www.infoglobe.cz » Slovinsko, městečko Kobarid a průsmyk Mangart

Slovinsko, městečko Kobarid a průsmyk Mangart

Publikováno: 25.9.2019
Pomalu, ale jistě Slovinsko opouštíme. Naše poslední výprava povede až pod úchvatnou horu Mangart v Julských Alpách, která se hrdě tyčí v těsné blízkosti hranic s Itálií.

Z městečka Bohinj se po lokálních i mezinárodních cestách přesouváme do obce Kobarid. Toto nejzápadnější městečko ve Slovinsku leží v malebném údolí řeky Soča (v italštině Isonzo) a v obklopení majestátních Julských Alp.

Kobarid

okolí   Muzeum první světové války (bílá budova)

Oblast v okolí Kobaridu byla obydlená už v pravěku, avšak první zmínky o samotném městečku pocházejí až z roku 1184, kdy bylo součástí tzv. území Patria del Friuli, jednoho z tehdejších církevních států Svaté říše římské. Později byla obec začleněna do území habsburské monarchie, chvilku spadala pod napoleonské království Itálie a až do roku 1918 zůstala pod rakouskou nadvládou. Významným mezníkem pro městečko byl rok 1917, a to z důvodu bitvy v Caporette (resp. Bitvy o Kobarid), kdy se nedaleko odehrál boj mezi Italským královstvím a centrálními mocnostmi. Ústup italských vojsk dokonce zdokumentoval Ernest Hemingway ve svém románu Rozloučení se zbraněmi.

Kobarid

kostel   okolní příroda

Pozdější dějinný vývoj znamenal pro Kobarid připojení k Itálii, proběhla zde násilná fašistická italizace, obec se stala důležitým symbolickým místem fašistických orgánů a v roce 1938 ji navštívil i samotný italský fašistický vůdce Benito Mussolini. V téže době zde jako protějšek fašismu vzniká jedno z důležitých středisek slovinského národního obrození. Po uzavření tzv. italského příměří bylo městečko osvobozeno partyzánským povstáním a následně se stalo centrem velké liberalizované oblasti známé jako Kobaridská republika. Avšak zakrátko ho obsazují německé nacistické síly, které zde vládnou až do května 1945, kdy je osvobozeno Jugoslávskou lidovou armádou. V roce 1947 se definitivně stává součástí Jugoslávie.

pohled z mostu   pohled z mostu

Napoleonův most

V poválečných letech se ve městě postupně rozvíjí lehký průmysl a také je čím dál tím více vyhledávaným místem turistů. V současnosti nabízí návštěvníkům jedinečnou procházku dějinami. Snad nejdostupnější je Muzeum první světové války, které se nachází v Mašerově domě z roku 1739 v centru městečka.

vodopád Kozjak

Dalšími památkami, které se rozhodně vyplatí navštívit, jsou kostel sv. Antonína, postavený na třech osmiúhelníkových okruzích, kde se nachází jediná italská kostnice ve Slovinsku, archeologické naleziště hradů Tonovc a Gradica, typické místní domy se specifickou architekturou či farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století. Pozoruhodné je i muzeum věnované vývoji produkce mléka a sýrů nebo skvostný Napoleonův most přes řeku Nadiža. Kolem zmíněného mostu vede i značená trasa k nádhernému vodopádu Kozjak. Cestou k této přírodní atrakci uvidíte i menší vodopád, zajímavé skalní útvary nebo jeskyně pocházející z první světové války.

cesta k vodopádu Kozjak

cesta k vodopádu Kozjak   cesta k vodopádu Kozjak

Další atraktivitou městečka je gastronomická specialita Kobariski struklji, což je obdoba koulí z bramborového těsta plněných ořechovou nádivkou, politých máslem a posypaných strouhankou. Unikátnost tohoto sladkého dezertu není jen v chuti, ale i ve vzhledu, protože každá hospodyně ho tzv. podepíše otiskem prstu uprostřed závitku.

sedlo Mangart

Postupně se z obce Kobarid vydáváme k sedlu Mangart (Mangartsko sedlo) či průsmyku. Toto horské sedlo v severozápadní části Slovinska leží ve výšce přes 2000 m n. m. a vede k němu cesta plná serpentin a tunelů.

sedlo Mangart

sedlo Mangart (výhledy)   sedlo Mangart (výhledy)

Tato nejvýše položená cesta v zemi je trošku adrenalinovým zážitkem, protože je v mnoha místech dost úzká. Také strmé skalní srázy nejsou ničím příjemným. Pokud to vydržíte, vyvede vás až k průsmyku, odkud se již pěšky můžete vydat k vrcholu Mangart (2 679 m n. m.) nebo k nedaleké chatě. Kromě toho si vychutnáte nádherné pohledy na Julské Alpy, údolí Log Koritnica nebo jezera Fusine v Itálii.

sedlo Mangart (výhledy)

Sedlo je známé i nalezištěm manganových hornin. Jelikož se jedná o takzvanou slepou cestu, tak se po velkolepém výstupu musíte připravit i na sestup. Nemusíte se bát, určitě to zvládnete! Odměnou vám bude vzpomínka na opravdové horské dobrodružství. Pro tentokrát ze Slovinska odjíždíme, ale snad ne na dlouho. 

sedlo Mangart (výhledy)

GPS: 46°14'48.0"N 13°34'50.9"E (Kobarid)

GPS: 46°26'35.4"N 13°38'31.3"E (sedlo Mangart)

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko – lanovkou na Vogel, jezero Bled a okolí
Publikováno: 22.5.2021
Dnes si vyjedeme lanovkou na vrchol Vogel, podíváme se k jezeru Bled a projdeme se soutěskou Vintgar.

Slovinsko, Izola – s nádechem Itálie
Publikováno: 24.4.2021
Středověké městečko Izola jsou takové slovinské Benátky. A dokonce se tak městečku opravdu říká. Gondoly tu sice nenajdete, ale poklidnou atmosféru, úzké uličky a starověké domečky určitě ano. A spojení s Itálií? To je nasnadě, dříve toto území Italové obývali.

Slovinsko, Lublaň – pod ochranou draka
Publikováno: 10.4.2021
Po krásných rakouských lázních Bad Blumau zemi opouštíme a míříme do naší cílové destinace.

Slovinsko: Mangart – nejkrásnější silnice Julských Alp – VIDEO
Publikováno: 15.9.2020
Třetí nejvyšší hora Slovinska rozhodně stojí za návštěvu. Už jen díky tomu, že až do dvou tisíc metrů vyjedete autem a můžete si o to déle vychutnat nezapomenutelné výhledy.

Slovinsko: Prisojnikovo okno – největší skalní okno celých Alp – VIDEO
Publikováno: 8.9.2020
80 metrů vysoké a 30 metrů široké. Tak velké je okno ve skále nad sedlem Vršič ve slovinských Alpách. Přímo skrz něj vede celkem náročná ferrata, nahoru se dá ale dostat i klasickou trekovou cestou, po které se teď společně vydáme.

Slovinsko: Julské Alpy – krajina průzračných řek, vodopádů a bílých vrcholků – VIDEO
Publikováno: 18.8.2020
Slovinsko patří mezi stále oblíbenější cíle hlavně pro ty, kteří si rádi užijí akční dovolenou. Hlavně tamní Alpy jsou rájem pro milovníky adrenalinových sportů i pro náročnější trekaře. Pojďme se v novém seriálu do slovinských hor vypravit.

Slovinsko, soutěska Vintgar – slovinský ráj
Publikováno: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružství plné poznávání pokračuje. Po návštěvě Kranjské Gory, která je obklopena úchvatnými horskými sceneriemi, se přesouváme k dalšímu přírodnímu skvostu – k soutěsce Vintgar (Blejski Vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica
Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.

Slovinsko, Bled – městečko, jezero, hrad i ostrov
Publikováno: 11.9.2019
Po návštěvě kouzelné soutěsky Vintgar se přesouváme do městečka Bled. Toto nejvýznamnější turistické centrum regionu Horní Kraňsko se nachází v severozápadní části Slovinska a návštěvníkům nabízí hned několik dominant.

Slovinsko: Bohinjské jezero, vodopád Savica a kostel
Publikováno: 18.9.2019
Z městečka Bled se vydáváme k dalšímu slovinskému přírodnímu skvostu, a to k největšímu jezeru v zemi. Rozprostírá se na ploše přes 3 km². Řeč bude o Bohinjském jezeře, jehož břehy poskytují nádhernou procházku v obklopení Triglavského národního parku.

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking
Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikováno: 27.2.2013
A je to tady, náš poslední den ve Slovinsku. Opět jsme se probudili do zamračeného rána, ale tentokrát alespoň nepršelo. V plánu jsme měli jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtud pěšky na vyhlídkový bod Točka.

Slovinsko: Město Postojna
Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Národní park Triglav
Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – městem i přírodou
Na křižovatce významných evropských obchodních i kulturních cest se rozprostírá Slovinská republi...

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při letních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...


Souvisejicí videa

Slovinsko: Mangart – nejkrásnější silnice Julských Alp
Mangart je třetí nevyšší horou Slovinska a až do 2000 metrů můžete vyjet autem. Nejdřív pojedete ...

Slovinsko: Prisojnikovo okno – největší skalní okno celých Alp
Okno ve skále nad sedlem Vršič ve slovinských Alpách je 80 m vysoké a 30 m široké a přímo skrze n...

Slovinsko: Bohinjské jezero – jedno z nejkrásnějších míst Julských Alp
Největší slovinské jezero najdete v nádherném údolí, které je obklopené horami. V křišťálově čist...

Slovinsko: Julské Alpy – krajina průzračných řek, vodopádů a bílých vrcholků
Julské Alpy mají své kouzlo, na kterém se nejvíce podílí bílý vápenec, kvůli němu jsou totiž hory...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X