www.infoglobe.cz » Slovinsko: Bohinjské jezero, vodopád Savica a kostel

Slovinsko: Bohinjské jezero, vodopád Savica a kostel

Publikováno: 18.9.2019
Z městečka Bled se vydáváme k dalšímu slovinskému přírodnímu skvostu, a to k největšímu jezeru v zemi. Rozprostírá se na ploše přes 3 km². Řeč bude o Bohinjském jezeře, jehož břehy poskytují nádhernou procházku v obklopení Triglavského národního parku.

Dostat se k tomuto velkolepému jezeru je poměrně jednoduché. Stačí si to namířit k stejnojmenné obci Bohinj, resp. k jedné z jejích osad (Ribcev Laz, Ukanc, Stara Fužina). Jelikož se jedná o vyhledávané turistické centrum, nouzi o parkoviště, ubytování či stravování mít nebudete.

obec Bohinj

Samotné jezero vzniklo přibližně před 10 tisíci lety intenzivní erozní činností ledovce. K jeho formování přispěla i tektonika. Hlavním přítokem je krasový pramen a potok nazývaný Savica, který je ve vrchní části tvořen dvěma říčkami. Jsou jimi Malá a Velká Savica. Ty se u horské chaty Koča u Savice spojují a následně se vlévají do jezera Bohinj. Zmíněná horská chata je také ideálním výchozím bodem pro výstup k vodopádu Savica. Ten patří mezi jeden z nejnavštěvovanějších slovinských vodopádů a pochlubit se může nejen svou historií (vodopád je zmiňovaný v rozsáhlé epicko-lyrické básni – Křest v Savici od France Prešerena), ale i geologickou zajímavostí v podobě dvou vodních proudů pocházejících z různých zdrojů. Jeden má výšku 25 metrů a druhý 78 metrů.

vodopád Savica

Pokud oblast navštívíte v období intenzivních dešťů, tak díky strmému skalnímu povrchu v okolí Savice uvidíte také řadu dalších vodopádů dosahujících celkovou výšku neuvěřitelných 600 metrů

Bohinjské jezero

Bohinjské jezero   Bohinjské jezero

Přístup k vodopádu je výborně značený a od jezera vám klidnou chůzí bude cesta trvat přibližně hodinku. Cestou překonáte stovky schodů, kamenný most a dostanete se k dřevěné vyhlídce, odkud si vychutnáte pohled na vodní krasavce. Štěstí na pestrobarevnou duhu v okolí vodopádů jsme my bohužel neměli.

Bohinjské jezero (okolí)

Na opačné straně Bohinjského jezera – u osady Ribčev Laz – se nachází tzv. odtoková říčka Jazernica, jejíž délka dosahuje jen zhruba 100 metrů a následně se větví na řeky Mostnica a Sava Bohinjka. Zaujala nás i informace o ploše jezera, která nemusí být vždy největší v zemi. Občas ji předstihne jezero Cerknica (během záplav). Ještě musíme zmínit umělé jezero Ptuj či Lublaňské bažiny, které jsou větší než Bohinjské jezero, avšak se specifickými podmínkami.

Ribčev Laz (kamenný most)

Život v jezeře je opravdu rozmanitý. Nachází se v něm přes 53 druhů řas, desítky druhů rostlin, přes 60 druhů bezobratlých či 16 druhů ryb. Jezero je také oblíbeným místem pro sport a rekreaci. Kromě spleti turistických stezek zde najdete horolezecké ledovcové balvany, několik míst na koupání, plachtění, potápění a rozvíjí se zde i parašutismus. Během roku se zde konají různé akce triatlonového typu. U vodní plochy se kromě hotelů a rekreačních domků nachází i kemping a malé tábořiště, kde si můžete udělat občerstvovací přestávku.

informační tabule (na Vogel a k vodopádu Savica)

Hned nad údolím nás zaujalo poměrně strmé stoupání na vrchy Pršivec, Dolní Bohinj, náhorní plošiny Komna či Fužinarska, jakož i na kopec Vogel, který je známý díky lyžařskému středisku. Vrchol Vogel je oblíbeným cílem turistů i v létě. Nachází se zde totiž lanovka, která vás vyveze do nadmořské výšky 1 535 metrů, odkud si můžete užít výhledy na povodí Bohinj s jezerem.

kostel sv. Jana Křtitele

My jsme však dali přednost návštěvě kostela sv. Jana Křtitele ze 13. století. Sakrální kulturní památka stála na břehu jezera v osadě Ribčev Laz a spolu s kamenným mostem tvořili jedinečný architektonický soubor. Na původní románské stavbě byly vidět vlivy gotiky i baroka. Interiér tvořily fresky ze 14. století, dřevěné oltáře ze 17. století a řada dalších uměleckých detailů. Dominantou celého areálu byla 35 metrů vysoká věž se zvonicí s dvojitou cibulovitou šindelovou střechou, která je veřejnosti přístupná jako vyhlídka. Nádherné pohledy byly tou pověstnou tečkou skvělého dne plného zážitků.

kostel sv. Jana Křtitele

kostel sv. Jana Křtitele   kostel sv. Jana Křtitele

GPS: 46°16'59.8"N 13°51'30.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko, městečko Kobarid a průsmyk Mangart
Publikováno: 25.9.2019
Pomalu, ale jistě Slovinsko opouštíme. Naše poslední výprava povede až pod úchvatnou horu Mangart v Julských Alpách, která se hrdě tyčí v těsné blízkosti hranic s Itálií.

Slovinsko, soutěska Vintgar – slovinský ráj
Publikováno: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružství plné poznávání pokračuje. Po návštěvě Kranjské Gory, která je obklopena úchvatnými horskými sceneriemi, se přesouváme k dalšímu přírodnímu skvostu – k soutěsce Vintgar (Blejski Vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Bled – městečko, jezero, hrad i ostrov
Publikováno: 11.9.2019
Po návštěvě kouzelné soutěsky Vintgar se přesouváme do městečka Bled. Toto nejvýznamnější turistické centrum regionu Horní Kraňsko se nachází v severozápadní části Slovinska a návštěvníkům nabízí hned několik dominant.

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking
Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica
Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikováno: 27.2.2013
A je to tady, náš poslední den ve Slovinsku. Opět jsme se probudili do zamračeného rána, ale tentokrát alespoň nepršelo. V plánu jsme měli jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtud pěšky na vyhlídkový bod Točka.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Národní park Triglav
Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.

Slovinsko: Vyjímečně krásná soutěska Vintgar
Publikováno: 13.2.2013
Pokud navštívíte Slovinsko, rozhodně nevynechejte návštěvu překrásné soutěsky Vintgar, která leží jen pár kilometrů od známého městečka Bled.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 14. 8. 2020
svátek:Alan
dnes:
pátek 14.8.
26 °C
zítra:
sobota 15.8.
23 °C