www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Biely Váh » Články » SR, Važec – rázovitá obec v lůně přírody

řeka Biely Váh - Slovensko

Pramen:
Pramení ve Vysokých Tatrách v oblasti západně od Štrby
Délka toku:
17 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Články

SR, Važec – rázovitá obec v lůně přírody
Publikováno: 2.2.2020
Liptov je jedním z nejnavštěvovanějších regionů Slovenska a my se následující týdny vydáme po stopách rázovitých liptovských obcí, které dodnes žijí tradicemi a nabízejí k vidění několik pozoruhodností. A začneme ve Važci.

Obec Važec v nejvýchodnější části Liptovské kotliny je „usazená“ v údolí Bílého Váhu. Ze severu na ni dohlížejí majestátní Tatry a z jihu Kozí hřbety (Kozie chrbty). Dopravní dostupnost je zajištěna autobusy, vlaky (obcí prochází železniční trať Žilina-Košice) a nedaleko je i dálnice D1.

evangelický kostel

Osídlení této oblasti se datuje už do doby kamenné, avšak v rámci novodobých dějin je zmínka o Važci až kolem r. 1222. Obec postupně prošla vpádem Mongolů, později husitů, kteří zde zanechali výraznou stopu reformátorství. Zatímco vesnice rozvíjela a podporovala vzdělanost, v jejím okolí se zakládaly salaše, které byly útočištěm pro zbojníky, kteří se bouřili proti tehdejšímu nevolnictví. Údajně byli mezi nimi i Jánošík či známý važecký zbojník Šablik.

německý vojenský hřbitov, (c) Radovan Bahna, wikipedia.org

Z pohledu turistiky byl zajímavý rok 1773, kdy byl proveden první zdokumentovaný výstup na tatranský Kriváň. O něco později se sem už pořádaly pravidelné národní výstupy. Další výrazný rozvoj obce nastal po vybudování Košicko-bohumínské železnice. V roce 1922 byla objevena Važecká jeskyně, která byla o necelých 6 let později zpřístupněna veřejnosti. Snad nejsmutnějším dnem v historii obce se stal 17. červenec 1931, kdy téměř vše shořelo.

Tragédie se přičinila i o značné vystěhování obyvatelstva. Po postupné obnově vesničky se místní houževnatí obyvatelé aktivně zapojili i do partyzánského odboje a podporovali Slovenské národní povstání. V roce 1947 ztratila obec 1/3 katastru bez souhlasu jejích obyvatel, a to z důvodu vyhlášení Tatranského národního parku. V současnosti nabízí Važec procházku po památkách i přírodních zajímavostech.

Muzeum lidových tradic pana Jána Kováče

Snad první zastávkou v obci by mělo být místní Muzeum lidových tradic pana Jána Kováče. Zde najdete průřez historií a získáte představu o životě a tradicích místních. Naskytne se vám pohled na kroje s kožešinami, bytové zařízení i nářadí. Dozvíte se o lidovém stavitelství, které je charakteristické horskými prvky, a také o místním působení osobností Jana Hály či Karola Plicky, kteří dostali obec do národního povědomí.

evangelický kostel

Dále se vydejte do centra, kde najdete malebné náměstí s upraveným parkem. V jeho blízkosti se nachází trojlodní novorománský evangelický kostel s věží, jejímž autorem je slavný slovenský architekt Milan Michal Harminc. Interiér kostela je tvořen malbami Jana Hály, dekorativními opěrnými pilíři či nádhernými oltářními obrazy. Najdete zde i vyobrazení Jana Husa či Martina Luthera.

 kostel Klanění se tří králů

O něco dále se nachází jednolodní římskokatolický kostel Klanění se tří králů s přestavěnou věží z druhé poloviny 13. století. Uvnitř najdete barokní oltáře či rokokovou křtitelnici a kazatelnu. Věž je dekorována zubořezem a zakončena jehlanovou helmicí, v jejím nitru se nachází zvon z 15. století.

dům Jana Antonína Hály

V obci si všimněte i několika lidových domů ze dřeva či zdiva se sedlovou střechou, které jsou národní kulturní památkou. Nevynechejte ani návštěvu domu českého malíře a dokumentaristy Jana Antonína Hály, v němž je zřízena expozice. V památném areálu najdete dva objekty – dům s díly umělce a chalupu s etnografickou expozicí. Pozoruhodný je i zdejší německý vojensky hřbitov.

dům Jana Antonína Hály

Nejvyhledávanější turistickou atrakcí obce je Važecká jeskyně na jihozápadním okraji. Návštěvníkům nabízí pestrobarevnou sintrovou výplň, podzemní jezírka, úžasné krápníky i kosterní pozůstatky medvěda jeskynního.

Važecká jeskyně

Važec se může pochlubit také významnými rodáky a osobnostmi, které zde působily, například spisovatelé Janko Silan, Štefan Rysuľa, sběratel lidových písní Janko Ilavský-Podkrivánský či fyzik Michal Ferianc.

Važecká jeskyně (okolí)

Obec má své zastoupení i ve vesmíru, a to v podobě planetky (347028) nesoucí její jméno. Dále je pak na jižní straně Vysokých Tater 2,5kilometrová Važecká dolina. Kromě okolních hor doporučujeme navštívit ruiny středověké osady Šoldov na staré cestě z Važce do Štrby, které vás přenesou do 13. století. Na odbočce do archeoskanzenu uvidíte i kamenný monolit nazývaný Janošíková šlépěj, kde údajně slavný zbojník zanechal otisk nohy v kameni.

GPS: 49°03'34.1"N 19°58'42.7"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z., (c) Radovan Bahna, wikipedia.org (hřbitov)

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Liptovská Anna – turistická vycházka na Čerenovou skálu
Publikováno: 31.7.2019
Jelikož máme rádi turistiku, i dnes vás zavedeme na jedno krásné místo. Naším výchozím bodem bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), jejíž počátky sahají až do roku 1396.

SR, Hybe – obec slavného zbojníka
Publikováno: 16.2.2020
V sérii článků o liptovských obcích budeme pokračovat i dnes. Tentokrát navštívíme obec Hybe, kterou proslavil film Martina Ťapáka z roku 1975 – Pacho, hybský zbojník.

SR, Bešeňová – liptovská vesnička spjatá s vodou
Publikováno: 27.10.2019
Tentokrát vás zavedeme do známé liptovské vesničky Bešeňová, která je vyhledávána hlavně kvůli celoročnímu vodnímu parku a geotermálním pramenům dosahujících až téměř 70 °C. My vás provedeme nejen touto úžasnou atrakcí, ale navštívíme i další pozoruhodnosti obce.

SR, Liptovský Ján – výjimečná liptovská obec
Publikováno: 5.11.2015
Dnes navštívíme jednu z nejzajímavějších obcí Liptova – ať už z historického, uměleckého, architektonického, nebo přírodního hlediska. Tou obcí je Liptovský Ján, který se nachází v ústí Jánské doliny pod výběžkem Nízkých Tater.

SR, Liptovský Hrádok – méně známá turistická místa
Publikováno: 1.3.2020
Vracíme do malého, ale nádherného městečka Liptovský Hrádok. Kromě přírodních krás v podobě soutoku Váhu s Belou, vyhlídkového přírodního bradla Skalka nebo výjimečného arboreta nabízí i řadu technických, středověkých či historických památek a zajímavostí.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianské doliny
Publikováno: 3.2.2021
Dnes vás zveme na procházku horním Liptovem, kde se u Ďumbierské a Královoholské části Nízkých Tater rozprostírají dvě rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko
Publikováno: 8.10.2015
Po návštěvě obce Kalameny ještě v regionu Liptov zůstaneme. Přesuneme se o pár kilometrů níže do městečka Liptovský Hrádok, které je bohaté na přírodní, kulturní i historické zajímavosti.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů I.
Publikováno: 15.10.2015
Pár kilometrů od Liptovského Hrádku, který jsme navštívili minulý týden, se nachází okresní město Liptovský Mikuláš – historické, společenské i kulturním centrum Liptova. Dnes se vydáme na jeho návštěvu.

SR, Liptovský Mikuláš – náměstí Žádostí slovenského národa
Publikováno: 15.11.2017
Dnes navštívíme sice trošku skryté, zato velmi významné náměstí Žádostí slovenského národa v Liptovském Mikuláši. Na tomto malém kousku země, v těsné blízkosti historického centra, se odehrály důležité dějinné události.

SR, Liptovský Mikuláš – procházka po památkách
Publikováno: 22.11.2017
V srdci Liptova jsme naposledy poznávali krásy náměstí Žádostí slovenského národa. A už tehdy jsme si všimli zrekonstruované budovy Slovenského muzea ochrany přírody a jeskyňářství.

SR, Liptovský Peter a Jamník – tradiční liptovské obce
Publikováno: 12.1.2020
Dnes navštívíme okres Liptovský Mikuláš, přesněji dvě malebné liptovské obce, které leží kousek od dálnice D1 (sjezd Liptovský Hrádok).

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, region Liptov: Liptovský Ján – Podzemí pod věžemi
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.

SR, region Liptov: Stanišovská jeskyně – jedinečný zážitek pro celou rodinu  
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.

SR, Liptov – archeoskanzen Havránok a osamocená věž
Publikováno: 29.11.2017
Následující týdny strávíme na Liptově, kde budeme objevovat malebná zákoutí. Dnes se vydáme ke břehu Liptovské Mary, kde navštívíme archeologické muzeum v přírodě – Havránok, které je národní kulturní památkou.

SR, Liptov: Kvačianská dolina a vodní mlýny Oblazy – VIDEO
Publikováno: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zaříznutá hluboko mezi masivy Černé hory a vrchu Ostrý v Chočských vrších patří bezpochyby mezi nejhezčí slovenské doliny. V její horní části navíc najdete 2 unikátní vodní mlýny Oblazy.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vycházka do okolí
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Slovensko

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Ľubomír
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X