www.infoglobe.cz » Pelhřimov

Pelhřimov

Publikováno: 21.9.2007
První zmínky o Pelhřimově sahají až do 12. století. Toto starobylé a malebné město se 17 tisíci obyvateli leží podél břehů říčky Bělá v Českomoravské vrchovině. Město je spojováno s festivalem, díky kterému je často označováno jako české město rekordů a kuriozit.

Pelhřimov, zámekMěsto bylo založeno v roce 1290, v té době získalo pravidelný půdorys, který v historickém centru zůstal dodnes. V první polovině 15. století ovládli město Táborité a v roce 1437 nechal císař Zikmund zapsat město Mikuláši Trčkovi z Lípy. V polovině 16. století bylo prodáno Adamovi Římanskému z Říčan,  v roce Pelhřimov, Kostel svatého Víta1572 bylo z poddanství vykoupeno a v roce 1577 se stal Pelhřimov svobodným městem. Majestátem Rudolfa II. se z něj v roce 1596 stalo město královské. Pro rozvoj průmyslu bylo pro Pelhřimov významné 19. století. Rozkvétalo hlavně pletařství a výroba zemědělských strojů.                                                                         

     Významnou památkou je především jedno z největších Pelhřimov, Masarykovo náměstí a Dolní bránanáměstí v České republice. Původní gotická výstavba byla nahrazena renesanční po požárech v 16. století. U některých domů se zachovaly původní kamenné renesanční sloupy. Další požár v roce 1766 proměnil několik fasád domů na barokní styl Pelhřimov, radnicea 19. a 20. století přineslo na náměstí secesní nebo i prvorepublikový funkcionalismus.

     Zámek Římanských pamatuje díky požárům také spoustu změn a přestaveb. Na počátku 17. století byla k zámku přistavena solnice, kterou v letech 1895 – 1896 přestavil Stanislav Rokos na městské divadlo. Od 20. století slouží zámek okresnímu muzeu.

     Jako koncertní a výstavní síň dnes slouží kostel sv. Víta, pochází ze 13. století a je nejstarší ve městě. Ze stejného století pravděpodobně pochází i děkanský kostel sv. Bartoloměje, který je dominantou historického centra.

Pelhřimov

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Ondřej Koníček, č.2, č.3, Pudelek, č.2, Janoušek   

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Velikonoční speciál
Publikováno: 24.4.2011
Velikonoční svátky jsou tu a stejně tak naše další pokračování našeho seriálu o nejpozoruhodnějších věcech okolo nás. Rozhodli jsme se, že tento díl bude věnován právě tomuto největšímu křesťanskému svátku, k němuž neodmyslitelně patří kraslice, beránek a pomlázka. Víte, že největší velikonoční beránek světa je z Čech?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan