řeka Tichá Orlice - Česká republika

Pramení v Pardubickém kraji, na českomoravské hranici, v oblasti Kralického Sněžníku východně od obce Horní Orlice, ve výšce 780 m n. m.
107 km
Základní informace o řece Říční úseky Kilometráž Lokality | Služby Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze Vodní stavy |
Popis řeky
Povodí Labe
Teče nejprve západním směrem, u obce Mladkov se otáčí k jihozápadu, od Verměřovic k Letohradu teče severozápadním směrem, poté k Ústí nad Orlicí opět k jihozápadu a od Ústí nad Orlicí směřuje severozápadně až k Albrechticím. Tiché Orlici se v 16. století říkalo také Choceňka. Protéká Branskou vrchovinou, Kladskou kotlinou, Orlickými horami, Žamberskou pahorkatinou, Českotřebovskou vrchovinou a končí svou cestu v Třebechovické tabuli.
Na horním toku má ráz horské bystřiny s peřejemi a teče velkým spádem k Jablonnému nad Orlicí, malebnému městečku se zachovalými roubenými městskými domy z 18. století, při soutoku Tiché Orlice a Orlického potoka. Pod Jablonným řeka zmírňuje spád a proudí podhorskou krajinou Letohradem s městskou památkovou zónou, míjí zříceninu hradu Lanšperk ze 13. století, teče Ústím nad Orlicí na ostrohu nad soutokem s Třebovkou. Směřuje Brandýsem nad Orlicí se zbytky stejnojmenného gotického hradu k Chocni, kde se za mostem na levém břehu nachází renesanční zámek s rozlehlým anglickým parkem. V Chocni opouští Tichá Orlice romantické hluboké údolí a mění se v nížinný tok, který protéká loukami a listnatými lesy. Cestou k soutoku s Divokou Orlicí míjí Borohrádek s nevelkým empírovým zámkem z 19. století. V Albrechticích se ve výšce 247 m n. m. spojuje s Divokou Orlicí.
Z přítoků se do Tiché Orlice vlévají menší potoky, větším přítokem je říčka Třebovka z levé strany.
Informace pro vodáky
Sjízdnost horního toku je třeba odhadnout na místě v Mladkově. V Lichkově rovinná část může zmást. Je-li sjízdný úsek v Mladkově, lze řeku splout až do Jablonného. Většinou bývá vhodný stav na jaře či po deštích. Orientační vodočty na dolním toku nemusí být pro tento úsek rozhodující. Z Letohradu je řeka sjízdná již za stavu cca 110 cm v Malé Černé, což může být po většinu roku. Horní tok vyžaduje zkušenější jezdce, od Letohradu je možné jet na otevřených lodích.
Ubytování
Oficiální tábořiště na řece hledáme obtížně, ubytování však lze zajistit ve většině větších měst na toku.
Zásobování
Lichkov, Mladkov, Jablonné nad Orlicí, Verměřovice, Letohrad, Ústí nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí, Choceň, Borohrádek, Žďár, Albrechtice, Týniště nad Orlicí
První pomoc
Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Ústí nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí, Choceň, Týniště nad Orlicí
Zajímavosti na řece:
- Mladkov - barokní kostel z 18. stol., dělostřelecká tvrz Bouda
- Jablonné nad Orlicí - roubené lidové stavby, barokní kostel z 18. stol.
- Letohrad - barokní zámek ze 16. stol. s parkem, muzeum, městská pam. zóna
- Lanšperk - zřícenina hradu ze 13. stol.
- Dolní Libchavy - lidová architektura, klasicistní kostel z 19. stol.
- Ústí nad Orlicí- barokní radnice a městské domy z 18. stol., děkanský kostel s kaplí
- Brandýs nad Orlicí - zbytky hradu ze 13. stol., barokní zámek a kostel
- Choceň - renesanční zámek ze 16. stol., anglický park
- Borohrádek - empírový zámek s parkem
Popis řeky:
elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky
Zpracovala: Lenka Fortinová
Vloženo: 30.7.2010
Lokace:
