www.infoglobe.cz » Skotsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO

Skotsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO

Publikováno: 13.8.2019
Nedaleko slavného jezera Ness leží u ústí stejnojmenné řeky do moře i starobylé město Inverness. Dnes slouží jako přirozené centrum celých skotských „Highlands”, tedy Vysočiny. I samo město ale stojí za zastávku a trochu zkoumání.

Do Inverness jsem poprvé dorazil před 8 lety nočním autobusem přímo z Edingburského letiště. Bylo tak první skotské město, které jsem měl tu čest navštívit a možná se k němu pro mě váže víc emocí než k ostatním. Při motorkářské cestě na jaře 2019 jsem ho tak opět nemohl vynechat.

Inverness

Na rozdíl od první návštěvy mě tentokrát v Inverness zastihl téměř neustálý déšť a těžké šedivé mraky. První 2 hodiny jsem tak strávil v jedné z kaváren a snažil se uschnout, což je ve Skotsku stejně skoro nereálný úkol. Měl jsem ale alespoň víc času pozorovat poklidný život za okny a vyslechnout střípky hovorů místních.

Inverness   Inverness

Nakonec jsem čekání na chvíli bez deště vzdal a vyrazil i tak do ulic. Po chvilce mi došlo, že déšť vlastně ničemu nevadí a naopak možná městu dodává osobitý ráz, který ještě více podtrhuje atmosféru zdejšího drsného kraje.

Prohlídku hradu jsem si odpustil, na vyhlídku u něj, odkud je vidět velká část města, jsem si ale vyšlápl. I odsud město působilo skoro až ospale, přesto však majestátně. Mlha a mraky jako by halily tajemství z průběhu téměř 2000leté historie.

Inverness   Inverness

Nemalou chvíli jsem strávil i pečlivým prohlížením zdejší radnice a rád vám doporučím totéž. V každém případě nakoukněte i do interiéru, který jako by vypadl ze scény v Harrym Potterovi.

Prohlédněte si některý z místních kostelů, za zastávku stojí například St. Andrew’s Cathedral. Z nějakého důvodu mě už od první návštěvy fascinují i skotské hřbitovy. Ten u Old High Church na vás dýchne mýtickou atmosférou, možná i proto, že zdejší návrší sloužilo pro náboženské obřady už za dob Keltů.

Inverness

Suvenýry sice běžně nenakupuji, ale tady jsem do několika obchůdků musel nahlédnout. Jestli chcete dárky a třeba whisky na památku sehnat mimo shon hlavního města, v Inverness máte ideální příležitost.

Inverness

A jen tak mimochodem – na začátku jsem zmiňoval cestu nočním autobusem. Vy si alespoň jednou cestu skrz téměř naprostou pustinu Vysočiny po silnici A9 dopřejte za světla. Odměnou vám budou nádherné výhledy na okolní hory. Lepší už to bude jenom vlakem, za ten si ale značně připlatíte.

V příštích dílech seriálu už se podíváme přímo do zmiňované skotské divočiny.

GPS: 57°28'39.0"N 4°13'31.3"W

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko – země, kterou budete proklínat, ale navždy milovat – VIDEO
Publikováno: 6.8.2019
Když jsem v 18 poprvé vyrazil sám do světa, bylo to právě do Skotska. Na měsíc v něm, kdy jsem ho skoro celé projel stopem, vzpomínám dodnes. Celých 7 let jsem se chtěl vrátit a konečně nastal ten čas. Nasedl jsem v Praze na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrů dlouhou cestu na severozápad.

Skotsko: Divočinou k Rannoch Moor – VIDEO
Publikováno: 20.8.2019
V dlouhém údolí mezi Fort William a Pitlochry ve střední části Skotska leží rozlehlé vřesoviště a uprostřed něj jedna z nejopuštěnějších vlakových stanic. Obklopena jen jezery a vřesovišti, a přesto si v ní můžete dát čaj.

Skotsko – krásy ostrova Skye
Publikováno: 13.1.2018
Brzy ráno se vydáváme na průzkum nádherného skotského ostrova Skye. Dnes nám poprvé předpověď počasí hlásí celodenní déšť, což nás zrovna na tomto krásném místě mrzí, ale jelikož jsou zde přeháňky opravdu velmi časté, je těžké výlet vhodně naplánovat.

Skotsko – národní park Cairngorms I
Publikováno: 20.1.2018
Z překrásného ostrova Skye se vydáváme zpět na pevninu. Směrem na východ jedeme přes 100 mil do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme trávit následující dvě noci.

Skotsko – národní park Cairngorms II
Publikováno: 27.1.2018
Po procházce okolo jezera Loch an Eilein se vracíme zpět na rychlý oběd do vesničky Aviemore a pak zase vyrážíme do zasněžené skotské přírody. Tentokrát nás čeká přibližně pětikilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí vesničky Carrbridge, která se nachází 20 minut jízdy autem od Aviemore.

Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikováno: 30.12.2017
Dnes vyrážíme do centrálního Skotska, přesněji do národního parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je největším skotským jezerem s rozlohou 71 kilometrů čtverečních a maximální hloubkou 192 metrů. Na jezeře se rozkládá přes 30 malých ostrůvků a my se rozhodli navštívit jeden z nich.


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 21. 8. 2019
svátek:Johana
dnes:
středa 21.8.
22 °C
zítra:
čtvrtek 22.8.
20 °C