1914 napuštěna vodní nádrž Horka (Horecký rybník) s 6 metrů vysokou zemní hrází, využívanou k ochraně před velkými vodami a k rekrečním účelům. Před osadou Noviny pod Ralskem protéká řeka Průrvou Ploučnice, 150 metrů dlouhou soutěskou z části upravenou umělým tunelem v pískovcové skále. Řeka tu vstupuje mezi skalní stěny, postupně se zužuje a vtéká do tunelu. Na soutoku Ploučnice a Mimoňského potoka leží Mimoň s dominantou barokního kostela sv. Petra a Pavla. Z Mimoně meandruje řeka lesnatou krajinou bývalým územím vojenského újezdu Ralsko, kolem romantických pískovcových Hradčanských stěn. Před Českou Lípou teče řeka údolní nivou s četnými zákrutami mezi loukami se zbytky lužních lesů tzv. Meandry Ploučnice. Město Česká Lípa se rozkládá na obou březích Ploučnice. Původně městské opevnění připomínají zbytky lužních lesů tzv. Červený dům s grafitovou fasádou a komplex augustiniánského kláštera, založeného Albrechtem z Valdštejna. Řeka je ve městě regulována a tok zadržují dva jezy. Na strmém skalnatém ostrohu ze tří stran obtékaném Ploučnicí se vypínají zříceniny hradu Ostrý ze 13.století. Při soutoku Ploučnice a Bystré se rozkládá Benešov nad Ploučnicí, který se chlubí areálem dvou zámků Horního a Dolního ve stylu pozdní gotiky a saské renesance. Poté už Ploučnice směřuje k Děčínu, kde se vlévá zprava do Labe ve výšce 122 m n.m..

Z přítoků se do Ploučnice vlévají zleva Robečský potok a zprava Panenský potok, Svitávka, Bystrá.

Informace pro vodáky

Ploučnice je na horním a středním toku sjízdná po většinu roku. Lepší je jarní nadlepšený stav. Dolní tok pod Velení je sjízdný jen po tání či deštích. Orientační vodočet pro spodní úsek je v Benešově, kde by mělo být minimem 90 cm, pro úsek z Mimoně do Žandova pak vodočet v České Lípě by měl ukazovat stav 25 cm. Na dolním úseku u Březin se každoročně pořádají Březinské slalomy. Ostatní vodácké akce, které bývaly ve Stružnici či na dolním toku, se zatím vytratily. Většinou je sjížděn horní úsek z Novin do Borečku nebo z České Lípy do Žandova. Úsek mezi Borečkem a Brannou bývá dosti zarostlý. V dolním úseku se vyplatí vynechat několik kilometrů mezi Šachovem a Velení, pokud není opravdu velká voda. Nesjízdné jezy se velmi obtížně přenáší, za velké vody jsou zde v některých místech pěkné peřeje, ovšem nutnost zastavení nad jezy vyžaduje zdatné jezdce. Za nižších vodních stavů je voda využívána energeticky v MVE. Na horním a středním toku rychlost plavby nedosahuje 5 km v hodině. Dolní úsek z Veleně lze za pěkné vody sjet za hodinu. Ve vodním roce lze řeku využít i k týdennímu putování.

Ubytování

Tábořit v okolí řeky je poněkud problematické, i když v některých místech romantické. Kempy najdeme u České Lípy, u Robeče v Žandově, u Františkova a v Březinách. Stanování si můžeme dohodnout u Srní a u fotbalového hřiště u ř.km 36. Ubytování lze zajistit ve větších městech.

 

Zásobování

Stráž pod Ralskem, Noviny pod Ralskem, Mimoň, Česká Lípa, Stružnice, Horní Police, Žandov, Benešov nad Ploučnicí, Jedlka, Březiny, Děčín

 

První pomoc

Stráž pod Ralskem, Mimoň, Česká Lípa, Benešov nad Ploučnicí, Děčín

 

Zajímavosti na řece:

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 6.8.2010

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X