www.infoglobe.cz » Zajímavá místa

Zajímavá místa

Ostrov Mahé pojmenovali Francouzi v 18.století na počest tehdejšího guvernéra Mauricia, kterým byl Mahé de Laboudonnais. Mahé je zdaleka největším a nejrozvinutějším ze Seychelských ostrovů. Leží na něm hlavní město Victoria a žije zde asi 90% obyvatel země. Mahé měří pouhých 27 km na délku a 3 až 8 km na šířku. Jako páteř se ostrovem táhne hřeben žulových štítů, mezi nimiž na hlavní město shlíží nejvyšší hora země - Morne Seychellios (905m n.m.). S více jak 23 000 obyvateli představuje Victoria jedno z nejmenších hlavních měst na světě. Hlavní pamětihodnosti se ve Viktorii soustředí v malém centru města. Za návštěvu určitě stojí také botanická zahrada, která byla založena roku 1901 a pyšní se několika majestátnými starými stromy. Největší atrakcí je alej palem coco de mer na hlavní cestě. Státní historické muzeum má malou, ale pěkně uspořádanou sbírku historických předmětů. Většina expozic se věnuje osídlení ostrovů a místní kultuře. Přírodovědné muzeum vám může nabídnout veškeré informace o místní zvěři, i o té, která tu již vyhynula. Rušným místem je tržnice Sira Selwyna - narazíte tu hlavně na velký výběr různých druhů ryb.

Beau Vallon (na severozápadním pobřeží Mahé, 2 km od Victorie) s jemným bílým pískem  bývala nejpopulárnější pláží na Seychelách. Dnes ale většina turistů míří rovnou na Praslin nebo La Digue a pláž Beau Vallon bývá překvapivě tichá. Je to i jedna z mála pláží, kde najdete dostatečnou hloubku na plavání. Dál v moři se dá krásně šnorchlovat a je zde hlavní potápěčské centrum na Mahé. Severní Mahé turistům nabízí stále funkční továrnu na čaj (cca 3km od Port Glaud), turistiku v národním parku Morne Seychellois (založeném v roce 1979 a zabírajícím 20% rozlohy Mahé) a vrcholky Kopolia (497m) a Trois Fréres (699m) ze kterých se vám naskytnou nádherné výhledy po okolí. Národní mořský park Ste Anne u východních břehů Mahé zahrnuje šest ostrovů. Tím nejzajímavějším je Moyenne, který představuje jednu velkou botanickou zahradu s možnostmi koupání.

Praslin je druhý největší ostrov a nachází se asi 45km severovýchodně od Mahé. V turistice a rozvoji je někde na polovině cesty mezi relativním ruchem a spěchem Mahé a ospalou pohodou La Digue. Vedle báječných pláží je hlavní atrakcí Vallée de Mai - tato pralesní rezervace je jedním z mála míst na světě, kde divoce rostou pozoruhodné palmy coco de mer (lodoicea seychelská). Zároveň je součástí Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nejlepší pláž Praslinu je Anse Lazio na severozápadě. Má neuvěřitelnou modrou lagunu a třpytivě bílý písek, v moři lze dobře plavat i šnorchlovat.

Jestli existuje jeden jediný obraz, který umí vyvolat všechno kouzlo Seychel, pak je to smaragdové moře, bělostný písek a obrovské, mořem ohlazené návětrné balvany Anse Source d’Argent na La Digue. K dalším hlavním ostrovům vnitřní skupiny patří Félicité, Bird a Denis. Všechny tyto ostrovy jsou důležitými přírodními a ptačími rezervacemi, ale bohužel provozovány jako exkluzivní turistické cíle. La Digue je z hlavních ostrovů zdaleka nejméně rozvinutý, i když rozhodně není neobjevený. La Digue je od Praslinu vzdálen pouhých 5km. Hlavním oborem kdysi na ostrově bývalo pěstování kokosů na plantáži L’Union, jižně od La Passe. Nyní je toto hospodářství provozováno jako neformální muzeum, které předvádí extrakci oleje z kopry (sušené dužiny kokosu).

Většina vnějších seychelských ostrovů je rozptýlena stovky kilometrů na jih od hlavní skupiny kolem Mahé. Spadají do čtyř skupin - Aldabra, Amaranty, Alphonse a Farquhar. Hlavním výrobním artiklem je kopra a začíná se zkoušet i akvakultura (pěstování vodních rostlin a chov vodních živočichů). Většina těchto ostrovů je bohužel dostupná jen jachtařům či návštěvníkům, kteří si pobyt v těchto mimořádně luxusních letoviscích mohou dovolit.

 

Text: J.Štantejský a Lonely Planet

Foto: Google Earth

 

zpět


Lokace:

Seychely
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 5. 2020
svátek:
dnes:
úterý 26.5.
27 °C
zítra:
středa 27.5.
29 °C