www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Biely Váh » Články » SR, Králova Lehota – obec u soutoku řek

řeka Biely Váh - Slovensko

Pramen:
Pramení ve Vysokých Tatrách v oblasti západně od Štrby
Délka toku:
17 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Články

SR, Králova Lehota – obec u soutoku řek
Publikováno: 10.1.2018
Ve východní části Liptovské kotliny na úpatí Nízkých Tater se rozprostírá malebná horská vesnička nesoucí jméno Králova Lehota. Obec je významnou křižovatkou cest vedoucích z východu, jihu i západu země a nabízí zajímavé nejen přírodní památky, které dnes společně navštívíme.

Všichni, co jdou přes horský přechod Čertovice nebo jedou vlakem na trati Žilina–Košice, procházejí okrajem obce Králova Lehota. My jsme se rozhodli tuto obec navštívit a poodhalit její krásy.

Králova Lehota

Králova Lehota – pamětní tabule   Králova Lehota – památník SNP

Horská obec s drsným charakterem podnebí byla založena na přelomu 13. a 14. století královskými služebníky, jejichž rolí byla ostraha okolních lesů a mysliveckého revíru. Umístění obce bylo vybráno záměrně tak, aby se mohly kontrolovat cesty do přilehlé Bocianské i Čiernovážské doliny. Navzdory nevelké rozloze Královy Lehoty zde bylo postaveno dvanáct kurií a svého času zde žilo až 400 šlechticů. Obyvatelstvo této zemanské obce se živilo zemědělstvím, chovem ovcí, splavováním i dřevorubectvím. Díky dřevorubectví zde byly budovány pily, hamry i mlýny, dokonce i vysoká pec, kde se vyrábělo dřevěné uhlí. Vznikl zde i nábytkářský podnik, který funguje do současnosti.

Králova Lehota – část Černý Váh

Králova Lehota – část Černý Váh   Králova Lehota – část Černý Váh

V katastru obce se nachází hned několik výjimečných technických památek. První z nich jsou fragmenty Považské lesní železnice. Dále přečerpávací elektrárna v Černovážském údolí, kde se nachází také muzeum, lesní hřbitov s kovovými kříži ve tvaru stromu a výjimečná zvonice s unikátním hodinovým strojem. Těsně pod hřbitovem je umístěn i čtyřhranný sloup na počest návštěvy palatina Josefa, vnuka císařovny Marie Terezie a bratra císaře Františka I., který zde lovil.

Králova Lehota – část Černý Váh (zvonice a hřbitov)

Králova Lehota – část Černý Váh (zvonice)   Králova Lehota – část Černý Váh

Mezi další zajímavé památky patří zámeček rodu Lehotských sloužící jako mateřská škola, kostel Nejsvětější Trojice či Štróblová vila s lípami. Přírodní památky zastupuje chráněné území Turková či přírodní výtvor „Balvan na Maši”. Zapomenout nemůžeme ani na již zmíněnou Černovážskou dolinu, přes kterou vede i cyklostezka, nebo na soutok Bílého a Černého Váhu, který dále teče už jen jako majestátní Váh.

Králova Lehota – část Černý Váh

Králova Lehota – část Černý Váh   Králova Lehota – památník

Králova Lehota je výjimečná i z hlediska tradic. Dodnes se zde zachovávají masopustní průvody, funguje zde ekumenický sbor nebo řezbářství, které lze obdivovat i v místní galerii. V minulosti zde bylo i ochotnické divadlo, které bohužel postupně zaniklo.

Králova Lehota

Králova Lehota – kostel   Králova Lehota – kostel (interiér)

Obec je rodištěm několika významných osobností, např. herců Ondreje Jariabka a Zory Kolínské, sochaře Aloize Štrobla, malíře Júlia Štětky či slovenské básnířky Kristy Bendové, kterou připomíná i pamětní tabule na jejím rodném domě – železniční stanici.

Králova Lehota – vodní dílo

Králova Lehota je také ideálním výchozím bodem na výlety do obcí Malužiná, Hybe, Liptovský Hrádek či do sedmnáct kilometrů vzdáleného Liptovského Mikuláše. Obec na soutoku řek nabízí pohled na historii a život liptovského lidu. Na své si tu přijdou milovníci přírody, obdivovatelé architektury, tradic a v neposlední řadě i umělci, protože Králova Lehota nabízí neobyčejně tvůrčí a pestrou mozaiku života zasazenou do přírodního prostředí.

GPS: 49°01'26.7"N 19°47'16.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

SR, Horný Liptov – turistické inspirace
Publikováno: 10.2.2021
Venku je stále pořádná sněhová pokrývka, ale většina lidí už vyhlíží teplejší dny. Pojďme se tedy podívat, kam si můžete začít plánovat dovolenou. Horný Liptov oplývá množstvím zajímavých lokalit, kam míří místní i zahraniční turisté.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianské doliny
Publikováno: 3.2.2021
Dnes vás zveme na procházku horním Liptovem, kde se u Ďumbierské a Královoholské části Nízkých Tater rozprostírají dvě rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

SR, Liptovský Hrádok – méně známá turistická místa
Publikováno: 1.3.2020
Vracíme do malého, ale nádherného městečka Liptovský Hrádok. Kromě přírodních krás v podobě soutoku Váhu s Belou, vyhlídkového přírodního bradla Skalka nebo výjimečného arboreta nabízí i řadu technických, středověkých či historických památek a zajímavostí.

SR, Východná – folklorní srdce Slovenska
Publikováno: 9.2.2020
Po návštěvě Važce se dnes posuneme o kousek dál, do sousední obce Východná. Tato liptovská vesnička je desetiletí spojována s největším slovenským folklorním festivalem, který se zde každoročně koná již od roku 1953. My se však zaměříme spíše na její historii a představíme i několik místních pamětihodností.

SR, Malužiná – horská obec s důlními dějinami
Publikováno: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zůstáváme i nadále. Dnes totiž navštívíme horskou obec Malužiná, která leží v oblasti horního Liptova, přesněji v Bocianském a Malužinském údolí.

SR, Liptovský Ján – výjimečná liptovská obec
Publikováno: 5.11.2015
Dnes navštívíme jednu z nejzajímavějších obcí Liptova – ať už z historického, uměleckého, architektonického, nebo přírodního hlediska. Tou obcí je Liptovský Ján, který se nachází v ústí Jánské doliny pod výběžkem Nízkých Tater.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů I.
Publikováno: 15.10.2015
Pár kilometrů od Liptovského Hrádku, který jsme navštívili minulý týden, se nachází okresní město Liptovský Mikuláš – historické, společenské i kulturním centrum Liptova. Dnes se vydáme na jeho návštěvu.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko
Publikováno: 8.10.2015
Po návštěvě obce Kalameny ještě v regionu Liptov zůstaneme. Přesuneme se o pár kilometrů níže do městečka Liptovský Hrádok, které je bohaté na přírodní, kulturní i historické zajímavosti.

SR, Liptov – archeoskanzen Havránok a osamocená věž
Publikováno: 29.11.2017
Následující týdny strávíme na Liptově, kde budeme objevovat malebná zákoutí. Dnes se vydáme ke břehu Liptovské Mary, kde navštívíme archeologické muzeum v přírodě – Havránok, které je národní kulturní památkou.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vycházka do okolí
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo I.
Publikováno: 13.10.2013
Dovolená se nám ten rok trochu pošramotila chladným a deštivým počasím. Proto z úmyslu prožít ji aktivně (přiměřeně zdraví a věku) turistickou cyklistikou a procházkami v nádherné svěží a čisté přírodě mnoho možností nezbylo.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Slovensko

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Darina
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X