www.infoglobe.cz » Pelhřimov

Pelhřimov

Publikováno: 21.9.2007
První zmínky o Pelhřimově sahají až do 12. století. Toto starobylé a malebné město se 17 tisíci obyvateli leží podél břehů říčky Bělá v Českomoravské vrchovině. Město je spojováno s festivalem, díky kterému je často označováno jako české město rekordů a kuriozit.

Pelhřimov, zámekMěsto bylo založeno v roce 1290, v té době získalo pravidelný půdorys, který v historickém centru zůstal dodnes. V první polovině 15. století ovládli město Táborité a v roce 1437 nechal císař Zikmund zapsat město Mikuláši Trčkovi z Lípy. V polovině 16. století bylo prodáno Adamovi Římanskému z Říčan,  v roce Pelhřimov, Kostel svatého Víta1572 bylo z poddanství vykoupeno a v roce 1577 se stal Pelhřimov svobodným městem. Majestátem Rudolfa II. se z něj v roce 1596 stalo město královské. Pro rozvoj průmyslu bylo pro Pelhřimov významné 19. století. Rozkvétalo hlavně pletařství a výroba zemědělských strojů.                                                                         

     Významnou památkou je především jedno z největších Pelhřimov, Masarykovo náměstí a Dolní bránanáměstí v České republice. Původní gotická výstavba byla nahrazena renesanční po požárech v 16. století. U některých domů se zachovaly původní kamenné renesanční sloupy. Další požár v roce 1766 proměnil několik fasád domů na barokní styl Pelhřimov, radnicea 19. a 20. století přineslo na náměstí secesní nebo i prvorepublikový funkcionalismus.

     Zámek Římanských pamatuje díky požárům také spoustu změn a přestaveb. Na počátku 17. století byla k zámku přistavena solnice, kterou v letech 1895 – 1896 přestavil Stanislav Rokos na městské divadlo. Od 20. století slouží zámek okresnímu muzeu.

     Jako koncertní a výstavní síň dnes slouží kostel sv. Víta, pochází ze 13. století a je nejstarší ve městě. Ze stejného století pravděpodobně pochází i děkanský kostel sv. Bartoloměje, který je dominantou historického centra.

Pelhřimov

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Ondřej Koníček, č.2, č.3, Pudelek, č.2, Janoušek   

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Velikonoční speciál
Publikováno: 24.4.2011
Velikonoční svátky jsou tu a stejně tak naše další pokračování našeho seriálu o nejpozoruhodnějších věcech okolo nás. Rozhodli jsme se, že tento díl bude věnován právě tomuto největšímu křesťanskému svátku, k němuž neodmyslitelně patří kraslice, beránek a pomlázka. Víte, že největší velikonoční beránek světa je z Čech?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 11. 2019
svátek:Otmar
dnes:
sobota 16.11.
5 °C
zítra:
neděle 17.11.
8 °C