www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Slovensko - obecné informace

Hlavní město: Bratislava

Počet obyvatel: 5 423 567

Růst HDP: + 8,5 % (2007)

Oficiální jazyky: slovenština

Slovenská republika  je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Je naším nejbližším sousedem, se kterým máme společnou minulost.

Politika

Od 1.1.1993, kdy se Slovensko stalo nezávislou republikou,  nabyla platnost ústava z r. 1992. V čele státu stojí prezident, který je volen Národním shromážděním. Slovensko je členskou zemí EU.

Geografie

Slovensko je na severu hornaté, jih tvoří převážně nížiny, například rozsáhlá podunajská nížina. Horská pásma ( Nízké a Vysoké Tatry, Fatra) oddělená širokými údolími a pánvemi patří do karpatské soustavy. Vysoké Tatry jsou nejnižšími velehorami Evropy. Jejich nejvyšší hory sahají do výšky 2500 m . Nížiny na Dunaji a na jihovýchodě vytvářejí přechod k velkým maďarským nížinám. Nejvýznamnějšími řekami země jsou Dunaj a Váh.

Příroda

Pokud jedete na Slovensko, neměli byste si nechat ujít Tatranský národní park, který je  jedinečný svou mnohotvárností (150 ledovcových ples) a bohatstvím rostlinné a živočišné říše. Klima je mírné, ale má znatelné kontinentální znaky.

Zdraví

Před cestou na Slovensko požádejte svou českou zdravotní pojišťovnu o vydání Evropského průkazu zdravotního pojištění , který se v případě ošetření předkládá lékaři. Pokud jej vaše zdravotní pojišťovna ještě nevydává nebo jeho vydání není technicky možné, nechte si vystavit Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění.

V případě, že trpíte chronickým onemocněním a víte, že budete během pobytu potřebovat určitou péči (např. dialýza), je třeba její poskytnutí na Slovensku ještě před odjezdem se zdravotnickým zařízením předjednat.

Pokud u sebe z nějakého důvodu (ztráta, odcizení) nemáte při pobytu na Slovensku Evropský průkaz zdravotního pojištění, můžete odtud svou českou zdravotní pojišťovnu kdykoliv kontaktovat a požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. O dodatečné zaslání můžete požádat sám nebo prostřednictvím místního nositele zdravotního pojištění, v případech hospitalizace i prostřednictvím nemocnice. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění vám musí být na vyžádání dodatečně zasláno.

Na základe nařízení Rady (ES) č. 1408/71 se zdravotní péče, kterou budou poskytovat cizím pojištěncům zdravotnická zařízení na Slovensku, bude hradit prostřednictvím slovenských zdravotních pojišťoven. Rozsah věcných dávek, na které budou mít pojištěnci nárok, se posuzuje dle toho, zda bude pojištěnec v SR pobývat dočasně nebo bude v SR bydlet.

Na Slovensku došlo ke zpoplatnění některých úkonů (např. za návštěvu zdravotnického zařízení – pohotovostní služby 60,- Sk, za převoz sanitkou 2,- Sk za km). Za vystavení receptu se platí 5,- Sk, k tomu je možná další spoluúčast v závislosti na zařazení léku do kategorizačního seznamu léků.

Od těchto poplatků může být v některých situacích upuštěno (děti do 6 let, krizové situace,..).

V případě, že občanovi bude ve zdravotnickém zařízní na území SR odpírána zdravotní péče, či bude vyžadováno její zaplacení v hotovosti, je možno takovou situaci konzultovat se zdravotní pojišťovnou v ČR, příp. s Centrem mezistátních úhrad.

Pokud z jakéhokoliv důvodu občan ČR uhradí péči v hotovosti, je nutno uschovat originály účtů a po návratu do ČR se obrátit na pobočku své české zdravotní pojišťovny. Česká zdravotní pojišťovna náklady proplatí do výše, kterou by uhradila slovenská zdravotní pojišťovna. Pokud účet nepřesahuje 1000 EUR, může svou českou zdravotní pojišťovnu požádat o proplacení účtu do výše českých tarifů.

Počínaje 1. červencem 2006 nabrala v platnost nová úprava zákona, která zpoplatňuje záchranné služby. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje občanům, kteří se chystají k cestám na území Slovenské republiky za účelem horské turistiky, horolezeckých výprav nebo jiných náročných sportovních výkonů v horských oblastech, aby se pro tento účel připojistili. Některé pojišťovny v České republice i ve Slovenské republice již tento druh pojištění nabízejí. Pojišťovny působící v ČR obvykle poskytují tuto pojišťovací službu jako součást cestovního pojištění. Je třeba, aby se naši občané při uzavírání pojistky ujistili, že se pojistná smlouva vztahuje i na tzv. pátrací, vyprošťovací a zachraňovací náklady.

Doprava

Na Slovensku je přibližně 277 km dálnic a silnic pro motorová vozidla, s hlavním tahem spojujícím Brno s Bratislavou (D2/E65).

Poplatky jsou vybírány formou dálničních známek. Lze je zakoupit na pobočkách ÚAMKu, Autoturistu, na hraničních přechodech, u vybraných pošt a u čerpacích stanic na hlavních tazích. Jediný dálniční nezpoplatněný úsek je od rakouské hranice do Bratislavy.Dálniční známka není nutná u jednostopých vozidel.

Podél dálnic jsou rozmístěny nouzové telefony, které spojí volajícího přímo s policií.

Media

Slovenská televize ztrácí v rámci úsporných opatření původní široké veřejnoprávní programové spektrum, sází na množství debatních a kontaktních pořadů. Nejsledovanější slovenská televize MARKÍZA  si zachovává typicky komerční skladbu pořadů: seriály, starší filmy a hudební pořady pro mladého diváka, což je trend, který přebírá i JOJ. Po MARKÍZE je druhou nejsledovanější stanicí ČT 1. Zpravodajskou TA 3 sledují především lidé, kteří se zabývají politikou. 

Z deníků, které vycházejí v SR celoplošně, je stále nejprodávanější bulvární NOVÝ ČAS, který čtou lidé všech zaměření a společenských vrstev, a který pravidelně přináší i zprávy politického charakteru.

Na druhém a třetím místě v popularitě (tedy prodejnosti) jsou deníky PRAVDA a SME. Deník NÁRODNÁ OBRODA se rozšířil o zahraniční zpravodajství. Deník má své dopisovatele v regionech, jinak přejímá TASR.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

Státní svátky:

1.leden - Den vzniku Slovenské republiky,  

5. červenec - Svátek svatého  Cyrila a svatého Metoděje,

29. srpen - Výročí Slovenského národního povstání,

1. září - Den Ústavy Slovenské republiky,

17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

 

Dni pracovního klidu kromě neděle:

6. leden - Zjevení Pána

13. duben - Velký Pátek

16. duben - Velikonoční pondělí

1. květen - Svátek  práce

8. květen - Den vítězství nad fašismem

15. září - Sedmibolestná panna Marie

1. listopad - Svátek všech svatých

24. prosinec - Štědrý den

25. prosinec - První svátek vánoční

26. prosinec - Druhý svátek vánoční

 

zpět


Lokace:

Slovensko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 5. 2020
svátek:Viliam
dnes:
čtvrtek 28.5.
13 °C
zítra:
pátek 29.5.
17 °C