www.infoglobe.cz » Pelhřimov

Pelhřimov

Publikováno: 21.9.2007
První zmínky o Pelhřimově sahají až do 12. století. Toto starobylé a malebné město se 17 tisíci obyvateli leží podél břehů říčky Bělá v Českomoravské vrchovině. Město je spojováno s festivalem, díky kterému je často označováno jako české město rekordů a kuriozit.

Pelhřimov, zámekMěsto bylo založeno v roce 1290, v té době získalo pravidelný půdorys, který v historickém centru zůstal dodnes. V první polovině 15. století ovládli město Táborité a v roce 1437 nechal císař Zikmund zapsat město Mikuláši Trčkovi z Lípy. V polovině 16. století bylo prodáno Adamovi Římanskému z Říčan,  v roce Pelhřimov, Kostel svatého Víta1572 bylo z poddanství vykoupeno a v roce 1577 se stal Pelhřimov svobodným městem. Majestátem Rudolfa II. se z něj v roce 1596 stalo město královské. Pro rozvoj průmyslu bylo pro Pelhřimov významné 19. století. Rozkvétalo hlavně pletařství a výroba zemědělských strojů.                                                                         

     Významnou památkou je především jedno z největších Pelhřimov, Masarykovo náměstí a Dolní bránanáměstí v České republice. Původní gotická výstavba byla nahrazena renesanční po požárech v 16. století. U některých domů se zachovaly původní kamenné renesanční sloupy. Další požár v roce 1766 proměnil několik fasád domů na barokní styl Pelhřimov, radnicea 19. a 20. století přineslo na náměstí secesní nebo i prvorepublikový funkcionalismus.

     Zámek Římanských pamatuje díky požárům také spoustu změn a přestaveb. Na počátku 17. století byla k zámku přistavena solnice, kterou v letech 1895 – 1896 přestavil Stanislav Rokos na městské divadlo. Od 20. století slouží zámek okresnímu muzeu.

     Jako koncertní a výstavní síň dnes slouží kostel sv. Víta, pochází ze 13. století a je nejstarší ve městě. Ze stejného století pravděpodobně pochází i děkanský kostel sv. Bartoloměje, který je dominantou historického centra.

Pelhřimov

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Ondřej Koníček, č.2, č.3, Pudelek, č.2, Janoušek   

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Velikonoční speciál
Publikováno: 24.4.2011
Velikonoční svátky jsou tu a stejně tak naše další pokračování našeho seriálu o nejpozoruhodnějších věcech okolo nás. Rozhodli jsme se, že tento díl bude věnován právě tomuto největšímu křesťanskému svátku, k němuž neodmyslitelně patří kraslice, beránek a pomlázka. Víte, že největší velikonoční beránek světa je z Čech?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 7. 2019
svátek:Drahomíra