řeka Úslava - Česká republika

Pramen:
Pramení v Plzeňském kraji v Plánické vrchovině, dva kilometry západně od Obce Číhaň, pod kopcem Drkolná, ve výšce 695 m n.m..
Délka toku:
94 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Berounky

Řeka byla původně nazývána Bradava, Bradlava a Šťáhlavská řeka. Dodnes existuje označení Bradlav pro horní tok a setkáme se s místním označením Žinkovka pro úsek od Žinkova po soutok s Myslívským potokem.

Úslava protéká většinou lučinatou krajinou a její vody napájejí několik rybníků, z nichž největší je Hnačovský. Od Žinkova s romantickým zámkem na břehu dalšího z rybníků Žinkovského, zvaného Labuť, až po Nepomuk, mění řeka krátce svůj směr k východu, aby se poté opět stočila k severu.

Okolní krajině dominuje silueta Zelené hory, původně hradu přebudovaného ve druhé polovině 17. století Šternberky na barokní zámek, který Úslava obtéká na severním úpatí. Na dolním toku teče západním okrajem parku klasicistního zámku Kozel, z konce 18.století. Řeka je u zámku přemostěna technickou památkou - litinovým mostem, vyrobeným v 19.století ve Valdštejnských železárnách v Sedlci. Pod Kozlem se řeka dělí na dvě ramena, která se před Šťáhlavami spojí opět v jedno řečiště. Poté už řeka směřuje přes Sedlec, Starý Plzenec, ke svému ústí do Berounky.

Úslava odvodňuje jihovýchodní část Plzeňska a přibírá zprava vody Myslívského potoka, Bravy, Kornatického potoka a zleva Podhrázského potoka.

V Plzni Doubravce se vlévá do Berounky, ve výšce 296 m n.m.

Informace pro vodáky

Úslava je sjízdná za zvýšených vodních stavů na jaře či po deštích. Odpovídající minimum je stav 50 cm na vodočtu v Koterově. Plavba po řece ubíhá pomalu pro břehové porosty a četné jezy.

 

Ubytování

Kemp najdeme v Žinkovech a pod zámkem Kozel, jinak se u řeky táboří obtížně. Ubytování můžeme zkusit v Žinkovech, Nepomuku, Starém Plzenci a Plzni.

 

Zásobování

Žinkovy, Prádlo, Nepomuk, Dvorec, Blovice, Nezvěstice, Šťáhlavy, Starý Plzenec, Plzeň

 

První pomoc

Nepomuk, Blovice, Šťáhlavy, Starý Plzenec, Plzeň

 

Zajímavosti na řece

 

 

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 19.8.2010


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 31. 5. 2020
svátek:Kamila
dnes:
neděle 31.5.
13 °C
zítra:
pondělí 1.6.
19 °C